Flicker Free Olmazsa Olmaz mı Yoksa Pazarlama Taktiği mi?

@BilgisayarKurdu

Anladım hocam. Ben de monitörden memnunum. Hiçbir problem yaşamadım. Kafamdaki tek soru bu flicker free özelliğiydi. Bu arada senin monitörde flicker free varmış. Acaba ondan dolayı bir sıkıntı yaşamıyor olabilir misin?

Bu arada monitörün parlaklık ayarı menüsü çok pratik. O yüzden o konuda hiç sıkıntı yaşamadım açıkçası. Zaten parlaklığı hemen hemen hep aynı kullanıyorum.

Bu arada eğer flick olayı, bu resimdeki gibi gözle görülebilen bir şeyse, flicker free olmayan monitörümde böyle bir görüntüyle karşılaşmıyorum:

mag271c-241c-anti-flicker.png

Son düzenleme:
Evet benim ASUS monitörde de var bu özellik, zaten piyasada göz yorgunluğuna yönelik en geniş çözüm skalasına sahip firma; kendisidir tahminimce. Ticari ve gündelik kullanıma yönelik çok monitör kullandım ben, Samsung'un göz yorgunluğu üzerine hiçbir teknoloji barındırmayan ürünlerini bile sıfır sıkıntı ile kullandım yıllarca.

Sana söyleyebileceğim tek şey şu; FF destekleyen bir monitörün ilgili özelliğini gizlice kaldırsalar ve sen 3 sene daha kullanmaya devam etsen; "Bunun FF özelliği çalışmıyor" demezsin, ruhun bile duymaz tahminen. Anlayacağın o ki; göz yorgunluğunda sıra FF özelliğine gelene kadar; daha birçok etken var.

ASUS'un resmi sayfasına girsen FF olmayan monitörlerde yatay düzlemde kocaman kocaman çizgiler olduğunu görürsün :) Ama gerçekler ne yazık ki biraz farklı oluyor. Elbette pazarlama stratejisi oranında vaatlerde bulunuyorlar; zaten sözel olarak anlatırken "Asgariye indirir" kelimesi tercih edilmiş.

Asla kendini masrafa sokma :)

@BilgisayarKurdu

Ben sadece sağlığımı düşündüğüm için böyle bir kaygı içerisine girdim hocam. Eğer dediğin gibi ise ve bir problem yaşatmazsa kesinlikle kullanmaya devam edeceğim. İlgi, alakan ve cevapların için teşekkür ederim.

Bu arada "asgariye indirme" olayı gerçekten doğru. Az önce yabancı bir makale okudum. Orada, titreme olayını net olarak anlayabilmek için, ekrana telefon kamerası üzerinden bakın yazıyordu. Flicker free olan ve flicker free olmayan iki monitörüme de baktım. Flicker free olmayan çok az bir tık daha fazla olmakla birlikte, ikisinin de titreme olayı hemen hemen aynıydı. (144Hz oluşu, bu farkı kapatıyor diye düşünüyorum).

Demek ki flicker free yazan monitörlerde bile, arka planda bu titreme mevcut. Önemli olan bariz bir şekilde, çıplak gözle hissedilmemesi. Kaldı ki ben flicker free olmayan monitörümle çizgi, dalgalanma, titreme gibi problemler yaşamıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı