Fizik 10. sınıf manyetizma sorusu

VenomSnake

Hectopat
Daha fazla  
Bu soruyu bana açıklar mısınız? Anlamadım.

Ekran Alıntısısadadsa.PNG

Aynı kutuplar birbirini ittiği için dinamometre en küçük sonucu gösterecektir. Baştaki D1 bu yüzden en küçüğü. D2 ve D3'e bakarsak D2'de aynı kutuplar birbirine bakıyor. Bu yüzden birbirini itecektir ve dinamometre D3'ten daha az kasılacaktır. D2 ve D3'ü kendi içinde kıyaslarsak D3>D2 olacak, Hem D1 hem D2 aynı kutuplara sahip, bu durumda aradaki mesafeden yola çıkarsak D1 daha çok birbirini iter ve daha küçük sonuç verir. Onu da ekleyince D3>D2>D1 olur. Anlatabildim mi?

Son düzenleme:
3. düzenekte fazladan bir çekme kuvveti olacağından maksimum değer 3'te olur. 1. ve 2. düzeneklerde aynı kutup olmasından ötürü itme kuvveti uygulanacak, bu yüzden de dinamometre normalden daha az bir değer gösterecektir. Manyetik kuvvet uzaklıkla ters orantılı olduğundan dolayı 1'deki değer 2'deki değerden küçük olur.

Son düzenleme:
3. düzenekte fazladan bir çekme kuvveti olacağından maksimum değer 3'te olur. 1. ve 2. düzeneklerde aynı kutup olmasından ötürü itme kuvveti uygulanacak, bu yüzden de dinamometre normalden daha az bir değer gösterecektir. Manyetik kuvvet uzaklıkla ters orantılı olduğundan dolayı 1'deki değer 2'deki değerden küçük olur.
Hocam neden aynı ktuplar olunca itme kuvveti az oluyor?

Hocam neden aynı ktuplar olunca itme kuvveti az oluyor?
Az olmasının sebebi mıknatısların arasının uzak olması. Elinize iki mıknatıs alın ve aynı kutuplarını birbirine yaklaştırın. Mıknatıslar yakınlaştıkça tutmanız daha da zorlaşacaktır. Çünkü mesafe kısaldıkça birbirlerine uyguladıkları kuvvet artıyor. Bu da aynı mantık; eğer aynı kutuplar birbirine yaklaştıkça itme kuvveti, farklı kutuplar birbirine yaklaştıkça çekme kuvveti artar. Örneğin 3. düzeneğin aynısı "d" uzaklığı ile kurulmuş olsaydı ondaki dinamometre daha fazla bir değer gösterirdi. Çünkü daha yakın olmasından ötürü daha güçlü çekecekti.

Az olmasının sebebi mıknatısların arasının uzak olması. Elinize iki mıknatıs alın ve aynı kutuplarını birbirine yaklaştırın. Mıknatıslar yakınlaştıkça tutmanız daha da zorlaşacaktır. Çünkü mesafe kısaldıkça birbirlerine uyguladıkları kuvvet artıyor.
Anlamadım ya. Konu anlatımı da izledim ama şu soru tipini anlamadım.

Anlamadım ya. Konu anlatımı da izledim ama şu soru tipini anlamadım.
Konu anlatımı falan hikaye. Eğer doğa bilimlerinin mantığını ve nasıl olduğunu anlamak istiyorsan tek yapman gereken gerçek hayatta uygulamak. Dinamometrenin nasıl çalıştığını bildiğini kabul ederek şöyle bir deney yapmanı öneririm: Eline iki tane mıknatıs al ve yaklaştırıp uzaklaştırdıkça neler olduğunu bir kağıda not al. 2 saatlik konu anlatımından daha faydalı olacaktır.

Konu anlatımı falan hikaye. Eğer doğa bilimlerinin mantığını ve nasıl olduğunu anlamak istiyorsan tek yapman gereken gerçek hayatta uygulamak. Dinamometrenin nasıl çalıştığını bildiğini kabul ederek şöyle bir deney yapmanı öneririm: Eline iki tane mıknatıs al ve yaklaştırıp uzaklaştırdıkça neler olduğunu bir kağıda not al. 2 saatlik konu anlatımından daha faydalı olacaktır.
Hocam bunu zaten canlı olarak denemiştim ama soruyu anlayamıyorum.

Geri
Yukarı