Format dosyası USB'ye Rufus ile mi yazılmalı?

Kastanbolu

Kilopat
Merhaba, böyle bir şart var mı ben indirdiğim ISO dosyasının içine girip sürükleyerek USB içine attım öyle kurmuştum kuzene ama merak ettim bunun bir farkı oluyor mu aralarında.
Normal de kendime Rufus ile kuruyorum.

Ben Media Creation Tool ile yapıyorum, daha basit oluyor.

Alternatif yöntemler mevcut. Önyükleme desteği olan ISO, IMG vb. dosyaların üreticisi/hazırlayanı hangi aracı tavsiye ediyorsa öncelikle onu kullanmak daha mantıklıdır. Rufus ise alternatif yöntemler içinde en güzellerinden birisidir. Ben önceliğimi artık multiboot yönünde kullanıyorum. Windows, memtest86 yada diğer OS ve yardımcı araçların hepsini bir taşınabilir SSD içinde Ventoy programı ile kullanıyorum.

Rufus daha kapsamlı olduğu için evet Rufus ile yazılmalı.

Kapsamlı derken mesela Windows kurulurken sorun çıkmasıni mı engelliyor? ISO dosyasinin içine girip sürüklemekten ziyade?

Alternatif yöntemler mevcut. Önyükleme desteği olan ISO, IMG vb. dosyaların üreticisi/hazırlayanı hangi aracı tavsiye ediyorsa öncelikle onu kullanmak daha mantıklıdır. Rufus ise alternatif yöntemler içinde en güzellerinden birisidir. Ben önceliğimi artık multiboot yönünde kullanıyorum. Windows, Memtest86 ya da diğer OS ve yardımcı araçların hepsini bir taşınabilir SSD içinde Ventoy programı ile kullanıyorum.

Alternatif yöntemleri sormuyorum, normal ISO içine girip USB içine sürüklemem sorun çıkartır mı Windows ileride çökmesi vesaire?

Son düzenleme:
Alternatif yöntemleri sormuyorum, normal ISO içine girip USB içine sürüklemem sorun çıkartır mı Windows ileride çökmesi vesaire?
Alternatiften kastım tek bir programa mecbur olmadığın, hatta hiç yazdırma programına gerek kalmadan da yapılabileceğidir. Birçok yöntem var. Senin yaptığın dahil. Eğer kurulum başlangıcından sonuna kadar hata vermiyorsa ileride kötü bir durumla karşılaşacağını sanmıyorum.

Senin yaptığını Windows 7'den beri yıllardır kullanıyordum. Hatta hızlı kurulum için flash bellek yerine taşınabilir hard disk kullandım. Diski ikiye bölüp küçük bir alanı bu tür işlere adamıştım. O bölümü bir defaya mahsus uygun şekilde biçimlendirip "active" olarak işaretlediğimde hazır olurdu. Sonra ne zaman lazım olsa ISO dosyasının içeriğini oraya elle çıkartmak yetiyordu. Ancak UEFI sisteme geçince sorun çıkarttı. Ne yaptıysam UEFI kurulum gerçekleşmedi. Eğer sen normal depolama belleğine elle çıkartıyorsan yaptığın kurulum UEFI değil CSM olabilir. Bunun da güncel sistemler için görece daha yavaş açılış ve az güvenli olma durumu varmış.

Rufus'un avantajına(Windows için) gelirsek, önceden kullanıcı hesabı oluşturma, telemetri hizmetlerinden bazılarını devre dışı bırakma ve Windows 11 asgari gereksinimlerini bypass etme gibi imkanları tanıyor. O yüzden kendilerinin sunduğu Media Creation Tool ile birlikte Windows kurulumu hazırlamak için en iyisi bu iki yoldur. Sana da bu ikisinden birisini tavsiye ederim.

Merhaba, böyle bir şart var mı ben indirdiğim ISO dosyasının içine girip sürükleyerek USB içine attım öyle kurmuştum kuzene ama merak ettim bunun bir farkı oluyor mu aralarında.
Normal de kendime Rufus ile kuruyorum.
Öylede kurabilirsiniz o yöntem genellikle Windows dışı işletim sistemlerinde tercih edilir Windowsta ise rufus öneririm

Kapsamlı derken mesela Windows kurulurken sorun çıkmasıni mı engelliyor? ISO dosyasinin içine girip sürüklemekten ziyade?

Evet ayrıca UEFI ve BIOS'a önyüklemede yapabiliyorsun Rufus ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı