Fizik sorusu nasıl çözülür?

Mr. KEY

Kilopat
Soruyu bir arkadaş çözememiş bana gönderdi ama ben de bu konuları en son 10 yıl önce gördüm hatırlayamadım. Zahmet olmazsa yazılı olarak çözebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    19,8 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite fiziği bu. Üşendiğimden dolayı çözecek arkadaşlara söylüyorum. “Akım Bölücü” yöntemini kullanmanız gerek.
Soruyu bir arkadaş çözememiş bana gönderdi ama ben de bu konuları en son 10 yıl önce gördüm hatırlayamadım. Zahmet olmazsa yazılı olarak çözebilir misiniz?
1. Soruda I akımı 8 Amper, güç ise 168 W.

2. Soru da ise iki tane çevre akım çizip tek tek dirençlerin gerilimlerini bulmalısınız (I.R şeklinde). Daha sonra onları toplayıp pillerin gerilimlerine eşitlemelisiniz. Çıkan denklemleri. İki tane denklem çıkması gerek. Bu denklem’i çözüp Akımı ve gerilimi bulabilirsiniz. Ekimde kağıt yok kafadan çözemiyorum.
Rica etsem işleme dökebilir misiniz?
I + 15 = 8A
I = -7A

V = -7A x 3ohm
V = -21V

W = V x I
W = -21 x (-7A)
W = 147W

Akımı 8 olarak almıştım yukarıda yanlış olmuş. Bu doğrusu.

Son düzenleme:

2. Soru da ise iki tane çevre akım çizip tek tek dirençlerin gerilimlerini bulmalısınız (I.R şeklinde). Daha sonra onları toplayıp pillerin gerilimlerine eşitlemelisiniz. Çıkan denklemleri. İki tane denklem çıkması gerek. Bu denklem’i çözüp Akımı ve gerilimi bulabilirsiniz. Ekimde kağıt yok kafadan çözemiyorum.

I + 15 = 8A
I = -7A

V = -7A x 3ohm
V = -21V

W = V x I
W = -21 x (-7A)
W = 147W

Akımı 8 olarak almıştım yukarıda yanlış olmuş. Bu doğrusu.
Sizin tarife göre ve kendi hatırladıklarımla bu şekilde çözdüm. Siz de bir göz atar mısınız? Yanlış bir yer var mı?

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    106,1 KB · Görüntüleme: 41
  • b.jpeg
    b.jpeg
    78,1 KB · Görüntüleme: 32

Yeni konular

Geri
Yukarı