Çözüldü Flash belleğe BIOS dosyası aktarılırken yazma koruması hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ibrahim bey

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
SSD veya HDD modeli
SanDisk ve Auris
Anakart
Pegatron A15HE
Başlıkta da belirttiğim gibi flash belleğe BIOS yazmaya çalışırken yazma koruması alıyorum. İnternetteki çözümleri denedim bir işe yaramadı.

Yazma programı HP USB Storage format tool.
Yazmaya çalıştığım BIOS Pegatron A15 303 BIOS.
2 flash bellekle denedim (SanDisk ve Auris) ikisinde de yazma koruması hatası verdi ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Win 98 dos klasörü atılmıyor hocam USB var sorunsuz çalışabilen varsa dedim.
Hocam Rufus'tan bootladığımda Win98 dos ile boot yapmama gerek kalmıyor mu direkt BIOS'u atıp kurulum mu yapayım @cafyon
Özür dilerim, kırmızı ile işaretlediğim yazınızı anlamadım.
Onun dışında...
Rufus'tan bootladığımda Win98 dos ile boot yapmama gerek kalmıyor mu direkt BIOS'u atıp kurulum mu yapayım - Evet aynen öyle demek istedim.
- USB flash belleği Rufus ile FreeDOS bootable formatlayın, önce FAT32 ile. Deneyin gerisini, olmazsa FAT (FAT16) ile formatlayıp yapın.
- Ardından, bu BIOS upgrade için, sitelerde anlatılan şekliyle, gerekli dosyaları, FreeDOS bootable formatladığınız USB flash bellek içine kopyalayın.
- Ardından bu USB flash bellekten boot edecek şekilde yeniden başlatın PC'yi.
- Yine sitelerde anlatılan şekliyle, gerekli dosyayı çalıştırın.
- Her şeyi doğru yaptığınıza emin olun. Bu şekilde yapılan BIOS güncellemesi her zaman için potansiyel tehlike taşır. Yanlış dosya, eksik dosya, elektrik kesintsi, vs. Her şey doğru ve tam yapıldıysa bile elektrik kesintisi, tahmin edilemeyecek bir risktir. Mesuliyetin sizde olduğunu unutmayın. Kolay gelsin.
1- o flash belleğe öylesine dosya kopyalamaya çalışın, ya da formatlayın vs. ne tepki gelecek?
2- flash belleğin, soft ya da hard (Switch ile) yazma koruması olup olmadığından emin olun.
3- BIOS güncelleme yazılımının niteliği nedeniyle, ilgili virüs/malware koruyucu tetikleniyor olabilir.

1- içine dosya atılabiliyor
2- nasıl yapılcağını bilmiyorum
3- malware ve Windows güvenliği kapalı yapıyorum.

Rufus ile yazdırmayı deneyin.

BIOS güncelleme dosyasının üzerine sağ tıklayıp özellikler bölümünü açın ve alt kısımda yer alan salt Okunur'un tikini kaldırarak tekrar yazmayı deneyin.

Rufus ile yazdırmayı deneyin.

BIOS güncelleme dosyasının üzerine sağ tıklayıp özellikler bölümünü açın ve alt kısımda yer alan salt Okunur'un tikini kaldırarak tekrar yazmayı deneyin.

Rufus ISO yazmaya yarıyor benim bildiğim bir de salt okunuru kaldırıyorum uygula tamam yapıyorum o kendisi tekrar aktif ediyor.

Rufus ISO yazmaya yarıyor benim bildiğim bir de salt okunuru kaldırıyorum uygula tamam yapıyorum o kendisi tekrar aktif ediyor.

Bu rehberdeki sağ tık menüsüne sahiplik almayı uygulayıp, sonra BIOS dosyasının sahipliğini alarak, salt Okunur'u kaldırıp yazmayı dener misin?

Şöyle bir baktım. Anladıklarım.
- Bu BIOS/UEFI güncelleme paketi, açılış/boot içermiyor. Dolayısıyla, bootable bir USB flash'e ihtiyaç duyuyor.
- Şurada demişler ki,
1647277856854.png

Saçma ama denemekte fayda var.
- Hala olmuyorsa, manuel olarak, USB flash belleği, DOS bootable yapmak gerekli. Ve anlatılan şekilde dosyaları içine kopyalamak.
.
Ek:
Sizinki BIOS değil UEFI ise,
- Sadece FAT16 ya da FAT32 formatlayıp USB flash belleği, gereken dosyaları kopyalayıp
- Açılışta UEFI'nin komut satırına düşüp, bahsi geçen bat dosyayı çalıştırmak.
Ek2:
Rufus'u sadece, USB flash belleği, DOS bootable formatlamak için kullanabilirsiniz.
1647278413325.png
Gerisi dosyaları kopyalamak olacak.
Ama, "MBR'dan boot et" şeklinde ayar yapmak gerekebilir UEFI ise.

