Fizik Bölümü puanı

gdeniz123

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Şu anda 9. sınıfım lakin bilgi edinmek ve yavaştan çalışmaya başlamak için istediğim bölümün puanlarına bir bakayım dedim. Fizik bölümü Uludağ Üniversitesi' nde 198 taban 297 tavan, ODTU'de 330 taban, 522 tavan, Ankara Üniversitesi'nde 204 taban, 313 tavan puanı olarak buldum. Bu sonuçlar doğru mudur? Fizik gibi bir bölümüne girebilmek için bu kadar puana sahip olmak beni şaşırttı. En azından 400 gibi bir puan bekliyordum. Ayrıca puan türününde MF-2 olduğunu gördüm. MF-2 puan türünden kaç soru yapmalıyım bu bölüme girebilmek için? Üniversite ayrımı şu anda yapmıyorum. Maddi durumumuz iyi olmadığından ( tek memur maaşı) şehrimdeki Uludağ Üniversitesi'nde okumayı planlayabilirim. Tabi ODTU veya Ankara Üniversitesi'de olabilir orada akrabam bulunuyor. Yazdıklarımı okuduğunuz için ve yazacaklarınız için çok teşekkür ederim şimdiden. İyi akşamlar.
Not: OSYM'nin sitesine girip de baktım. Puanlar aşağı yukarı bu değerlerde.

Fen bilimleri ve matematik gibi alanlar ülkemizdeki is imkanlari sayesinde bu puanda maalesef. Devlet son yillarda bu durumu gorup ilk 10 bine girip temel bilimleri secenlere başarı bursu vermeye basladi. Sen bu puanlari gorup nasil olsa girerim diye calismayi birakma, 3 yilda hedeflerin cok degisebilir.

Okusan bile öğretmen olman çok zor atama çok az. İş imkanı biraz kısıtlı yani.
Öğretmen olmayı düşünmüyorum. Kendimi ne kadar geliştirirsem iş bulma imkanım da artar diye düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım. Gerçekten de iş bulma imkanı biraz zor ama ben iş bulmaktan daha ziyade öğrenmek için bölümü okumak istiyorum. Üniversitede kalma gibi olasılıklar yok mudur hiç?

Çalışkan bir arkadaşımızsan Fizik 2. ana dalın olsun onun yanında daha geleceği açık bir bölüm okuman daha mantıklı. Ama isteklerinden vazgeçme Fizik seviyorsan ve başarılıysan Fiziğe girmek mantıklı olabilir y.lisans doktora yaparsan önün açılabilir.

O tamamen size bağlı kendini geliştirdikten sonra olay biter. Üniversite de kalam olayı için master yapman gerekiyor. Sonra yabancı dil sınavı ve bazı sınavlar var onları geçer isen kadro verilirse kalırsın diye düşünüyorum. Ama bunun için derslerinin iyi olması gerekiyor diye biliyorum. Ama bu bölümü okursan iş güvenliği uzmanı olursun çok iyi maaşları var şu an çok popüler bir meslek hem gidip akademisyenlik yaparsın hem gidip denetleme yaparsın bu şekilde çalışan bir tanıdığım var. Maaşları da gayet iyi haberin olsun. Detaylı bakmanı tavsiye ederim.

MF-2 puan türünde hangi dersler var? Yani hangilerine daha fazla çalışmalıyım? Sanırsam Fizik, Kimya, Biyoloji bir de Matematik daha fazla puan veriyor. Sadece bu dersleri yaparsam sınavda yeterli puan alabilir miyim? Şimdi böyle sorduğum için özür dilerim baya şey bilmiyorum ygs-lys ile ilgili.

Arkadaşların Dediği Gibi Ülkemizde Fizik İçin İş İmkanları Çok Düşük Maalesef . Bana Sorarsan Üniversite Mülakatına İyi Çalışıp Tıp Sektörü İle Alakalı Bir Üniversiteye Girip 6 Yıllık (Hazırlıkla +1 = 7 Yıl ) Okuyabilirsen Senin İçin Harika Olur. Tıp Sektöründe Asla Boş Kalmazsın , Direk İş Başı Yapabilirsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı