Format atmak zararlı mı

joster17

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Pc'ye sürekli format atmak hdd'ye yada ssd'ye bir zarar verir mi ? Ay'da bir yada 2 kere kimi bilgisayarcılar zarar verir diyor.

Konuyu görünce; XP kullandığım dönem aklıma geldi. Hiçbir şey yapmasam bile her ay mutlaka sistem çöker, format atardım. Şimdi bakıyorum da en son formatı Şubat 2013'te atmışım. O da Windows 8'e geçiş yaptığım için :)

Neyse, soruna cevap vermek gerekirse. Formatın sabit diske bir zararı yoktur.

Şimdi format atma nın da bir zamanı var. Mesela 3 veya 6 ayda bir format atmak zararlı değil aksine yararlı olabilir :D Ama sen canı nın istediği zaman format atarsan ssd nin ömrü azalabilir.

SSD kullanıyorsan formatı çok gerekmedikçe atma derim. Katı bir sürücü sonuçta, HDD gibi çöplerin dolduğu mekanik bir sürücü değil. HDD'e format atıyorsan, rahatlıkla istediğin kadar atabilirsin. Tek zararı gereksiz zaman kaybına yol açar :)

SSD'ye de HDD'ye de format atılabilir. Yeni SSD'lerin kullanım süreleri oldukça uzun.
Format işlemi zararlı değil yararlıdır. Ayrıca SSD'ler bir alanı sürekli değil, her alanı eşit miktarda kullanıyorlar.
Korkulacak bir şey yok.

Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız zaten sık format atmanıza gerek yok. İhtiyaç duyuyorsanız da atabilirsiniz herhangi bir zararı yok. SSD sahibiyseniz ortalama 6-8 ayda bir Secure Erase yaparak format atmanız performansı olumlu yönde etkileyecektir.

Seneler sonra konu hortlamış gibi olacak :D
Ama PC'mde SSD var format atmak sakıncalı mıdır? Bu cevaplara bakılırsa atılabilir gibi de değil gibi de.

Yeni konular

Geri
Yukarı