Ford Connect motor arızası

Henry Ford

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
1650 Super, Ryzen 3 3100
Öncelikle iyi akşamlar. Bugün bir arkadaşla beraber akşam üzeri motoru güzelce ısıtıp hazırlıkları yapıp rakımı biraz yukarıda olan bir köye gittik. Köy yolları dik ve virajlıydı ancak araba zorlanma belirtisi göstermedi. Gayet güzel şekilde yokuşları çıktı. Dönüşte gaza basmadan yavaş yavaş geliyordum. Daha sonra eve varmak için asfalta çıktım ve tabiri caizse gaza iyice asıldım ve birden aracın kadranında dişli işareti içinde ünlem olan sarı renkli bir ışık yandı ve yol bilgisayarında motor arızası ve hemen ardından ESP arızası yazdı. Aracı yavaşlattım ve tekrar hafiften gaz verdim ve araba sanki kendini korumaya almış gibi 1500 deviri geçmedi ve hafif teklemeye başladı. Aracı kenara çektim ve istop ettim. 1 dakika kadar bekledikten sonra tekrar marş verdim ve bütün lambalar yandı ve sorunsuzca aracı zorlamadan eve gittim. Bu olaydan 1 saat sonra babam araba ile şehir merkezine indi ve bir sorun olmadan geldi. ( Aracı aşırı düzgün kullanır. Asla zorlamaz. ) Sorum şu ki herhangi bir sorun çıkmış olabilir mi? Durum ciddi mi yoksa 1000 km sonra yağ bakımında mı servise götüreyim? Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

Aracım: 2009 model, 1.8, 110 PS, Turbo dizel, Ford Connect.

Servise götürmenizden yanayım ihtiyacınız olan anda ESP çalışmazsa yandınız. Birde çıkan uyarının resmini atarmısınız internetten bakıp.

Servise götürmenizden yanayım ihtiyacınız olan anda ESP çalışmazsa yandınız. Birde çıkan uyarının resmini atarmısınız internetten bakıp.
1642700765429.png

O anda Yakıt filtresine ya da yakıt borusuna pislik gelmiş olabilir. Servis görsün aracı.

Bizim araç genelde yüksek devirlerde kullanılmaz. Babam falan arabayı fazla zorlamıyor. Yakıt filtresi falan oluyor sanırım dizel araçlarda. Arada bir tıkanmasın diye devir çevirttiriyordum motora. Bugün fazla zorladım sanırım. Bu yüzden kendini korumaya aldı diye düşünüyorum.

Baktım uyarı güç aktarım sistemi ile alakalıymış. ESP de burayla bağlantılı biraz. Mutlaka servise götürün bence.
Bizim araç genelde yüksek devirlerde kullanılmaz. Babam falan arabayı fazla zorlamıyor. Yakıt filtresi falan oluyor sanırım dizel araçlarda. Arada bir tıkanmasın diye devir çevirttiriyordum motora. Bugün fazla zorladım sanırım. Bu yüzden kendini korumaya aldı diye düşünüyorum.
Bence bir gaz pedalına basmakla Ford gibi bir markaya uyarı lambası yaktıramazsınız.

Baktım uyarı güç aktarım sistemi ile alakalıymış. ESP de burayla bağlantılı biraz. Mutlaka servise götürün bence.

Bence bir gaz pedalına basmakla Ford gibi bir markaya uyarı lambası yaktıramazsınız.

1000 km sonra yağ bakımına gidecek araba. O zaman kadar sorun çıkarmazsa bekleyeceğim ancak tekrar benze bir durum yaşanırsa paşa paşa gideceğim sanırım.
İlk başta motor kilitlendi sandım. Anlık bir kalp krizi gibiydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı