FN tuşu işlevleri

• Konuyu başlatan Poly
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 4B

Poly

Hectopat
FN tuşu ile bastığımda F4-F7-F8-F9 tuşlarının işlevi nedir?
Ekran Alı1ntısı.PNG

F4: Müzik çalar açıyor galiba
F7: pil tasarruf moduna geçişi sağlıyor olabilir. (tam anlayamadım düzgün gözükmüyor fotoğrafta)
F8: ekranı kapatma işaretine benziyor laptopta basınca ekranı kapatıyordu.
F9: touchpad'i aktifleştirmeye ya da kapatmaya yarıyor.

Kanka konuyu açmak yerine basıp baksaydın keşke hem yanıt beklememiş olurdun. :D
Ben de öyle düşündüm de korkmuştur belki bilgisayara bi şey olur diye. Benim klavyede de F tuşlarının ne işe yaradığıyla ilgili sembol konulmamış, denerken çok tedirgin oldum :D Hesap makinesi müzik çalar falan açılacağını hiç düşünmemiştim çünkü en son laptop kullanıyordum ve ona benzer şekilde WiFi açma kapama BT açma kapama tarzı şeyler vardır diye düşünmüştüm.

FN tuşu ile bastığımda F4-F7-F8-F9 tuşlarının işlevi nedir?
Eki Görüntüle 450047
FN+F1 Uykuya alır. FN+F2 Uçak Moduna Alır FN+F4 Yıldırım sembolü var büyük ihtimalle ışıklandırma falan varsa odur eğer yoksa da müzik olabilir üstteki arkadaşın dediği gibi. FN+F5 Parlaklık Azaltma FN+F6 Parlaklık Azaltma FN+F7 Pil Tasarrufu FN+F8 Klavye ve Touch Pad işareti görür gibiyim büyük ihtimalle Touch Pad açıp kapatıyordur. FN+F9 bundan emin değilim çünkü oradaki şekli resmi büyütüp baksam da bir şeye benzetemedim.

Laptoptan laptopa göre değişir işlevi. Mesela bendeki sıra şöyle:
Fn+F3: Ağ bağlantılarını açar.
Fn+F4: Uyku moduna alır.
Fn+F5: 2. ekran seçeneklerini açar.
Fn+F6: Laptopun ekranını kapatır.
Fn+F7: Touchpad'i kapatır/açar.
Fn+F8: Sesi kapatır.
Fn+F9 klavye ışığını açar.
Fn tuşunda basılı tutup istediğin tuşlardan birine basıp dene.

@Ribozom Hocam benim Fn tuşlarını saysam sırasıyla bitmez herhalde. Multimedya tuşları var baştan sona doğru. Bu yüzden ben oyun oynamadığım zaman genellikle Fn tuşları tam tersini kullanıyorum. Multimedya tuşları sürekli aktif kullanıyorum bu yüzden Fn tuşu basınca F1 ve F2 gibi tuşları aktif oluyor. ;)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı