Sayısal Fizik açısal hız sorusu

KomutanLogar0

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu sorunun cevabını nedenini belirterek açıklayabilir misiniz? Çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Screenshot_20231105_220151_Microsoft 365 (Office).jpg

Ayağın konumu merkeze uzaklaşıp boyu yükseldikçe potansiyel enerjisi artar. Aynı şekilde dönme açısındaki momentum da yükseleceği için açık ayakla daha hızlı kapalı ayakla daha yavaş döner. :D Çıkarım yaptım doğru cevabı fizikçilerden bekliyorum :D

Ayağın konumu merkeze uzaklaşıp boyu yükseldikçe potansiyel enerjisi artar. Aynı şekilde dönme açısındaki momentum da yükseleceği için açık ayakla daha hızlı kapalı ayakla daha yavaş döner. :D Çıkarım yaptım doğru cevabı fizikçilerden bekliyorum :D

Yanlış çıkarım yarı çap azalırsa sürtünmesiz bir ortamdaysa çizgisel hız artar bu da daha hızlı dönme kazandırır.

Merhaba arkadaşlar. Bu sorunun cevabını nedenini belirterek açıklayabilir misiniz? Çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Eki Görüntüle 2004443
Δθ1 = 34 derece (başlangıç açısı)Δθ2 = 90 derece (son açı - sağ ayağını sol ayağına 90 derece açı ile koyduğunda) Tanımsız. Yarı çap Δθ azalacağından hızı artar.

Δω = ω2 - ω1 =Hızı artar.

Eki Görüntüle 2004443

Açısal hız r ye bağlı değildir pi/Tdir yani periyot bir tam tur için gerekli süredir eğer r yi kapatırsak normalde bağlı değil çizgisel hızı artacaktır ve bu yüzden daha hızlı dönücektir pi/T T azaldığı için açısal hızı artar.

Yanlış çıkarım yarı çap azalırsa sürtünmesiz bir ortamdaysa çizgisel hız artar bu da daha hızlı dönme kazandırır.
Ben ortaya karışık salladım :D ama sürtünmesiz bir ortam yok orada. Ayrıca yanlış bir bakış açısı. Zincirle çekici sallarken ne kadar geniş sallarsan bıraktığında o kadar uzağa gider. Aynı mantık burada da geçerli. Dönüşte ayak açıldıkça hız artar.

L=mwr² dir. L açısal momentumdur. Ve dışardan etki olmadıkça daima korunur. Bu yüzden bacak kapalıyken r(yarıçap) azaldağından momentumu dengelemek için açısal hız(w) artar.

Ben ortaya karışık salladım :D ama sürtünmesiz bir ortam yok orada. Ayrıca yanlış bir bakış açısı. Zincirle çekici sallarken ne kadar geniş sallarsan bıraktığında o kadar uzağa gider. Aynı mantık burada da geçerli. Dönüşte ayak açıldıkça hız artar.

Kral kendimde aynı sınava salı günü gireceğimden biliyorum en son yazdığım yorum bu sorunun tam yorumu :D

Eki Görüntüle 2004443

Eylemsizlik momenti= mr²dir. R artarsa eylemsizlik momenti ( dönmeyi zorlaştıran kuvvet) artar tersi durum içinde tersi. W = v/r olduğundan ayakları kapatınca v artıp r azalır yani W (v/r)artar.

Geri
Yukarı