Flash diskten laptopa bulaşan virüs

Virüs flaştaki dosyalara bulaştığından dosyaları açamıyor olabilir misiniz? Başka virüs programı yüklemeye gerek yoktu bence. Gerekli dosyalarınız yoksa flaşı formatlayın gitsin.
Öncelikle flash fiziksel olarak kırık olduğu için içim rahat bir şekilde camdan atabilirim. [emoji2]

Virüs flashın içindeydi ancak flashı çok kullanmamıştım. Hatta virüs uyarısını verince flash çıkmıştı bile. (Sanırım kaspersky bu yüzden müdahale edemedi).

Eskiden internet kafede yapmıştım bu flashtaki ödevi. Büyük ihtimal ordan bulaştı. Ve ben flastaki dosyaları açmaya çalışmadım.

Bilgisayardaki uygulamalar donmuştu. Görev yöneticisi bile yeterli yetkiye sahip değilsiniz diyordu.

İçeriğine bağlı, eğer autorun içinde exe var ise ve şüpheli ise evet :)
ama sadece icon var ise endişe etmenize gerek yok.

Filtresi var ise takılıyor olabilirsiniz.
Kaspersky raporuna göre adı.

autorun.inf

Filitre nasıl kapanır?

Not: Eset taraması az önce bitti. Sorun bulamadı.

Kaspersky Free virüs alarmı verdi. Sorunu çözdürtmeye kalkınca hiçbir uygulama açılmaz oldu ve Kaspersky işlenmemiş dosyayı silemedi ya da erteledi.
Çözüm için işlem başlatıyorsunuz ama işlem tamamlanmadan belleği çıkartıyorsunuz yine kullanıcı hatası.
İşlem başlatmışsın niye beklemiyorsun bitmesini? AV bile seni engelliyor bir şey açma diyor işim var diye önlem alıyor yayılmasın diye sen inadına açmak için belleği de çıkarmışsın AV'yi de kapatmışsındır sonra ne yapmalıyım diyorsunuz.

Kullanmasını bilmediğiniz yazılımları yüklemeyin bilmiyorsanız da öğrenin. Sisteme bulaştıktan sonra temizlerken sen inadına yine kapatmaya çalışsaydın sistem çökecekti. Sonra suçlu Kaspersky. Suçlu olan yazılım değil insan beyni yetersiz kaldığı için bile yazılım uyarıyor seni insan anlamıyor yazılanı da suçlu insan yazılım değil.

Çözüm için işlem başlatıyorsunuz ama işlem tamamlanmadan belleği çıkartıyorsunuz yine kullanıcı hatası.
İşlem başlatmışsın niye beklemiyorsun bitmesini? AV bile seni engelliyor bir şey açma diyor işim var diye önlem alıyor yayılmasın diye sen inadına açmak için belleği de çıkarmışsın AV'yi de kapatmışsındır sonra ne yapmalıyım diyorsunuz.

Kullanmasını bilmediğiniz yazılımları yüklemeyin bilmiyorsanız da öğrenin. Sisteme bulaştıktan sonra temizlerken sen inadına yine kapatmaya çalışsaydın sistem çökecekti. Sonra suçlu Kaspersky. Suçlu olan yazılım değil insan beyni yetersiz kaldığı için bile yazılım uyarıyor seni insan anlamıyor yazılanı da suçlu insan yazılım değil.

Virüs alarmı ben diski çıkardıktan sonra geldi yani sizin dediğiniz gibi bir senaryo olmadı. Bende virüs bilgisayara geçti sanıp çözüm başlattım. Antivürüse hiçbir şekilde yavaş demiyorum. Çünkü ben bellekte resim arıyodum ama 2 tane Powerpoint dosyası görünce belleği çıkardım, tabi bu anlattığım gibi kısa süre sürdüğü için 10 saniye olmadan belleği takıp çıkarmış oldum. Herhangi bir yazılım açmadım flash bellekten. Yaptığım tek şey belleğin içindekilere bakmaktı.

Ayrıca kimseyi suçladığım yok bilmeden konuşuyorsunuz. Heralde okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Fakat çözüm arayınca tabi cahil biziz. Üstelik ben bilgisayarı fiziksel kapatmaya çalışmamıştım. Yani tahmin yeteneğinizi başka yerlere saklayın. Olması gerektiği gibi Kaspersky Windows'u yeniden başlattı ve uygulamaları çalışır hale geri soktu. Benim tek endişem görev yöneticisinin bana yetersiz yetki uyarısı yapmasıydı. Buda dev panik yaratmadı. İnternette önüme geleni indirmediğimden virüsler konusunda tecrübesizim ancak beyinsiz değilim!

Yazınızı yazarken kullandığınız dil ile laf sokmaya çalışıyor gibisiniz ki tahminleriniz belirttiği gibi tamamen yanlış. Lütfen daha uygun bir dil kullanarak yazınızı düzeltiniz.

Son düzenleme:
Virüs alarmı ben diski çıkardıktan sonra geldi. Bende virüs bilgisayara geçti sanıp çözüm başlattım. Herhangi bir yazılım açmadım flash bellekten. Yaptığım tek şey belleğin içindekilere bakmaktı.
Belleği taktığınız anda size uyarır verir. Siz taratma yapmasanız bile içine girmeniz yeterli zararlı tespiti için. Uyarı o an gelir siz görmemişseniz yine sizin yanılgınız.
Ayrıca kimseyi suçladığım yok bilmeden konuşuyorsunuz. Heralde okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Fakat çözüm arayınca tabi cahil biziz. Üstelik ben bilgisayarı fiziksel kapatmaya çalışmamıştım. Yani tahmin yeteneğinizi başka yerlere saklayın.
Size suçladınız denilmiyor zaten konuşma genele yönelik. Bilinçsiz yazılım kullanımında sizin yaptığınız benzer hataları yapanlar hala olduğundan aynı şeyleri yapabilirdiniz. Yaptığınızda kimin suçlu olduğunu bildiriyorum.
Yazınızı yazarken kullandığınız dil ile laf sokmaya çalışıyor gibisiniz ki tahminleriniz yanlış.
Tahmin değil bunlar gerçekler acıdır.

Tahmin değil bunlar gerçekler acıdır.

Technopat Sosyal'de bu seviyede bir dil daha önce görmemiştim. 😐

Belleği taktığınız anda size uyarır verir.

Evet. Dediğiniz gibi uyarı verir ancak küçük bir ayrıntı var. Laptop'umun HDD'si çok kolay bir şekilde %100 olabiliyor. Yani ben belleği açtığımda Windows bana bu bellekle ne yapalım yazısını yeni çıkarmıştı. Tabi bu nedenle Kaspersky'ın yetişememesini suçlayamam.

Laptop'umun HDD'si çok kolay bir şekilde %100 olabiliyor. Yani ben belleği açtığımda Windows bana bu bellekle ne yapalım yazısını yeni çıkarmıştı. Tabi bu nedenle Kaspersky'ın yetişememesini suçlayamam.
Dediğiniz gibi geç olması olması gereken durumu değiştirmiyor. Söylediğim sıralamada işlem gerçekleştirir. Sistem özellikleriniz geç kalıyorsa bu yazılımın bir sorunu değil. Kullanıcı beklemesi gerekli bu durumlarda o yüzden böyle hatlar yapmamak için..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı