Format sırasında sabit diski NFTS olarak biçimlendirememe

omerbguclu

Hectopat
Herkese selamlar.
Forumda yeniyim çoktan beri takip ediyordum kaydolmak bugüne kısmetmiş.

Benim sorunum masaüstü bilgisayarıma kurduğum Pardus'tan XP'ye geçiş yapamamam.
Sorun şöyle XP'nin kalıp dosyasını flash belleğime yazdırdım, BIOS'tan girip boot önceliğini flash belleğe verdim ama yükleme başlamıyor.

Bir kaç forum gezdim bazıları yükleme yapması için Windowsun NTFS'ye ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Benim HDD NTFS alan yok.

Onuda Pardus'u yeniden kurarmış gibi usbye yazıyorum Pardus kurulumuna geçip disk bölümlendirme den deniyorum yine olmuyor. Bazı seçeneklerin üstüne tıklanmıyor ve NFTS'yede. Kafama takıldı saatlerdir uğraşıyorum ama sonuç alamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pardus CD'yi bilgisayara takıp bilgisayarı pardus kuracakmış gibi başlatıp, disk bölümleme yeri geldiği zaman tüm bölümleri sil ayrılmamış alan olarak gözüksün. Sonra bilgisayarı kapat kuruluma geçme yani. Xp CD'si ile bilgisayarı başlatıp kuruluma geç disk bölümlemeyi Xp'de yapacaksın.

Denedim ve biraz önce hdd'i iki parçaya bölmüştüm fat32 ve ext2 olarak. Şimdide grub rescue komut satırı geliyor ve kuruluma giremiyorum.

Edit: Microsoft varmış usb de o yüzden grub rescue diyormuş. Şimdi pardus a giriş yaptım on dakika içinde tekrardan dönüş yaparım.

Edit 2: Galiba benim xp sürümümde hata var. Dediğiniz şekilde grub rescue oldu yine. Bir de başka bir sürüm indirip deneyeceğim.

Güzel söylüyosunda bilgisayar kaldırır mı?
özellikler:

• amd sempron işlemcisi var
  • 1 gb ram var
  • ekran kartı yok
Benim i7 laptopum var. Bu bilgisayar evde köşede kalmış bir masaüstü deneyim için kullanıyorum.:matrix: :D
İki gün öncede bilgisayarı full söktüm. Anakartta dahil olmak üzere işlemci macununu yeniledim. Bilgisayarı temizlediğimden dolayıdır heralde pardustan xp ye geçeyim dedim ama olanlar oldu.:confused:
Acaba win8 kaldırır mı? Kafamı karıştırdın!

Konuyu hortlattım ama xp ye geçemeyince pardusla devam etmiştim. Elime yeni bir xp cdsi geçti ben de yeniden xp ye geçmeye karar verdim. Ama bilgisayar xp cd sini bir türlü görmüyor. Pardusu sildim bölümlendirme yapmadım boot önceliğini cd ye verdim açılınca cd boot yazıyor on saniye sonra unknown files diyip grup rescue yazısı geliyor.

Forumlarda bios ayarlarından hdd ide yapılmalı diye yazıyor ama zaten pardustan önce xp yüklüydü hemde biosta öyle bir ayar bulamadım. Yani bi türlü geçemediğim xpye geçiş için bir yöntem var mı bildiğiniz?

Denedim ve biraz önce hdd'i iki parçaya bölmüştüm fat32 ve ext2 olarak. Şimdide grub rescue komut satırı geliyor ve kuruluma giremiyorum.

Edit: Microsoft varmış usb de o yüzden grub rescue diyormuş. Şimdi pardus a giriş yaptım on dakika içinde tekrardan dönüş yaparım.

Edit 2: Galiba benim xp sürümümde hata var. Dediğiniz şekilde grub rescue oldu yine. Bir de başka bir sürüm indirip deneyeceğim.
Arkadaşım Linux akabinde sadece FAT ve FAT32 destekler. Önce FAT32 olarak biçimlendireceksin sonrada XP den NTFS olarak kuracaksın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı