Format sonrası PC aşırı yavaşladı

FearlessDark

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR4
SSD veya HDD modeli
SSD-HDD: MF900-240 SSD - HDD: Wdc WD10.
Ekran kartı
Radeon RX580 8 GB.
Anakart
ECS-H110M4-C2H
İşlemci
İntel İ5-7500
Sistem özelliklerini yazdım. Format atmadan önce aşırı mavi ekran veriyordu, performans diye bir şey kalmamlıştı. Format atmak istedim, orijinal siteden adlığım ISO dosyasını Rufus proglamı ile USB'ye yazdım, ve format attım. PC ilk toplandığında OEM key kulalnıldığı için etkinleştirme istemedi. Ama bilgisayarım şu an eskisindende yavaş, birkaçtane işi aynı anda yapabilen bilgisayarım 1 oyunu bile zor açıyor. Steam'ı açarken zorlanıyor. Kapat dediğimde kapatmıyor. Sizce ne yapmam gerek? Sorun nerede olabilir?

Mesela bir oyun indirmek istediğimde de disk yazma hatası alıyorum.

AMD Driver kaldırıp 24.1.1 kurmayı deneyin. https://drivers.amd.com/drivers/whq...ion-24.1.1-win10-win11-jan23-vega-polaris.exe
Yine olmazsa bana biraz ssd problemi gibi geldi.
Link çalışmıyor.
1712601849130.png

AMD Driver kaldırıp 24.1.1 kurmayı deneyin. https://drivers.amd.com/drivers/whq...ion-24.1.1-win10-win11-jan23-vega-polaris.exe
Yine olmazsa bana biraz ssd problemi gibi geldi.
Link bu şekilde çalışmıyormuş. Kusura bakmayın bilmiyordum. https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-580 Bu adresten fotoğraftaki gösterdiğim yere girdikten sonra windows 10 64bit bölümünden 24.1.1 numaralı güncellemeyi indirin ve kurun. Tabi bundan önce DDU ile kaldırmayı unutmayın.
Ekran görüntüsü 2024-04-08 214324.png

Ama SSD'de olsa HDD'de sorun çıkartmazki. HDD'ye oyun indireceğim zamanda hata alıyorum. Hata üstüne hata. Tekrar format atsam düzelebilir mi?
Format atarken iki diski de biçimlendirdiniz mi?

Normal şartlarda 1 kez sağlam bir format atıldıktan sonra çözülmeyen sorun 2. formatta da düzelmez. En azından ben düzelmesini beklemezdim. AMD Driverlarında sorun yoksa eğer çok büyük ihtimalle diskler ömrünü doldurmuş. Zaten SATA SSD kullanıyorsunuz, bundan yola çıkarak uzunca bir süredir de bu SSD'yi kullandığınızı tahmin ediyorum. Disk hatası belirleme ya da düzeltme konusunda bilgiye veya deneyime sahip değilim. Çok büyük ihtimalle Sosyal'de daha önce bunlar üzerine konular açılmıştır onları da incelemenizi tavsiye ederim. Yine de ilk önce AMD sürücülerini yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Format atarken iki diski de biçimlendirdiniz mi?

Normal şartlarda 1 kez sağlam bir format atıldıktan sonra çözülmeyen sorun 2. formatta da düzelmez. En azından ben düzelmesini beklemezdim. AMD driverlarında sorun yoksa eğer çok büyük ihtimalle diskler ömrünü doldurmuş. Zaten SATA SSD kullanıyorsunuz, bundan yola çıkarak uzunca bir süredir de bu SSD'yi kullandığınızı tahmin ediyorum. Disk hatası belirleme ya da düzeltme konusunda bilgiye veya deneyime sahip değilim. Çok büyük ihtimalle Sosyal'de daha önce bunlar üzerine konular açılmıştır onları da incelemenizi tavsiye ederim. Yine de ilk önce AMD sürücülerini yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Evet, 2 dikside biçimlendirdim. PC'yi alalı daha 1,5 sene olmadı. SSD ve HDD'yi sıfır aldım. O kadar çabuk eskirmi bilmiyorum ama. AMD'yi tekrardan DDU ile silip yükleyeyim.

DDU'da işe yaramadı. Steram diske yazma hatası veriyor. PC her zaman... Durduruldu hatası veriyor.

Evet, 2 dikside biçimlendirdim. PC'yi alalı daha 1,5 sene olmadı. SSD ve HDD'yi sıfır aldım. O kadar çabuk eskirmi bilmiyorum ama. AMD'yi tekrardan DDU ile silip yükleyeyim.

DDU'da işe yaramadı. Steram diske yazma hatası veriyor. PC her zaman... Durduruldu hatası veriyor.
Hocam disk hatasına benziyor tam emin değilim dediğim gibi pek bilgim yok disk konularında ama en doğru seçenek disk için buradan destek almak ya da direkt olarak garantiye yollamak

Geri
Yukarı