Format atılınca Windows 10 anahtarı sıfırlanır mı?

minarium

Hectopat
Daha fazla  
İnternet üzerinden Windows 10 Key alacağım. Eğer bilgisayara format attığım zaman bu Key'i tekrar kullanabiliyor muyum yoksa yeni Key mi almam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet üzerinden Windows 10 Key alacağım. Eğer bilgisayara format attığım zaman bu Key'i tekrar kullanabiliyor muyum yoksa yeni Key mi almam gerek?
Evet, kullanabilirsiniz. Hatta büyük ihtimalle format sonrasında tekrar Key'i girmenize bile gerek yok. Ben sadece ilk formatta aldığım Windows 10 Pro Key'ini girdim, sonradan her format attığımda Key kısmını atlayıp sürüm olarak Windows 10 Pro seçeneğini seçtim. Etkinleştirme her seferinde otomatik olarak yapıldı.
Eğer anakart değişimi gibi büyük bir donanım değişikliği yapmazsanız ilk formatta Key'i girdikten sonra bir daha hiçbir formatta Key girmenize gerek kalmaz. Sadece sürüm olarak aldığınız Key'in ait olduğu Windows 10 sürümünü seçmeniz yeterli.
Bunun sebebi ise Key girip etkinleştirdiğinizde lisansın dijital lisans olarak Microsoft'un sunucularına da kaydedilmesi. Bu sayede formattan sonra Windows 10 direkt Microsoft'un sunucularına bağlanıp dijital lisansı alıyor ve etkinleştirme tamamlanıyor.

Anakarta gömülü ise evet yani pre-installed ise evet.
Pre installed olmasa da dışarıdan aldığınız keyleri de anakart ile kendisi ilişkilendiriyor, ben elimdeki Asus B450M Dragon anakart ile abime yeni PC topladım, HDD-İşlemci falan sıfırdan alındı, yeni HDD'e Uefi Win 10 kurulumu yaptım internete bağlandığında kendisi anakarttan tanıyarak eski windows'umun keyini aldı. Yeni hdd ve windows kurulumu üzerinde hiçbir aktivasyon işlemi yapmadım yani.

Pre installed olmasa da dışarıdan aldığınız keyleri de anakart ile kendisi ilişkilendiriyor, ben elimdeki Asus B450M Dragon anakart ile abime yeni PC topladım, HDD-İşlemci falan sıfırdan alındı, yeni HDD'e Uefi Win 10 kurulumu yaptım internete bağlandığında kendisi anakarttan tanıyarak eski windows'umun keyini aldı. Yeni hdd ve windows kurulumu üzerinde hiçbir aktivasyon işlemi yapmadım yani.
Yanlışlıkla "yani" demişim "ya da"ya çevireyim.

Geri
Yukarı