Son düzenleme:
Bu rehberdeki sağ tık menüsüne sahiplik almayı uygulayıp, sonra BIOS dosyasının sahipliğini alarak, salt Okunur'u kaldırıp yazmayı dener misin?

Hocam denedim ama olmadı hala salt okunur kapatılmıyor.

Şöyle bir baktım. Anladıklarım.
- Bu BIOS/UEFI güncelleme paketi, açılış/boot içermiyor. Dolayısıyla, bootable bir USB Flash'e ihtiyaç duyuyor.
- Şurada demişler ki,
Eki Görüntüle 1332057
Saçma ama denemekte fayda var.
- Hala olmuyorsa, manuel olarak, USB flash belleği, dos bootable yapmak gerekli. Ve anlatılan şekilde dosyaları içine kopyalamak.

Ek:
Sizinki BIOS değil UEFI ise,
- Sadece fat16 ya da FAT32 formatlayıp USB flash belleği, gereken dosyaları kopyalayıp.
- Açılışta UEFI'nin komut satırına düşüp, bahsi geçen BAT dosyayı çalıştırmak.
EK2:
Rufus'u sadece, USB flash belleği, dos bootable formatlamak için kullanabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1332069gerisi dosyaları kopyalamak olacak.
Ama, "MBR'dan boot et" şeklinde ayar yapmak gerekebilir UEFI ise.

Hocam UEFI değil eski BIOS dos bootable nasıl el ile yapılıyor bir de bunu destekleyen bir USB bellek alsam sorun çözülür mü? Çözülürse hangi USB bellek almalıyım?
ek uefi değil sistem @cafyon

Hocam denedim ama olmadı hala salt okunur kapatılmıyor.

Hocam UEFI değil eski BIOS dos bootable nasıl el ile yapılıyor bir de bunu destekleyen bir USB bellek alsam sorun çözülür mü? Çözülürse hangi USB bellek almalıyım?
ek uefi değil sistem @cafyon
Son mesajımın sonundaki Ek2'ye bir baksana Hocam. Oku onu, anlamadığın nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olayım. ;)
Dur dur. Elinde zaten USB flash bellek yok mu senin? Ben en baştan öyle anladım.

Son mesajımın sonundaki EK2'ye bir baksana hocam. Oku onu, anlamadığın nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olayım. ;)
Dur dur. Elinde zaten USB flash bellek yok mu senin? Ben en baştan öyle anladım.

Hocam Rufus'tan bootladığımda Win98 dos ile boot yapmama gerek kalmıyor mu direkt BIOS'u atıp kurulum mu yapayım @cafyon

Son düzenleme:
Onun dışında...
Rufus'tan bootladığımda Win98 dos ile boot yapmama gerek kalmıyor mu direkt BIOS'u atıp kurulum mu yapayım - Evet aynen öyle demek istedim.
- USB flash belleği Rufus ile FreeDOS bootable formatlayın, önce FAT32 ile. Deneyin gerisini, olmazsa FAT (FAT16) ile formatlayıp yapın.
- Ardından, bu BIOS upgrade için, sitelerde anlatılan şekliyle, gerekli dosyaları, FreeDOS bootable formatladığınız USB flash bellek içine kopyalayın.
- Her şeyi doğru yaptığınıza emin olun. Bu şekilde yapılan BIOS güncellemesi her zaman için potansiyel tehlike taşır. Yanlış dosya, eksik dosya, elektrik kesintsi, vs. Her şey doğru ve tam yapıldıysa bile elektrik kesintisi, tahmin edilemeyecek bir risktir. Mesuliyetin sizde olduğunu unutmayın. Kolay gelsin.

Çözüm
Onun dışında...
Rufus'tan bootladığımda Win98 dos ile boot yapmama gerek kalmıyor mu direkt BIOS'u atıp kurulum mu yapayım - evet aynen öyle demek istedim.
- USB flash belleği Rufus ile FreeDOS bootable formatlayın, önce FAT32 ile. Deneyin gerisini, olmazsa fat (fat16) ile formatlayıp yapın.
- her şeyi doğru yaptığınıza emin olun. Bu şekilde yapılan BIOS güncellemesi her zaman için potansiyel tehlike taşır. Yanlış dosya, eksik dosya, elektrik kesintsi, vs. her şey doğru ve tam yapıldıysa bile elektrik kesintisi, tahmin edilemeyecek bir risktir. Mesuliyetin sizde olduğunu unutmayın. Kolay gelsin.

Hocam BIOS'u sorunsuz bir şekilde kurdum ve bilgisayarın açılırken yaşanan siyah ekran sorunu da gitti teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı