Kotlin öğrenmek ne kadar mantıklı?

nkmeth008

Hectopat
Merhabalar iyi günler iyi çalışmalar dilerim öncelikle. 3. sınıf yazılım öğrencisiyim. Hem kendi bölümüm hem çift anadal hem de yandal bölümlerim var ve bunlarla yazılımla ilgili o yüzden dolayı konuya algoritma mantığı olarak ve genel olarak hakim sayılırım. Bu aralar internette sık sık Kotlin programlama dilinin çok iyi olduğunu iş imkanının çok yüksek olduğu söyleniliyor. Eğer bir sorun yaşamazsam da mezun olduğumda yüksek lisans için yurtdışına çıkmayı ve orada kalmayı planlıyorum. Özellikle yurt dışı için Kotlin gibi bir dil diğer yazılımcılara göre bana ekstra fark açar mı? Özellikle Java ve C# gibi dilleri bildikten sonra diğer dilleri öğrenmenin bir nebze de olsa kolay olduğunu düşünürsek Kotlin'i farklı yapan nedir? İnternette biraz gezindim ancak bir de Technopat Sosyal ailesi ile bu konuyu paylaşıp bilgi almak istedim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi forumlar dilerim.

Kotlin ile daha az kod ile daha çok iş yapabiliyorsun. Yazılımcılar daha hızlı proje geliştirmek için Kotlin tercih edebiliyor. Tabii başka etkenlerde mevcut.

Merhabalar iyi günler iyi çalışmalar dilerim öncelikle. 3. sınıf yazılım öğrencisiyim. Hem kendi bölümüm hem çift anadal hem de yandal bölümlerim var ve bunlarla yazılımla ilgili o yüzden dolayı konuya algoritma mantığı olarak ve genel olarak hakim sayılırım. Bu aralar internette sık sık Kotlin programlama dilinin çok iyi olduğunu iş imkanının çok yüksek olduğu söyleniliyor. Eğer bir sorun yaşamazsam da mezun olduğumda yüksek lisans için yurtdışına çıkmayı ve orada kalmayı planlıyorum. Özellikle yurt dışı için Kotlin gibi bir dil diğer yazılımcılara göre bana ekstra fark açar mı? Özellikle Java ve C# gibi dilleri bildikten sonra diğer dilleri öğrenmenin bir nebze de olsa kolay olduğunu düşünürsek Kotlin'i farklı yapan nedir? İnternette biraz gezindim ancak bir de Technopat Sosyal ailesi ile bu konuyu paylaşıp bilgi almak istedim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi forumlar dilerim.

Yuksek lisans yapacaksan Kotlin bilmenin sana kayda deger artisi olmayacak. Hangi alanda Master yapacaksan ona uygun calismalar icinde olman gerek. Ben ML ve AI uzerine calismak istedigim icin lisansda bu konulara yonelmistim, Master'da da bu sebeple Python ve R ogrenmek zorunda kaldim.

Eger endustride calisacaksan, Kotlin bilmek isine yarar. Turkiye piyasasinda C# en cok kullanilan dil ama yukarilara ciktikca payroll de Java ve Kotlin maasi daha dolgun. ( Tum banka ve GSM sirketleri Java teknolojileri kullaniyor )

JVM cok yetenkli bir VM, neredeyse hatasiz ve cok optimize calisiyor. Java yerine Kotlin kullanarak JVM uzerinde yazmak Java'nin getirdigi hantalliklarin onune gecmeni sagliyor ve functional - coroutine bazli hafif uygulamalar gelistirebiliyorsun.

Ben yeni bir projeye baslayacak olsam kesinlikle Kotlin ile baslarim Javadansa. Gerek yok.

Yuksek lisans yapacaksan Kotlin bilmenin sana kayda deger artisi olmayacak. Hangi alanda Master yapacaksan ona uygun calismalar icinde olman gerek. Ben ML ve AI uzerine calismak istedigim için lisansda bu konulara yonelmistim, Master'da da bu sebeple Python ve r ogrenmek zorunda kaldim.

Eger endustride calisacaksan, Kotlin bilmek isine yarar. Türkiye piyasasinda C# en cok kullanilan dil ama yukarilara ciktikca payroll de Java ve Kotlin maasi daha dolgun. ( tum banka ve gsm sirketleri Java teknolojileri kullaniyor )

Jvm cok yetenkli bir vm, neredeyse hatasiz ve cok optimize calisiyor. Java yerine Kotlin kullanarak jvm uzerinde yazmak Java'nin getirdigi hantalliklarin onune gecmeni sagliyor ve functional - coroutine bazli hafif uygulamalar gelistirebiliyorsun.

Ben yeni bir projeye baslayacak olsam kesinlikle Kotlin ile baslarim javadansa. Gerek yok.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkate alacağım.
Kotlin ile daha az kod ile daha çok iş yapabiliyorsun. Yazılımcılar daha hızlı proje geliştirmek için Kotlin tercih edebiliyor. Tabii başka etkenlerde mevcut.

Anladım. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı