Çözüldü Fizik elektrik ve manyetizma sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Merhaba arkadaşlar. Eıs yayınları 10. sınıf fizik ders anlatım föyünde 4. föyde, bir adım ötesi bölümünde verilen sorunun çözümü nasıl yapılabilir?
UzunlukKesit Alanı
K2ℓS
L2S
M2ℓ2S
N4ℓ2S
PS
Fizik öğretmeni aynı sıcaklıktaki, aynı tür, K, L, M, N, p tellerinin uzunluk ve kesit alanı değerlerini gösteren yandaki tabloyu tahtaya çiziyor.
Ayşe, tabloda verilen iletken telleri farklı şekillerde birbirlerine bağlıyor. Oluşturduğu devreleri özdeş üreteçlere bağlayarak ampermetrelerde okunan değerleri kaydediyor.
Buna göre, Ayşe aşağıdaki elektrik devrelerinin hangisindeki ampermetrede en büyük değeri gözlemlemiştir? (üreteçlerin iç dirençleri önemsizdir.)

eis bir adım ötesi 1.jpg

Çözüm
Merhaba @Vavien. , @549380 ve @erendemiray7 yanıtınız için teşekkür ederim.
@erendemiray7 eşdeğer direnç hesaplamayı açıklar mısınız?
Eşdeğer direnç hesaplamasını şöyle yapıyoruz, iki tane direnç bağlama türümüz var birisi paralel birisi seri bağlama. Paralel bağlama A şıkkındaki gibi seri bağlama B şıkkındaki gibi olur. Paralel bağlamada eşdeğer direnç hesaplamayı şöyle yaparız: 1/R1 + 1/R2 = 1/Reş olur yani şöyle örneğin 2 tane 6lık direnç var diyelim 1/6 + 1/6 = 2/6 o da 1/3 demek yani Reş burdan 3 geliyor. Seri bağlamada ise direkt topluyorsun yine 2 tane 6lık direnç olsun ikisini toplayıp Reş = 12 diyoruz.
Uzunluk bölü kesit alanı direncini verir. Buradan dirençlerin listesini yaparsınız. Paralel ve seri dirençlerin hesaplanması internette yazıyor. Ben de bilmiyorum. Sonra da en düşük dirençli olana bakmanız gerekiyor çünkü Ohm abimiz sağ olsun, V = I * R zımbırtısı.

eis bir adım ötesi 1.jpg

Öncelikle uzunluk ve kesit alanını şöyle kullanıyoruz, uzunluk/kesit alanı bu tarz sorularda bize direnç değerini verir. Ben hepsini yazdım. Soruda da yerine yazıyorsun. Daha sonra eşdeğer direnç hesaplama yapıcaksın. Bilmiyorsan eğer ben de anlatabilirim instadan yazabilirsin veya direkt internetten eşdeğer direnç hesaplama yazarsan görürsün. Ben tüm şıklardaki eşdeğer dirençleri ok çizip yazdım. A şıkkında 2/3 yani 0,66 gibi bir değer geliyor. B'de ise 3R gibi bir değer geliyor. C'de 2/5 yani 0,4 D'de 1,3 E'de ise 2R gibi bir değer geliyor. Peki şimdi bunu niye hesapladık. Bizim V= i . R gibi bir formülümüz var. V değerini biliyoruz çünkü hepsinde aynı ve sabit. R'yi bulduk ki oradan i'yi yani akımı çekebilelim. Formülde bakarsan R'si büyük olanın i'si yani akımı küçük geliyor. Şıklara baktığımızda ise C şıkkının 0,4 ile en küçük R'ye yani dolayısıyla en büyük akıma sahip olduğunu görüyoruz. Eğer kafana bir şey takılırsa instagramdan yazabilirsin erendemiray7.

Merhaba @Vavien. , @549380 ve @erendemiray7 yanıtınız için teşekkür ederim.
@erendemiray7 eşdeğer direnç hesaplamayı açıklar mısınız?
Eşdeğer direnç hesaplamasını şöyle yapıyoruz, iki tane direnç bağlama türümüz var birisi paralel birisi seri bağlama. Paralel bağlama A şıkkındaki gibi seri bağlama B şıkkındaki gibi olur. Paralel bağlamada eşdeğer direnç hesaplamayı şöyle yaparız: 1/R1 + 1/R2 = 1/Reş olur yani şöyle örneğin 2 tane 6lık direnç var diyelim 1/6 + 1/6 = 2/6 o da 1/3 demek yani Reş burdan 3 geliyor. Seri bağlamada ise direkt topluyorsun yine 2 tane 6lık direnç olsun ikisini toplayıp Reş = 12 diyoruz.

Çözüm
Merhaba @erendemiray7 yanıtınız için teşekkür ederim. Soru çözüldü.

Geri
Yukarı