Format USB'sindeki ISO'ya virüs bulaşır mı?

Dengesiz Kokarca

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Mesela bir programla yazılmış bir ISO'ya virüs bulaşır mı?

Evet, virüs bulaşabilir. Yazıldığı programın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.
Linux İSOsunu diyelim ben taktım. Canlı olarak kullanırken bilgisayara virüs girdi. Başka örnek; Windows yüklü İSOyu bilgisayara taktım. Ama taktığım harddiskte virüs vardı.

@Dengesiz Kokarca, taktığınız herhangi bir depolama biriminde (HDD veya USB) zararlı bir yazılım/dosya bulunuyorsa, direkt olarak sisteme bulaşabilme durumu vardır. Bundan ISO dosyasının da etkilenebilmektedir. Bunun için yazılmış zararlılar da bulunabilir.

Avast'ı yükleyip virüsünüzün .exesini çalıştırın eğen gelirse karantina odasıa gelecektir oradan silip flası biçimlendirin.
Veya sisteminize format atın en iyi yöntem budur .D.

@Ealrtecq, Avast! yerine daha iyi koruma sağlayan antivirüs yazılımları önerebilirsiniz. Bileceğiniz üzere AVG firmasını da satın alarak kullanıcılarının bilgilerini diğer büyük şirketlere satarken davalık oldu. Koruma açısından diğer antivirüs yazılımları kadar başarılı olamıyor ve arka planda gereksiz olarak telemetry hizmetini çalıştırıyor.

Bilgim yoktu sağ olun.

ISO dosyasında taşıma amaçlı kullanıyorsanız virüsle karşılaşmazsınız. ISO dosyası aynı rar gibi çalışan bir sıkıştırma seçeneğidir. İçindekini açıp yayarsanız şayet ve içinde virüslü bir dosya varsa zarar görür PC'niz.
Kaspersky Internet Security kullanmanız şiddetle önerilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…