Fizik ile ilgili basit soru

Maddelerde kütle ve hacim birbiriyle doğru orantılı olduğu için kütlesi ya da hacmi artan veya azalan bir maddede özkütle değişmez. Özkütle maddeler için sabit alınan bir değerdir. Dolayısıyla özkütle, birim hacmin kütlesi olarak da tanımlanabilir. Google'dan alıntı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    90,5 KB · Görüntüleme: 163
Sabit kütlede daha fazla hacim demek daha az yoğunluk demektir.
Sorunun cevabı C. Hacim ya da kütlede sabit bir nokta seçip orada karşılaştırma yapabilirsiniz ya da yoğunluk kütle/hacim olduğu için eğimi kullanabilirsiniz. Hacim dikey eksen olduğu için eğimi en çok olan en az yoğunluğa sahip olan olur.

Tam anlayamadım ama bir maddenin hacminin artmasından bahsediyorsunuz sanırsam. Hal değişimi dışında hacim arttıkça kütle de artar özkütle sabit kalır.

Şu soru kafamı karıştırdı ondan sordum.
Adsız.png

Cevap C.

Sabit kütlede daha fazla hacim demek daha az yoğunluk demektir.
Sorunun cevabı C. Hacim ya da kütlede sabit bir nokta seçip orada karşılaştırma yapabilirsiniz ya da yoğunluk kütle/hacim olduğu için eğimi kullanabilirsiniz. Hacim dikey eksen olduğu için eğimi en çok olan en az yoğunluğa sahip olan olur.

Hocam anladığım kadarıyla hacim kütleden fazla olursa özkütle o kadar azalıyor değil mi?

Şu soru kafamı karıştırdı ondan sordum.Eki Görüntüle 1487698
Cevap C.

Hocam anladığım kadarıyla hacim kütleden fazla olursa özkütle o kadar azalıyor değil mi?
Hacim arttıkça özkütle azalıyor. Özkütle kütle ile doğru, hacim ile ters orantılı. Su, bizmut ve antimon gibi maddelerin sıcaklığı arttıkça her zaman hacim artmıyor ama. Su 4 dereceye kadar ısıtılırken hacmi azalıyor, 4'den sonra hacmi yükselmeye başlıyor.
Tam anlayamadım ama bir maddenin hacminin artmasından bahsediyorsunuz sanırsam. Hal değişimi dışında hacim arttıkça kütle de artar özkütle sabit kalır.
Hal değişiminde kütle artmaz, hacim değişiyor sadece. Kütle de artsaydı sıcaklık ile özkütle değişmezdi.

Hacim arttıkça özkütle azalıyor. Özkütle kütle ile doğru, hacim ile ters orantılı. Su, bizmut ve antimon gibi maddelerin sıcaklığı arttıkça her zaman hacim artmıyor ama. Su 4 dereceye kadar ısıtılırken hacmi azalıyor, 4'ten sonra hacmi yükselmeye başlıyor.

Hal değişiminde kütle artmaz, hacim değişiyor sadece. Kütle de artsaydı sıcaklık ile özkütle değişmezdi.

Anladım yani kütle ve hacim doğru orantılıdır ama sıcaklık değişiminde hacim artar ve sıcaklık kütleyi etkilemediği için özkütle değişiyor.

Geri
Yukarı