Format sonrası işlemcinin 100 dereceye kadar ısınması

Extreme65

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün akşam saatlerinde bilgisayarıma format attım ve sistemi SATA SSD'den M.2 SSD'ye geçirdim. Format attıktan sonra anakartımın kendi sitesinden driver kurulumu yaptım. Formattan ilk 3-5 saat sonra bir şey yoktu fakat sonra oyuna girdim, aniden PC yeniden başladı. Sonra tekrar oyuna girdikten belli bir süre sonra yine aynı şey oldu ve ben şüphelenip işlemci ısımı kontrol etmek istedim. İşlemci ısıma baktığımda sistem boştayken 70-75 derece çalıştığını gördüm. Format atmadan önce sistem yük altındayken bile 65 dereceyi görmüyordu. Hele boştayken 30-32 derecelerdeydi. PSU dandik, 35- 400W. İşlemci fanı dandik, yan sanayi ama daha öncesinde böyle bir sorun yoktu. Bu sorunun sebebi donanım kaynaklı mı yoksa yanlış bir driver kurulumu mu yaptım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dipnot: Kasanın içi 2 ay önce ayrıntılı bir şekilde temizlendi. Toz, kir vs. yok. Termal macun dandik bir şeydi. Masaüstü bilgisayarlarda termal macun kalitesinin pek önemli olmadığını bildiğimden dandik bir şey sürmüştüm. Isınma probleminden sonra termal macunu sildim, fanı monte ettim.

Güncel durum: PC açılır açılmaz işlemci ısısı 80 derecelerde oluyor ve herhangi bir işlem yaptığımda, örneğin Chrome sekmesi açmak gibi, kapatıyor kendini.

Dosya Ekleri

• IMG_20210721_215419.jpg
    IMG_20210721_215419.jpg
    201,9 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20210721_215302.jpg
    IMG_20210721_215302.jpg
    105,1 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleyen: Moderatör:
"Masaüstü bilgisayarlarda termal macun kalitesinin pek önemli olmadığını bildiğimden dandik bir şey sürmüştüm. Isınma probleminden sonra termal macunu sildim, fanı monte ettim."

Üstadım ne yaptın öyle. Güzel bi macun al sür işlemciye. Yukarıda ki ön bilgiyi nerden edinmişsen de kafandan sil at. Termal macun ısı yayan tüm bileşenler için önemli.

"Masaüstü bilgisayarlarda termal macun kalitesinin pek önemli olmadığını bildiğimden dandik bir şey sürmüştüm. Isınma probleminden sonra termal macunu sildim, fanı monte ettim."

Üstadım ne yaptın öyle. Güzel bir macun al sür işlemciye. Yukarıdaki ön bilgiyi nereden edinmişsen de kafandan sil at. Termal macun ısı yayan tüm bileşenler için önemli.

Uzundu diye göz gezdirip mesaj atmıştım evet haklısınız galiba konu kapanabilir çözüm @matrax33'ün :)

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı