Çözüldü Format atarsak virus silinir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Fraosary

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Malatya
Daha fazla  
Meslek
Developer, Grafiker
Virüslerden kurtulduğumu zannediyormuşum galiba, bugün yine izinsiz giriş bloke edilmiş. Bu nedir? Evde CD'siz format atsam virüs silinir mi?

Çözüm
Hangi tip zararli olduguna bagli, net olarak silinir demek yanlis. Dosya sistemi olan her yerde zararlinin aktif kalma ihtimali vardir.
Rootkit zararlisi var ise silinmez, ama bu tip zararlilar inanilmaz nadirdir ve gunluk kullanicilari degil, sirketleri hedef alir. Ama bir solucan zararlisi senin optik disklerine ve aygit suruculerine de yayilabilir.
İlk olarak modeme bağlı tüm cihazları kapatın. Tüm cihazları, Android dahil, sağlam bir AV ile taratın. Bu işlemler tamamlanınca girilen taraycılarda senkron açıksa işaretleri kaldırın. Sonra modeme reset atıp firmware kontrolü yapın. Modemi yeniden yapılandırıp güle güle kullanın :)
Siz soruyu soracağınıza virüsün hayat hikayesini sormuşssunuz.

Firmware rootkit haricindekiler temizlenir. Firmware rootkitler ise ilgili donanımın firmware'ini temiz olanla güncellersen veya esktrem durumlarda çipi baştan yazarsan düzelir. Ama böyle bir zararlının normal kullanıcıya denk gelme olasılığı çok düşüktür. Çok büyük ve önemli bir adam olmanız lazım ki saldırganlar sizin için bu zahmete girsin.

Bir de modemi etkileyen firmware rootkit tarzı zararlılar var fakat ben bunu kolaylığı açısından bu tanım dışında tutmayı daha doğru buluyorum, zira biraz daha kolay etkilenip temizlemesi de daha kolay cihazlar modemler.. Eğer çok şüpheniz varsa modeme firmware güncellemesi, bilgisayara güncel Windows ile temiz kurulum sorununuzu çözecektir.

Firmware rootkit haricindekiler temizlenir.
Bu dediğin haricindekiler doğru bunun dışında da çok fazla zararlı türü var bazıları eskide kaldı ancak yine de ağdan bulaşanlar, kendini saklayanlar, bir aygıta sıçrayan filan var yani onun dışında MBR var çoğu kişi formatı tek taraflı atıyor diğer MBR kaydı olduğu gibi duruyor :) Kısaca orada vb. eklesen iyi olurdu.

Bu dediğin haricindekiler doğru bunun dışında da çok fazla zararlı türü var bazıları eskide kaldı ancak yine de ağdan bulaşanlar, kendini saklayanlar, bir aygıta sıçrayan filan var yani onun dışında MBR var çoğu kişi formatı tek taraflı atıyor diğer MBR kaydı olduğu gibi duruyor :) Kısaca orada vb. eklesen iyi olurdu.
Genel itibariyle ben format falan atarken her birimi silip baştan oluşturduğum için öyle düşünmüştüm :) Ama birçok kişi oluşturmuyor, baştan oluşturmayanlarda temizlenmeyebilir halen. Doğru.

Ağdan sıçrayan var, fakat uzun uzun yazmadım bu bölümde seninle beraber hep anlatıyoruz zaten abi. Aynı şeyi söylemiş olmayalım, isteyen açıp eski konuları okur zaten.

Toplu ban konusu herhalde büyük ihtimalle silinir ama virüs BIOS'a yazılan türdense silinmez fakat BIOS'a kadar bulaşan az sayıda virüs vardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı