Fitness'a başlamalı mıyım?

Awhlind

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Asgard
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
14 yaşındayım ve bu sene sınavdan dolayı tek işim oturup ders çalışmaktı ve haliyle çok kilo aldım. Şu anki halimden memnun değilim ve fitnessa başlamak istiyorum. En azından postürüm düzelsin. Boyum 1.62 kilom 56 (bu yaz başında 60 kiloydum). Boyum kısa o yüzden endişelerim var. Boyumun uzaması durur mu ya da büyümeme etkili olur mu bilmiyorum. Sizce başlamam bir sıkıntı yaratır mı? Yoksa farklı sporlara mı yönelmeliyim?

Vücudun hakkında herhangi bir fikrimiz yok. Henüz tanışmadığımız için olabilir:D. Bence yaşında başlaman çok iyi. Benim çevremdeki birçok arkadaşım da Fitness ile aktif olarak ilgileniyorlar ve gerçekten inanılmaz performans gösteriyorlar yaşıtlarına göre. 2 yılda evde Fitness yaparak birçok kişiden daha iyi vücuda sahip arkadaşım bile var. Yani bu yaşta başlarsan pişman olacağını sanmam.

Güzel bir vücuda yatırım yapmak istiyorsan şimdiden fitnessa başlamak senin için yararlı olur. Ancak spor salonları virüsten dolayı tehlikeli. Durumlar normalleşene kadar sporunu evde yapmanı öneririm. Bu mesajım yardımcı olabilir;
Sana uygun ağırlıklardaki dambıllar alarak işe başlayabilirsin. Başlamadan önce açma-germe hareketleri yap, dambıldan önce 3 set olmak üzere 50 şınav ve 100 mekik çek. Ardından dambıl ile önce omuz sonra da göğüs hizasına her bir set 20 kere olacak şekilde beş set yap. Dediklerimi yaparsan evde dahi olsan kendini zinde hissedersin, ayrıca kasların ve vücudun da gelişir. Eğer bütçen varsa ayak antrenmanı için eve koşu bandı almanı da öneririm.
Yaşın nispeten küçük olduğu için set sayılarını kendine göre azaltabilirsin. 25 şınav, 50 mekik gibi. Dambıl setlerinde de her set için onar tane yaparsın.

Fitness boy uzamasını engellemez. Şehir efsanesi bu inanışlar.

Spor salonuna gitmene gerek yok. Profesyonel hiçbir salon 14 yaşındaki birini almaz zaten salona. Evde vücut ağırlığınla (plank, mekik, şınav, barfiks) çalış. 5-10 kg dambıl da alıp bazı hareketleri yapabilirsin.

Kardeşim başla tabii spor'dan kimseye zarar gelmez illaki faydasını görürsün :)

Yeni konular

Geri
Yukarı