Format sırasında donmalar

rauf.k

Centipat
Daha fazla  
Her kese iyi geceler. Arkadaşlar dizüstü bilgisayara USB'den format atıyorum. Birkaç kez farklı yollarla denedim. Ürün etkinleştirme sırasında veya bölde dil seçim sırasında donup kalıyor. Fare imleci geliyor ama tıkladığımda bir yanıt vermiyor. Farklı hard disklerle de denedim. Hard diske başka PC de wintousb ile Windows'u kurmaya çalıştım. Windows kuruluyor. Ancak hard diski dizüstü bilgisayara takıp kurulumu bitirmeğe çalıştığımda yine bölge dil seçim sırasında donuyor.
Daha neler yapılabilir?

Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Ve Örnek vermek gerekirse;
HDD kullanıyorsanız üzerinde Bad sector yani disk üzerinde hasar görmüş bloklar olduğundan dolayı donmalar takılmalar meydana gelebilir.

İşlemcinizin Eski olması ve Isınması bu olay karşısında donma ve takılma sebebi olabilir Örnek verelim; işletim sistemi Windows'u çalıştırmak için gerekli dosyaları, hizmetleri çalıştırdığı için yüksek kullanımı olabiliyor ve bu kullanım eğer işlemcinizin temizliği; örnek verecek olursak termal macunun bitmesi veya hava boşluğu olmasından kaynaklı ısınma olabilir ve işlemci yüksek hizmetden oluşan Windows'u ilk defa hazırlamak için çalıştığında bu ısı kat sayısı işlemin artması vesilesiyle artıyor ve işlemci kendini belirli bir ısıya çıktıktan sonra korumaya alıyor ve işlem sayısını sınırlıyor.

Donmalar tabii ki de RAM'den kaynaklı da olabilir örnek verelim; eğer işletim sisteminizde kullandığınız RAM sayısı ve hafızası 4 GB ve altı ise kasmalar olabilir çünkü işletim sistemlerinin minimum yani en düşük 64 Bit için 4 GB olarak belirlenmiş ve bu kullanım itibarıyla işlem gücünün fazlalığı donmalara sistemin RAM'den kaynaklı yanıt vermemesine olanak sağlıyor.

Önerim kasa içi temizliği ve termal macun temizliğinize önem gösterin ve en fazla temizleme sıklığınızı ortama göre 1 ayda 2 sefer yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Öte yandan ısınma sorunlarıyla cebelleşirsiniz.

Kullandığınız Sabit disk türünü öğrenebilir miyim?

Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Ve Örnek vermek gerekirse;
HDD kullanıyorsanız üzerinde Bad sector yani disk üzerinde hasar görmüş bloklar olduğundan dolayı donmalar takılmalar meydana gelebilir.

İşlemcinizin Eski olması ve Isınması bu olay karşısında donma ve takılma sebebi olabilir Örnek verelim; işletim sistemi Windows'u çalıştırmak için gerekli dosyaları, hizmetleri çalıştırdığı için yüksek kullanımı olabiliyor ve bu kullanım eğer işlemcinizin temizliği; örnek verecek olursak termal macunun bitmesi veya hava boşluğu olmasından kaynaklı ısınma olabilir ve işlemci yüksek hizmetden oluşan Windows'u ilk defa hazırlamak için çalıştığında bu ısı kat sayısı işlemin artması vesilesiyle artıyor ve işlemci kendini belirli bir ısıya çıktıktan sonra korumaya alıyor ve işlem sayısını sınırlıyor.

Donmalar tabii ki de RAM'den kaynaklı da olabilir örnek verelim; eğer işletim sisteminizde kullandığınız RAM sayısı ve hafızası 4 GB ve altı ise kasmalar olabilir çünkü işletim sistemlerinin minimum yani en düşük 64 Bit için 4 GB olarak belirlenmiş ve bu kullanım itibarıyla işlem gücünün fazlalığı donmalara sistemin RAM'den kaynaklı yanıt vermemesine olanak sağlıyor.

Önerim kasa içi temizliği ve termal macun temizliğinize önem gösterin ve en fazla temizleme sıklığınızı ortama göre 1 ayda 2 sefer yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Öte yandan ısınma sorunlarıyla cebelleşirsiniz.

Kullandığınız Sabit disk türünü öğrenebilir miyim?
HdTune ile hard diski test ettim bad sector yok. Ram 6. Ram'leri de memtest ilə test ettim. Bir sorun yok. İşlemci ise ısınmıyor. Temizliğini yeni yaptım. Termal macunu da yeniledim. Ben windows 8.1 kuruyorum. Windows sürümünden ola bilir mi?

HD Tune ile hard diski test ettim bad sector yok. RAM 6. RAM'leri de Memtest ilə test ettim. Bir sorun yok. İşlemci ise ısınmıyor. Temizliğini yeni yaptım. Termal macunu da yeniledim. Ben Windows 8.1 kuruyorum. Windows sürümünden olabilir mi?

Windows 8.1 yükleme dosyasını yani ISO dosyasını nereden indirdiniz? Onunla da alakası olabilir. Önerimi soracak olursanız Windows 10 kurmanız olacaktır.

Arkadaşlar sorunun çözümünü buldum. Touchpad'ten kaynaklıymış. Touchpad'i anakarttan ayırınca sorun düzeldi. Ancak touchpad niye donduruyor bilgisayarı bunu anlayamadım.

Geri
Yukarı