Formatla silinmeyen virüs nasıl silinir?

GrdapZ

Centipat
Hard diskleri Diskpart aracılığı ile silsek öyle formatlasak işe yarar mı, biliyorsunuz bazı fidye virüsleri formatla gitmiyor. Ben içimi rahatlatmak için bu yolla format atmak istiyorum eğer işe yararsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hard diskleri Diskpart aracılığı ile silsek öyle formatlasak işe yarar mı, biliyorsunuz bazı fidye virüsleri formatla gitmiyor. Ben içimi rahatlatmak için bu yolla format atmak istiyorum eğer işe yararsa.

Diski tamamiyle temizleyerek ve sıfırdan bir format işlemi gerçekleştirirseniz tüm virüslerden kurtulmuş olursunuz. Kurulumu yaptığınız dosyalar virüslü ya da virüs bulaşmış olabilir. Başka bir kurulum dosyalarıyla ve başka bir USB aygıtı ile tekrar kurulum yapmanızı öneririm.

Diski tamamiyle temizleyerek ve sıfırdan bir format işlemi gerçekleştirirseniz tüm virüslerden kurtulmuş olursunuz. Kurulumu yaptığınız dosyalar virüslü ya da virüs bulaşmış olabilir. Başka bir kurulum dosyalarıyla ve başka bir USB aygıtı ile tekrar kurulum yapmanızı öneririm.

Başka bir bilgisayara 3 hard diski de takıp sıfırlayacağım. Linux işletim sistemi üzerinden biçimlendirdiğim bir USB'ye Windows 10 ISO kurdum. Oradan format atacağım.

HDD kaynaklı bir zararlıyı zaten formatla(temiz kurulum) temizlenir. HDD kaynaklı değilse zaten formatlar diskpartlar filan işe yaramaz. Kısaca zararlı türüne bağlı. Hayali zararlıyla maalesef çözüm önerisi sunamayız kesin olarak.

Virüsler, disklerden silinmez. Sadece görünürlüğünü yitirir veya işlevini tam yapamaz. Formattan önce gerekli programlar ile temizlenebilir.

HDD kaynaklı bir zararlıyı zaten formatla(temiz kurulum) temizlenir. HDD kaynaklı değilse zaten formatlar diskpartlar filan işe yaramaz. Kısaca zararlı türüne bağlı. Hayali zararlıyla maalesef çözüm önerisi sunamayız kesin olarak.

RAT veya Keylogger tarzı bir şeyden şüpheleniyorum. Konuyu açıktan birkaç gün sonra Diskpart ile sıfırladım fakat şüphem hala geçmedi.

Dünde böyle bir şey başıma geldi konusunu açtım.

Eğer biosa yazdıysa kendisini virüs ssd sıfırlamaklada gitmeyebilir bios update yapmanız gerekebilir

Yeni konular

Geri
Yukarı