Format atılmasına rağmen birçok dosyanın silinmemesi

merxtk

Hectopat
RAM
8
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD980 1tb-SAMSUNG MZVLQ512HALU-00000
Ekran kartı
Rtx 3060
Anakart
Tulpar t7 20.3
İşlemci
intel i7 10875H
Herkese selam. Detaylı olarak anlatacağım yaşadığım problemi.
Bugün bilgisayarımı sıfırlamaya karar verdim. Ayarlar kısmına girip bilgisayarı sıfırla yerini seçtim, tüm dosyaların silinmesini istedim fakat bana bir hata verdi(bir şeyin eksik olduğunu ya da bulunamadığını tam hatırlamıyorum şu an). Ondan sonra flash bellek ile kendim denedim. Flash belleğe program indirdim, Windows 10 kurulumu için. Her şeyi tamamladım ve formatı attım.
Bilgisayarımda sadece sonradan aldığım SSD üzerinde bulunan dosyalarımın silindiğini fark ettim yani ana diskim de hiçbir şey silinmemiş(masaüstümde olan hiçbir şey yok gayet silinmiş gözüküyordu fakat " bilgisayarım " klasörüne girip baktığım zaman ana diskimin neredeyse Full olduğunu ve oyun dosyalarının hala var olduğunu gördüm).
Sonrasında; normalde bilgisayarım ile gelen SSD ana diskim olan " C" diski iken, bu sefer "D" diski olarak gözüktü. Sonradan alıp taktığım SSD ise "C" diski olarak gözüktü(bunların bir önemi var mı bilmiyorum detaylandırmak amacıyla anlatıyorum). Sonrasında Windows 11 kurulumu gerçekleştirdim. Bütün sorun bundan sonra başladı. Bilgisayara Monster'ın verdiği flash bellekten sürücüleri kurdum. Sürücüler tamamlanınca yeniden başlatma yaptım. Bilgisayar açıldıktan 60 saniye sonra bilgisayarım hata verip kapandı. Tekrar yeniden başlattım ve bana Windows 10 mu yoksa Windows 11 ile mi başlatacağımı sordu. Windows 11 seçtikten sonra tekrardan giriş yaptım fakat bu sefer 10 saniye sonra tekrar hata verip kapandı.
Tekrar yeniden başlatıp Windows 10 ile giriş yaptım. Şu an hiçbir sıkıntı yok(kapanma anlamında), disklerin yerleri doğru bir biçimde duruyor ama yalnızca sonradan taktığım SSD'nin içindekiler silinmiş. Ana diskimde olan her şey duruyor. Masaüstünde duran dosyalarım dahi duruyorlar. Şimdi benim yapmam gereken nedir? Format atmayı beceremedim sanırım. Ne önerirsiniz neden böyle oldu? Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler gözlerinize sağlık :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Onun nasıl seçileceğini bilmiyorum formatlama yaparken hangi disk diye sormadı diye hatırlıyorum, eğer sorduysa da mutlaka hepsini seçmişimdir çünkü hepsinin temizlenmesini istedim.
Format ekranında disklerin bulunduğu bir bölüm var. Burada tüm diskleri silip tekrar oluşturmanız gerekiyor. Siz burada işlemi eksik yapmışsınız.

OneDrive aktif mi?
Kurulum yaparken sordu ve bir sürü klasör verdi(içleri boş) fakat uzun zamandır kullanmıyorum oradan herhangi bir şey geldiğini düşünmüyorum.

Format ekranında disklerin bulunduğu bir bölüm var. Burada tüm diskleri silip tekrar oluşturmanız gerekiyor. Siz burada işlemi eksik yapmışsınız.
Muhtemelen öyle yaptım o zaman haklısınız.

Ne hatası verdi ve kapandı? Mavi ekran mı?

O ekranda tüm bölümleri seçip silmeniz ardından yeni butonuna tıklayarak Windows'un kurulacağı partisyonu deklare etmeniz gerekirdi.
Tam hatırlamıyorum ama bir sorun ile karşılaştık gibi bir yazı vardı sanırım sonra yeniden başlattım bilgisayarı işletim sistemi seçtiğim bir ekran geldi oradan win 10 girdim şuan herhangi bir kapanma yok.

Ben o seçeneği seçip ilerledim sizin dediğiniz kısımları yapmadım problem oradan çıktı sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı