Çözüldü Format zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berke.gn

Centipat
Merhaba bilgisayarımda Chromium adlı virüs var kayıt defterinden de siliyorum geri geliyor. Arkadaşlar çoğunuzun bilgisayarında bu virüs var!
Kayıt defterine girin current user tıklayın software’e basın ve görüceksiniz Chromium’u bu virüs gezginler gibi sitelerden herhangi bir program indirdiğinizde bulaşıyor ve silinmiyor bu internetinizi kullanıyor ve sizi takip ediyor tehlikeli bir virüs bundan kurtulmanın tek yolu format atmak tüm antivirüs programlarını denedim silmiyor silebilen varsa buyursun yol göstersin ben format atmayı düşünüyorum sizin görüşleriniz nedir?

2F821137-3B51-4755-A4F1-058A38C91126.jpeg

Çözüm
Format atmak neden zarar versin ki? Herhangi bir zararı yok, korkmadan istediğin kadar format atabilirsin sorun olmaz.
Tam aksine Format diskin ömrünü uzatır. Neden mi?
Disk formatlanırken size sorar en küçük küme boyutu ne olsun?

Bir kez formatlanıp yıllarca kullanılan bir diskte sürekli aynı kümelerin üzerine yazıp silersiniz. Formatladığınızda Kümeler yeniden oluşturulur. Ve diskin aynı yerine yazma işlemi değişir sektör kaydırır. Bu nedenle sürekli aynı kümeye yazıp silmediği için diskin ömrü uzar.

Küme nedir?
Format attığınızda diskiniz baytlık kümelere ayrılır. 8bit = 1 bayttır.
her harf ve rakam 8bit den oluşur. yani 1 bayttır.
1024bayt = 1Kilobayttır. 1024Kilobayt 1Megabayttır MB
Siz diski formatlarken en küçük küme boyutunu sorar. Bu diski kaç Kilobaytlık bölümlerde kümeleyim der. Peki bu kümenin anlamı nedir?

Örnekle açıklayalım.
Elimizde 1GB lık disk olsun. Küçük örnekle gidelim rakamları yazmak kolaylaşsın.
1GB lık bir diski 16KiloBaytlık bölümlerde formatlarsan disk üzerinde oluşacak küme adedi şöyle olur
1GB * 1024 = 1.024Megabayt
1024 * 1024 = 1.048.576 Kilobayt eder.
Yani diskimiz 1.048.576 Kilobaytlık bir disk demektir.
Her küme 16Kilobayt oluşturulacağı için 1.048.576Kilobayt / 16 =65.536 Kilobayt eder.
Yani disk üzerinde 65.536 adet 16Kilobaytlık küme oluşur. Bu şu demek her biri 16 kilobaytı geçmemek üzere maksimum 65.536 adet dosya kayıt edilebilir.

Bu küme nasıl kullanılır?
Elimizde 70.000 adet dosya olsun ve her dosyamız 5 kilobaytlık dosya olsun.
Bu diske kaydedebileceğimiz dosya adedi 65.536 adetten fazla olamaz. Bu şu demek oluşturduğumuz her bir küme bir kez kullanılabilir. Elimizdeki 5 Kilobaytlık dosyanın her birini birer adet kümeye yazar. 1. dosyayı 1. kümeye yazdı diyelim 5kilobaytlık yer kapladı kümede. Kümemiz 16Kilobayttı 11 kilobayt boş yer kaldı. İşte orası kullanılamaz. Boş kalır. Mantık bu şekilde çalışır.
5kilobayt * 65.536 adet küme = 327.680Kilobaytlık dosya yazıldı. Halbuki Diskimiz 1.048.576Kilobayttı. Yani diski 720.896Kilobaytlık kısmı kullanılamadı. Anlaşılacağı şekliyle diskimiz 1GB lık disk olmasına rağmen biz sadece 320MB lık dosya kaydedebildik ve diski doldurduk. 4.464 adet dosyamız kayıt edilemez.

Örneğe şu şekilde devam edelim.
Elimizde 1GB lık bir dosya var. Ve bu dosyayı 65.536 adet kümeden oluşan diskimize yazdıracağız işlem şu şekilde olur. Diskimiz 16Kilobaytlık parçalara ayrıldığı için 1GB lık dosyayı 16Kilobaytlık bölümler halinde diske parçalayarak yazar. 65.536 adet kümeyi doldurur.
Bu ne demek oluyor. 1GB lık dosyayı yazabilmek için 65.536 adet küme kullandı demek. Yani Diskin her yerine dağıttı. Bir dosya ne kadar fazla kümeye dağıtılırsa o dosyaya erişim hızı o kadar yavaş olur.

