Football Manager 23 nasıl oynanmalı?

Tweek

Femtopat
Daha fazla  
Hemen hemen 1 ay önce FM oynamaya başladım. Yaz tatiliylede beraber 1 ay boyunca FM'yi sabah açıp gece kapadım ve birçok şeyi öğrendim denebilir.
3 farklı kaydım bulunuyor. İlk 2 de çok kötü bir kariyere sahipken sonuncusunda diğerlerine kıyasla daha iyi ilerledim.

Screenshot_27.png

Verebileceğiniz tavsiyeler varsa almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fm gurmesiyim her sorunu cevaplayabilirim :)
Oyunda dikkat etmen gereken 3-4 konu var. Gerisi nasıl keyif aldığınla alakalı.
Benim zamanımı en çok çalan kısım kadro mühendisliği ve transfer dönemi.
- Ne olursa olsun mutlaka biri atak biri defansif 2 taktiğin olsun.
- 2 onbir kuracak kadron olsun. Biri şampiyonluğa oynayacak kapasitede, biri de en zorlu maçlardan en kötü beraberlik alacak kuvvette olmalı.
- Taktiğini oluşturduktan sonra, lig başlamadan en az 10 hazırlık maçı ayarla. Hazırlık maçlarını asistan menejer yönetsin. Amaç takımın taktiğe alışması ve tüm barların usta yada akıcı olması.
- Ocak ayı geldiğinde sözleşmesi bitmeye 6 ay kalan oyuncuları kovala. Dehşetül vahşet oyuncular alabilirsin bedavaya!
- Tüm antrenör ekibini gözden geçir. 4 yıldız altı veren varsa şutla, yenisini ara. Hatta burdaki kritik önerim önce adamı bul, sonra kötü olanları kov. (Bir keresinde kovup yenisi alırım demiştim maaş bütçesi yetmeyince 6 ay kaleci antrenörsüz takıldım.)
- Oynadığın ligin kurallarını iyi bil. Lisans sorunu her ligde sıkıntı. Özellikle trdeki 3 türk kuralı baş ağrıtıyor.
- 22 oyuncu ile 2 kadro kurduktan sonra, bir stoper, bir orta saha, bir ileri uç oyuncusu daha olsun yedekte. Sakatlık durumlarında seni idare ederler. Toplam 25 oyuncu ve 21 yaş altı gelecek vaadedenlerle hiç bir sorun yaşamadan sezonu bitirirsin.
- Gözlemcilerin yetenek değerlendirme özelliği 19-20 olsun. Çok önemli!
- Antrenörlerin (Örnegin Hücum taktik) kararlılık-motivasyon-disiplin özellikleri 15 altı olmasın. Bu her antrenör için geçerlidir. Çok zorda kalırsan bir tanesi 14-13 olabilir. Bu örneğe göre tabiki Hücum ve taktik yeteneklerinde 16-17 olmalı.
- Asistan menejer kilit roldedir. Taktik bilgisi yüksek olmalı. Michael Lindeman ile çalışıyorum bayadır. Kendisi müthiştir. Benden iyi menejer olabilir :D
- Birde transfer bütçesi kısmı var ki en eğlencelisi o kısım. Birincisi oyuncu satıyorsan, transfer bütçesinin aktarılması olayı kulüp tarafından %100 yapılmış olmalı. %100 değilse yönetimle görüşüp yüzdenin arttırılmasını iste. Ne işe yarıyor bu dersen biliyorsundur ama yazayım. Oyuncuyu 10m euroya sattın, bütçene 10m euro eklenir. Oran %75 ise 7,5m eklenir.
- Transferden gidersek, güzel bir transfer hilesi var. Bütçene bütçe katabilir, Bukayo Saka ya 200m euro teklif edip bütün piyasayı alt üst edebilirsin :D
- Nasıl oluyor dersen, önce oyuncunun sözleşme bitimine en az 2 yıl kalmış olması gerekiyor. örneğin oyun başında saphir taider diye bir adam var. bunu beleşe alıyorsun ve 3-4 yıllık sözleşme imzalıyorsun. Adam geldi ve değeri 10m diyelim. Adam takıma katılır katılmaz oyuncunun sayfası açıkken u21 kadrosuna yolluyorsun paşayı. Sonra külüplere öner diyorsun ama oyuncuya ihtiyaç yok yada transfer listesine ekle diye bi şey var altta. Onun tıkını kaldır. O şekilde öneriyorsun. ve fiyatını 40m euro olarak belirle(değerinin 3-4 katı yani). Sonra oyunu ilerlettir 1 gün, eleman seninle görüşmek isticek. Reddet görüşmeyi. Oyuncu üzülecek. Tekrar ilerlet oyunu 1 gün. Şimdi geldik hile ksımına :D Oyuncunun sayfayı aç. Transfer durumuna girip transfer bedeli 40m euro olan yerini yandaki + ya yada - işaretine basarak bi tık oynat. Alttan onayla de. Sonra hiç ilerletmeden ve başka bir yere gitmeden yine üstten kulüplere öner de. açılan sayfada transfer bedeli kısmını "belirtilmemiş" yap. Alttaki tıkı okeyle yani transfer listesine koy ve ihtiyaç yok olarak belirle olanı. Sonra kulüplere önere basıp ilerleyebilirsin. Bu işlem sayesinde oyunun değeri 40m euro olarak gözükecek ve abudik gubidik bir takımdan 20-25m euro arası bir teklif gelecek. Kabul et ve sonraki manipülsyona geç, keyfine bak :D
- Bu bedelsiz transferlerin çoğunu bu şekilde yaparak iyi bütçe oluşturuyorum. Ha normalini yapalım dersen 10 oyuncudan 1 tanesini anca satarsın.

İyi oyunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı