Format Sırasında USB Boot Etmeme Sorunu

Veysel Köroğlu

Hectopat
Daha fazla  
Problem şudur. Bilgisayara reset atıp F8 tuşuna basıp Boot menüsünden flash belleğimi seçiyorum. Direk hiçbir şey gelmeden siyah bir ekran ve sol üst köşede yanıp sönen bir tire işareti. Şu an geçici olarak PC üzerinde Windows 7 kurulu ama Windows 8.1'e geçmek istiyorum. Windows 8.1 ISO dosyasını Rufus programı ile NTFS/FAT32/exFat formatında yazdırıp denedim. Fakat hepsinde aynı sıkıntı. BIOS default ayarlarda. SATA modu IDE/AHCI denedim. ISO dosyasının hash değerleri sıkıntısız ve önceden kullanıp sıkıntı yaşamadığım bir ISO. Flash bellek Sandisk 64 GB ve sıkıntısız. Başka USB'lerde de denedim aynı. Bir sürü şekilde denedim ama yine aynı şekilde siyah ekran ve bu siyah ekrandan sonra devam etmiyor. 20-25 dk falan bekledim bu ekranda ve aynı.

Sistem:
  • İşlemci: Intel i5 650
  • Anakart: Asus H110m
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GT730
  • İşetim Sistemi: Windows 7

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben az önce sistem kurmaya çalıştım ve portu değiştirdikten sonra düzeldi fakat durum farklı ise İSO dosyasını değiştirmenizi öneririm.

Muhtemelen flash belleği UEFI olarak hazırladınız ve sisteminiz UEFI desteklemediği için flash belleği boot edemedi.

"Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü" nün altından "UEFI için GPT Bölüm Düzeni" yerine "BIOS ya da MBR için UEFI Bölüm Düzeni" ni seçin.

Muhtemelen flash belleği UEFI olarak hazırladınız ve sisteminiz UEFI desteklemediği için flash belleği boot edemedi.

• H110 yonga setli anakartlarda UEFI desteği var.
  • Kişi halihazırda Windows 7 kullanıyorsa BIOS'u iddia ettiği gibi varsayılan ayarda değil, Legacy BIOS moddadır.
  • BIOS'a girip UEFI'yi devreye sokacak.
  • Boot ederken de önünde UEFI ibaresi olacak şekilde boot edecek.
Bunlar yapıldığında PC'nin boot etmemesi için hiçbir sebep yok...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı