Çözüldü Flux ve lehim pastasının farkı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
İkisinin de işlevi aynı aslında. Sıvı lehim pastası da olabilir, katı lehim pastası da. Zaten katı olan da ısıyı görünce erir.

Görevleri aynıdır ve yüzeydeki oksiti temizlemektir. Flux, İngilizce karşılığıdır kısaca.
İkisinin de işlevi aynı aslında. Sıvı lehim pastası da olabilir, katı lehim pastası da. Zaten katı olan da ısıyı görünce erir.

Görevleri aynıdır ve yüzeydeki oksiti temizlemektir. Flux, İngilizce karşılığıdır kısaca.

Çözüm
Aynı benim anladığım kadarıyla.
Flux ( Lehin Pastası ) Nedir Neden Kullanılır.

Lehim İçerisinde lehimden daha az ısıda eriyen ve lehim yapılacak kart üzerindeki pad ile lehimlenecek elektronik malzeme bacağındaki oksitli yada kirli tabakayı temizleyerek soğuk lehimi engeller.

Geçmişte Flux ( Pasta )

Geçmiş yıllarda elektronik üretim ve bakım onarım laboratuarlarında reçineli lehim pastaları kullanılırdı.

Bu yardımcı lehimleme kimyasalları, reçine ve pasta olarak iki grupta kullanılmaktadır. Reçine; organik çam ve ardıç gibi ağaçların öz suyundan elde edilen selülozik bir maddedir Pasta; inorganik bazı kimyasal ve alkol bazlı maddeler karıştırılarak üretilir. Halk dilinde PASTA günümüz teknolojide ise FLUX olarak adlandırılmaktadır.

Ben hiç zımpara ile temizlemedim, lehime başlamadan önce pasta ile temizlerim hep.
Hocam yaklaşık 15 yıldır bu işi yapan hocam her zaman ucunu tel veya zımpara gibi şeylerle ucunu parlatırım dedi. İşinde çok usta bir adam. Bence sen de dene bi. Ucu direk parlıyor zaten.

Temizlemek için sünger veya tel kullanılır. Diğerlerini zaten arkadaşlar açıklamış.

Geri
Yukarı