Diskimizi 32Kilobaytlık kümeler halinde formatlamış olsaydık durum nasıl olurdu?
Öncelikle diskin küme yerleri değişir. Yani defterin satırını değiştirmek gibi birşey tam olarak anlatmak zor.
1GB lık diski 32Kilobaytlık kümelere bölersen disk üzerinde = 32.768 adet küme oluşur.
Verdiğim örnekte elimizde her biri 5Kilobaytlık 70.000 adet dosyamız vardı. Bu dosyaları 32.768 adet kümeye nasıl yazdıracağız? Sadece 32.768 adet dosyayı yazdırabilirsin. 37.232 adet dosyayı yazdıramazsın. 5Kilobayt * 32.768 163.840 Kilobayt eder. Buda = 164Megabayt eder. 1GB lık diske 164 Megabaytlık veri atında disk doldu demek oluyor.

Elinizde 1GBlik tek parça halinde dosyamızı 32Kilobaytlık kümelenmiş bir diske yazdırdığımızda her kümenin 32Kilobitlik boşluğunu doldurur. Disk üzerindeki 32.768 adet küme tamamen doldurulur.
16Kilobitlik kümelenmiş disk üzerinde 65.536 küme varken, 32Kilobit kümelenmiş disk üzerinde 32.768 küme var. Diskten bu veriyi çekeceğiz zaman küme sayısı ne kadar az olursa erişim süresi o kadar hızlı olur. Bu durumda 1GB lik diske 1GB li veri yazılmış oldu.

Diski 64 Kilobaytlık kümeler olarak büyütmek mümkün. Küçük kümelere ayırmak disk üzerindeki dosyalara erişimi zorlaştırır. Disk kümelerini büyük yapmak erişimi hızlandırır. Ancak küme boyutundan küçük her dosya disk üzerinde kümenin tamamını kullanacağı için diskin alan kapasitesi verimsiz kullanılmış olur.

Sonuç: Çok küçük parçalı dosyalarla çalışıyorsanız diskinizi küçük parçalar halinde kümelerde formatlayın. Artık günümüzde dosya boyutları Terabaytlarla ifade edilir oldu. Küçük parçalarda formatlamanın mantığı kalmadı. Bu nedenle Windows size formatlarken en uygun küme boyutunu varsayılan olarak sunuyor. Bu ayarlara disk sağlığı için çok fazla müdahale etmemek gerekir. Format atmak diske zarar vermez. Uzun süre kullanılmış bir diskte küme yerlerini değiştireceği için tam aksine faydası olur.

Son düzenleme:
SSD kullanıyorsan, hayır zarar görmez, şu ana kadar en az 20 format attım ve SSD'nin sağlığı hala ilk alındığı gün gibi ve bad sector, ısınma sorunları yok ama HDD kullanıyorsan 10'dan sonra bad Sector'ler ortaya çıkmaya başlar.

500 defa HDD'me format atmışımdır hatta bir günde 4 defa format attığımı hatırlıyorum. Bir tane bile bad sector yok. Yani format HDD de bad Sector'e falan neden olmaz, aksine format HDD'nin ömrünü uzatır. Her formatta Windows'un yazıldığı bölüm değişiyor, sürekli aynı bölüm yük altında kalmıyor.

Merhaba bilgisayarımda Chromium adlı virüs var kayıt defterinden de siliyorum geri geliyor. Arkadaşlar çoğunuzun bilgisayarında bu virüs var!
Kayıt defterine girin current user tıklayın Software'e basın ve görüceksiniz Chromium'u bu virüs gezginler gibi sitelerden herhangi bir program indirdiğinizde bulaşıyor ve silinmiyor bu internetinizi kullanıyor ve sizi takip ediyor tehlikeli bir virüs bundan kurtulmanın tek yolu format atmak tüm antivirüs programlarını denedim silmiyor silebilen varsa buyursun yol göstersin ben format atmayı düşünüyorum sizin görüşleriniz nedir?

Eki Görüntüle 540012

Dostum aksine daha iyi yapar zarar vermez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kayıt defterine girin current user tıklayın software’e basın ve görüceksiniz Chromium’u bu virüs gezginler gibi sitelerden herhangi bir program indirdiğinizde bulaşıyor ve silinmiyor bu internetinizi kullanıyor ve sizi takip ediyor tehlikeli bir virüs bundan kurtulmanın tek yolu format atmak tüm antivirüs programlarını denedim silmiyor silebilen varsa buyursun yol göstersin ben format atmayı düşünüyorum sizin görüşleriniz nedir?

Eki Görüntüle 540012
Tam tersine bilgisayarın hızlanıcak.

Geri
Yukarı