Format atarken GPT vs MBR

TheKing78

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni aldığım bilgisayar için format belleği hazırlıyorum. Windows 10 format belleği ISO okuturken orada MBR ve GPT diyor biraz araştırdım genel olarak yeni bilgisayarlarda GPT oluyormuş ben bilgisayarı yeni aldım fakat bilgisayarım MBR ayarlı gözüküyor. Format belleği için türü MBR mi yoksa GPT olarak mı seçmem gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, yeni aldığım bilgisayar için format belleği hazırlıyorum. Windows 10 format belleği ISO okuturken orada MBR ve GPT diyor biraz araştırdım genel olarak yeni bilgisayarlarda GPT oluyormuş ben bilgisayarı yeni aldım fakat bilgisayarım MBR ayarlı gözüküyor. Format belleği için türü MBR mi yoksa GPT olarak mı seçmem gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart modelinizi yazabilir misiniz?

Laptop mu? Laptop ise laptop modelini, kasa ise anakart modelini söyler misiniz?

"Sonuç​

Günümüzde güncel bilgisayarların çoğu UEFI desteğine sahip. UEFI sistemler de GPT ile bölümlendirilmiş disklerden önyükleme yapabiliyor. Yine GPT diske UEFI kurulmuş bir Windows hem daha güvenli hem de daha hızlı açılıyor. İşte bu yüzden bilgisayarınız UEFI destekli ise GPT tercih etmenizde fayda var."

Bilgisayar yeni ise GPT yapacaksınız.

Laptop mu? Laptop ise laptop modelini, kasa ise anakart modelini söyler misiniz?

Masaüstü, ASUS Prime B450 mk-ıı

"sonuç​

Günümüzde güncel bilgisayarların çoğu UEFI desteğine sahip. UEFI sistemler de GPT ile bölümlendirilmiş disklerden önyükleme yapabiliyor. Yine GPT diske UEFI kurulmuş bir Windows hem daha güvenli hem de daha hızlı açılıyor. İşte bu yüzden bilgisayarınız UEFI destekli ise GPT tercih etmenizde fayda var."

Bilgisayarım UEFI olduğunu nasıl anlayabilirim? Anakart modelim ASUS Prime B450 mk-ıı

Anakart modelinizi yazabilir misiniz?

Bilgisayar yeni ise GPT yapacaksınız.

Anladım ama bilgisayar yeni olmasına rağmen MBR olarak gözüküyor nasıl uyumlu olacak?

Bilgisayarım UEFI olduğunu nasıl anlayabilirim? Anakart modelim ASUS Prime B450 mk-ıı

Anladım ama bilgisayar yeni olmasına rağmen MBR olarak gözüküyor nasıl uyumlu olacak?
Anakartınız UEFI destekliyor. GPT seçebilirsiniz.

Anakartınız UEFI destekliyor. GPT seçebilirsiniz.

Anladım teşekkür ederim ama şu an bilgisayarda nedense MBR gözüküyor format MBR formatı ile atılmış sanırsam pek bir bilgim olmadığı için soruyorum ve konuyla biraz alakasız belki ama BIOS modu eski diyor bugün anakartın en güncel BIOS'unu kurdum ayarladım ve hala bu sorun devam ediyor benim sorunum hem bu eski demesi hem de yeni bir sistemde MBR olması yardımcı olabilirsen çok memnun olurum

Bkz: İnternet.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

UEFI olduğunu buldum fakat benim bilgisayarda BIOS modu UEFI değil eski olarak gözüküyor anakart için en güncel BIOS'u indirip güncelledim fakat hala devam ediyor benim sorunum bunlar yardımcı olabilirsen çok sevinirim

Dosya Ekleri

• bios.PNG
    bios.PNG
    731 bayt · Görüntüleme: 7
Anladım teşekkür ederim ama şu an bilgisayarda nedense MBR gözüküyor format MBR formatı ile atılmış sanırsam pek bir bilgim olmadığı için soruyorum ve konuyla biraz alakasız belki ama BIOS modu eski diyor bugün anakartın en güncel BIOS'unu kurdum ayarladım ve hala bu sorun devam ediyor benim sorunum hem bu eski demesi hem de yeni bir sistemde MBR olması yardımcı olabilirsen çok memnun olurum.

UEFI olduğunu buldum fakat benim bilgisayarda BIOS modu UEFI değil eski olarak gözüküyor anakart için en güncel BIOS'u indirip güncelledim fakat hala devam ediyor benim sorunum bunlar yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

Boot mode UEFI olmalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı