Format atarken sürücüler görünmüyor - HP

bambamm6

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, geçen gün yine Windows 10 bölümünde "boot device not found" hatası aldığıma dair bir konu açmıştım. Sorun, 5 yıldır kullandığım ve güncel, orjinal Windows 10 yüklü olan HP 650 dizüstü bilgisayarımda. Uzun araştırmalarım sonucunda o soruna herhangi bir çözüm bulamadım, bu yüzden format atmaya karar verdim.

Ancak format atmak istediğimde de yüklenecek sürücüyü seçme ekranında, hiçbir sürücümün yani diskin (C, D vs.) görünmediğini gördüm. BIOS'tan her türlü alternatifi denedim ama yine bir şey olmadı. "Hiçbir sürücü bulunamadı. Depolama sürücüsü edinmek için sürücü yükleye tıklayın " diye bir hata aldım. Araştırmalarıma göre sorunun SATA - AHCI ayarlarından kaynaklı olduğu söyleniyor. Ancak HP 650'nin BIOS ayarlarında bunu düzenleyecek, değiştirecek bir seçenek yok. İnternette bulduğum, bahsi geçen SATA driverları da maalesef imzasız olduğu için kabul etmedi. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Not: Linux kurmayı denediğimde yükleme ekranında sürücüleri sorunsuz görüyor.

Düzeltme: Eski hard disklerden olduğu için Master Slave ayarlarından kaynaklı olabileceğini öğrendim. Yani jumper ayarlarının gerektiğini. Jumper ayarını yapmak için pinlere takmam gereken soket benzeri zımbırtıyı nereden bulabilirim? Bilgisayarcılarda var mıdır? Buna cevap gelir herhalde :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı