Flutter öğrenmek mantıklı mı?

Enes Akyüz

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir dil öğrenmek istiyorum. Mobil alanı için. Az buçuk Java bilgim var fakat Java beni yormaya başladı. Açıkçası çok da tercih edilen bir yazılım dili olmadığını düşünüyorum. Kotlin'e yönelmek istedim fakat Flutter daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum geleceğe dönük olarak. 2017'de çıkan, Google destekli bir dil ve yabancılarda çok popüler olmaya başladı, burada da aynı etkiyi yakalayacağını düşünüyorum. Ayrıca çapraz platform desteği (aynı programın hem Android hem iOS da çalışması) çok mantıklı, zamanı ve emeği boşa harcamanın önüne geçiyor. Kolay bir dil gibi duruyor. C# ve Python geçmişim Olduğu için çok zorlanacağımı düşünmüyorum. Ne dersiniz?

Java biliyorsanız Native Android mantıklı aslında ama Java'dan sıkılmışsınız anladığım kadarıyla. Cross Platform olarak en rahat iş ve kaynak React Native'de. Javascript öğrenip o tarafa yönelebilirsiniz. Dart dilini hiç bilmiyorum, o yüzden Flutter için bir şey diyemeyeceğim.

Roadmap belki fikir verebilir. Flutter ya da React Native Roadmap'i seçerek detayları inceleyebilirsiniz.

Java biliyorsanız native Android mantıklı aslında ama Java'dan sıkılmışsınız anladığım kadarıyla. Cross platform olarak en rahat iş ve kaynak React Native'de. JavaScript öğrenip o tarafa yönelebilirsiniz. Dart dilini hiç bilmiyorum, o yüzden Flutter için bir şey diyemeyeceğim.

Roadmap belki fikir verebilir. Flutter'ya da React Native Roadmap'i seçerek detayları inceleyebilirsiniz.

Hocam şimdi biraz piyasayı okuduğumda ileride açıkçası Flutter'ın güzel bir yükseliş yakalayacağını düşünüyorum. Nedeni Flutter açıkçası benim yazılım sektörüne bağıra bağıra söylemek istediklerimi yapıyor. İyi derece C# bilen birisi olarak şunu diyebilirim. Bence C# ın da ömrü Max 10-15 yıl sonra kullanan kalmaz Pascal gibi tarihe karışmak üzere kalır. Flutter ve onun tarzı yazılım geliştirme seçeneklerinin çok yükseleceğini düşünüyorum. Tercih etme amacım bu olacak. Tek bir program yapıp hem Android hem iOS hem web e sunmak büyük bir nimet. Aynı zamanda iş yerleri içinde daha az eleman daha az mesai daha az masraf demek. O yüzden ileride Flutter ve benzeri çapraz platform bilenlerin işe alımı ve statüsünün yüksek olacağını düşünüyorum.

Anladım. Açıkçası şu an için Dart'ın kullanım yüzdesi düşük olsa da Google'ın mobil tarafa yatırımlarının artmasıyla Flutter'ın yükselmesi olası tabii. C#'ı kullanan çok sayıda kurumsal şirket ve bankalar mevcut. .NET gibi bir framework ve bunun arkasında Microsoft gibi bir dev varken C#'ın 10-15 yıl içerisinde kullanılmayacağını sanmıyorum, eğer Microsoft yeni bir framework ortaya çıkarmazsa.

Flutter tarafına bakış açınız bence doğru, istiyorsanız yönlenmenizi öneririm. Başarılı ya da başarısız olmaktan bağımsız güzel bir deneyim olacağına inanıyorum.

Şimdiden başarılar dilerim. Kolay gelsin :)

Flutter öğrenirken çok zorlanmadım. React.js bana çok zor geldi, o yüzden React Native öğrenmek istemedim. Flutter'da tasarım yapmak bana daha kolay geliyor.

Android - iOS - Web için çıktı vermesi baya iyi. Dart dili çok zor değil. Flutter ilk öğrenirken tasarım yapısı biraz karışık gelebilir, zamanla alışırsınız.

Geri
Yukarı