Format Öncesi Dosya Yedekleme

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar arkadaşlar. 4-5 senedir format yüzü görmemiş sistemime format atmak istiyorum ancak silinmesini istemediğim bir çok dosya var. Steam ve Steam'e dair hiçbir şeyin silinmesini istemiyorum, o kadar şeyi sil baştan indirmek inanılmaz zamanımı alacaktır. Aynı şekilde silinmesini istemediğim videolar, fotoğraflar ve müzikler gibi bir çok şey var.

Sorun şu, bilgisayarıma gelince yalnızca 1 TB'lik C diskim var. Formata dair pek bir şey bildiğim de söylenemez doğrusu.

Dosyalarımı nasıl yedekleyeceğim?

Format CD'm yok bunu USB üzerinden yapabilir miyim?

Teşekkür ederim ancak aradığım tam olarak bu değil. Bahsettiğim dosyalar harici bir şeye aktarabileceğim kadar küçük değiller. Yalnızca C diskinin yanı sıra D diski oluşturup C'yi formatlamak gibi bir şey vardı, onu nasıl yapabileceğimi arıyorum.

Yalnızca C diskinin yanı sıra D diski oluşturup C'yi formatlamak gibi bir şey vardı, onu nasıl yapabileceğimi arıyorum.

1TB diskinizde ne kadar boş alan var? Yeteri kadar boş alanınız mevcut ise;
Disk Yönetimi'ni açmak için Başlangıç düğmesine sağ tıklayın ve Disk Yönetimi'ni seçin.
"C" sürücünüzü sağ tıklayın ve "Birimi Küçült" seçeneğini seçin.
disk yönetimi.jpg

"C" sürücüsünün yanında oluşan yeni alanı sağ tıklayarak "Yeni Basit Birim..." seçeneğini seçin.
Açılan iletişim kutusunda ileri... diyerek yeni sürücünüzü oluşturabilirsiniz.
Oluşturacağınız yeni birimin ismi "D" olmayabilir. Format attıktan sonra "D" olarak değişecektir.
disk yönetimi2.jpg

Format atarken yeni oluşturduğunuz sürücüyü yanlışlıkla silmemek için isim verebilirsiniz.
sürücüismi.jpg

Format sırasında sürücünün ismi de görünecektir.
kurulumekranı.jpg

Steam oyunlarını nasıl yedekleyeceğin yukarıda verilmiş. Diğer platformaların da buna benzer yedekleme çözümleri var. Önemli dosyalarını harici bir disk ya da bir mediaya yaz (Ben DL Bluray kullanıyorum) Sonra sıfır bir format atabilirsin. Gerekli yazılım ve sürücüleri güncelledikten sonra (antivirüs, winrar, kullandığın mediaplayer, web browser vs., steam launcher vs...) Sisteminin imajını al. (windows 10'nun içinde bootable system image alabilceğin bir yer var. Ancak 3rd part zibilyon tane beleş uygulama da bulabilirsin)

Sistem imajını sağlam bir yere kopyala. Sonra oyun yedeklerini vs. yeniden yükle. Sonra format atmak istediğinde ya da system imajını güncellemek istediğinde ilk imajını yükler, güncellemelerini yapar sonra yeniden imaj alırsın. Bunun sıklığını da kendin belirlersin. Örneğin ben bu işlemi senede 1 defa yapıyorum.

Ek: Kednin için önemli bulduğun tüm dosyalarını (foto.ödev, önemli belgeler vs) farklı bir şekilde yedekle.

@bytesbix
Aradığım cevap tam olarak buydu ancak burda şöyle bir sorun var. 400 GB boş alanım olmasına rağmen yalnızca 3.5 GB bölebiliyorum. Bu yüzden ayrı bir konu da açtım.

Bence harici 1 TB veya 1 TB üstü bir disk alıp önemli dosyalarını ona yedekle. Olası bir fidye virüsüne karşı önlem almış olursun.

@bytesbix
Aradığım cevap tam olarak buydu ancak burda şöyle bir sorun var. 400 GB boş alanım olmasına rağmen yalnızca 3.5 GB bölebiliyorum. Bu yüzden ayrı bir konu da açtım.

Windows'un disk aracı pek kullanışlı değil. Diski bölmek için minitool partition manager programını tavsiye ederim. Ücretsiz sürümü işinizi görür.

Yeni konular

Geri
Yukarı