Fitness Programım

Makaleler
1
Yer
Kâinat
IMG-20180516-WA0002.jpeg

IMG-20180516-WA0005.jpeg

Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş ve bir adet daha fıtığı olan 18 yaşında bir arkadaşınızım... Fitnessin ardından yüzüyorum.
Beslenmeme elimden geldiğince dikkat ediyorum ekmeği tamamen kestim şekeri kestim zararlı yağları kestim fast foodu biraz kestim. Sadece haftada 1 kez fast food yiyorum. 1 Burger menüsü ve yanında asitsiz içecek su veya ayran. Bir kaç kez çikolata, kek vs yiyorum haftada o kadar. Doğal yumurta, yoğurt, tere ve zeytin yağı, tavuk göğüsü, mantar, 1 adet patates, 1 tabak makarna, köfte, çerez, süt, meyve, sebze yiyorum. Yemekleri fırında yapıyorum makarnayı falan az zeytinyağlı olarak yapıyorum tencerede.

Boyum 1.85 kilom 78 3 yıldır sırf yattığım ve sağlıksız, düzensiz beslendiğim için şiş bir göbeğim var sanki hiç gitmeyecek gibi duruyor. Yağ oranım %17 18 civarında.

Önerileriniz neler?

Önerilerim tamamen kestiğin şeylere tekrardan başlaman. Çünkü tamamen kesmen sana sağlıklı bir yaşam değil sağlıksız bir yaşam sunuyor. Ekmeği tamamen kesmek yerine tam buğday ekmeği tüketip az tüketmen. Şeker konusunda da aynı şey geçerli. Şekeri de tamamen kesme vücudun şekere de ihtiyacı var. Zaten çikolata kek vs. yiyorum demişsin şekeri oralardan alırsın. Senin haftada bir gün bile fast food yemen yağ oranını azaltmana yetmeyebilir. Önemli olan yağ tüketmen değil, tükettiğin yağın sağlıklı olmasına bağlı. Yağ da tüketmelisin. Onun dışında çikolata yiyeceksen mümkünse yiyebildiğin en yüksek kakao oranı olan çikolatadan tüketmelisin. Yağ konusunda da hindistan cevizi yağı önerebilirim çok sağlıklıdır. Hatta kek evde yapılıyorsa, sıvı yağ veya katı yağ kullanmak yerine hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Onun dışında antrenmanların daha çok yağ yakmaya yönelik olsun ve kardionu çok uzun tutma. Saatlerce koşmak yağ oranını azaltmayacaktır.

Önerilerim tamamen kestiğin şeylere tekrardan başlaman. Çünkü tamamen kesmen sana sağlıklı bir yaşam değil sağlıksız bir yaşam sunuyor. Ekmeği tamamen kesmek yerine tam buğday ekmeği tüketip az tüketmen. Şeker konusunda da aynı şey geçerli. Şekeri de tamamen kesme vücudun şekere de ihtiyacı var. Zaten çikolata kek vs. yiyorum demişsin şekeri oralardan alırsın. Senin haftada bir gün bile fast food yemen yağ oranını azaltmana yetmeyebilir. Önemli olan yağ tüketmen değil, tükettiğin yağın sağlıklı olmasına bağlı. Yağ da tüketmelisin. Onun dışında çikolata yiyeceksen mümkünse yiyebildiğin en yüksek kakao oranı olan çikolatadan tüketmelisin. Yağ konusunda da hindistan cevizi yağı önerebilirim çok sağlıklıdır. Hatta kek evde yapılıyorsa, sıvı yağ veya katı yağ kullanmak yerine hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Onun dışında antrenmanların daha çok yağ yakmaya yönelik olsun ve kardionu çok uzun tutma. Saatlerce koşmak yağ oranını azaltmayacaktır.

Doğal tereyağı ve zeytinyağlı yapıyorum yağsız yemek yemiyorum zaten. Fast foodu haftada 1 kez yemem doğru mu, yanlış mı?

Doğal tereyağı ve zeytinyağlı yapıyorum yağsız yemek yemiyorum zaten. Fast foodu haftada 1 kez yemem doğru mu, yanlış mı?

Yağı az miktarda olduğu sürece kullanmanızda hiç bir sorun yok. Açıkçası yememeniz daha doğru olur. En azından bi süre forma girene kadar dikkat etmelisiniz.

Peki sizce göbeğim ne kadar sürede gider? Vücudum ne zaman sonra şekillenmeye başlar?

O kişiden kişiye göre değişir fakat kolay bir şey değil. Bünyeye bağlı bir durum fakat, düzenli ve sürekli bir çalışma istiyor. Karın kası kısmı da yemeklerine bakıyor ve karın çalışırsın. Bir de sporu hayatının bir parçası yapman lazım, aksatmaman lazım.

Şeker konusunda da aynı şey geçerli. Şekeri de tamamen kesme vücudun şekere de ihtiyacı var. Zaten çikolata kek vs. yiyorum demişsin şekeri oralardan alırsın. Yağ konusunda da hindistan cevizi yağı önerebilirim çok sağlıklıdır.

Dostum tek mesaj seninki olunca katılmadığım yerleri yazmak istedim. :) Rafine şeker gibi bir çöpü vücuda sokmak yerine meyve yese daha güzel olmaz mı?

İşlem görmüş hindistan cevizi yağı yerine daha kolay bulunabilen işlem görmemiş zeytinyağı daha güzel olmaz mı?

Dostum tek mesaj seninki olunca katılmadığım yerleri yazmak istedim. :) Rafine şeker gibi bir çöpü vücuda sokmak yerine meyve yese daha güzel olmaz mı?

İşlem görmüş hindistan cevizi yağı yerine daha kolay bulunabilen işlem görmemiş zeytinyağı daha güzel olmaz mı?

Zeytinyağından daha sağlıklı olduğu çok açık. İstediğin yerde araştırabilirsin. Şeker konusunda doğru diyorsun ama basit şekerlerde gerekiyor bazen. Arada bir kakao oranı yüksek çikolata yemenin bir zararı yok aksine yararı var. Hergün ye demedim zaten.

Dostum işlenmemiş hindistan cevizi yağı bulabilir misin? Yoksa daha sağlıklıdır ama çoğu işlenmiş. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı