Formattan Sonra Windows Lisansı Silinir mi?

Waznx

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar. Uzun bir sürece önce, Durmaplay üzerinden 32TL civarında Windows 10 Pro key aldım. Site üzerindeki açıklama da "Windows'u tekrar kurmayı denetim masası Windows sıfırlama üzerinden yapmalısınız. Format / Fdisk attığınızda fiziksel temizlik yaptığınız için aynı kodu tekrar kullanamazsınız." gibi bir uyarı bulunmakta. Forumda araştırmalarım sonucu, Key'in anakarta gömüleceğini yönünde açıklamalar okudum fakat emin olamadım. Bugün format atmayı düşünüyorum, Durmaplay'den alıp kullanan varsa yardımcı olmasını çok isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim bu anahtarlar anakarta gömülüyor. Yani anakartı değiştirmediğiniz sürece format atsanızda kullanabiliyorsunuz diye biliyorum. Ben de bu şekilde satın aldım ve defalarca format attım. Hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Yanlış bilgilendirme.
Format işlemi varolan işletim sistemini yok edip yeni bir sistem kurmak anlamına gelir. Ne yazık ki geçerli olmaz. 2 seçeneğiniz var.
1. Bilgisayarı sıfırlamak.(Bu işlemde lisans gitmez)
2. Daha önce Windows'u kurduğunuz CD ile bilgisayarı formatlamak. Lisansı tekrar ister ama girdiğinizde PC'nizi tanır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben OEM Key'leri tek kullanımlık olarak biliyordum. Bunu da bir konuya yazdım. Sonra Recep Baltaş bana yanlış bilgilendirmeden ban atmıştı.Bir de üstüne bana cahil demişti. :D :D Anakarta gömülür aynı anakart da format atabilirsin yazmıştı. Bende Dumplay'den aldım daha hiç format atmadım attıktan sonra bana da söyle. :D

Cevaplarınız için teşekkürler, şuan Windows 10 Media ile indiriyorum. Format işlemi bitince meraklı arkadaşları bilgilendirmek üzeren yazacağım.

Merhabalar,

Kusura bakmayın geç bir vakitte geri dönüş yapabiliyorum anca bitti format, güncelleme vs.
Windows Anatarı'nda herhangi bir sorun çıkmadı. Format başlangıcında benden Anahtar/Lisans istedi ve elimde var olan kodu tekrar girdim. Hata veya kabul etmeme gibi bir sorun yaşamadım. Herkesin cevabı için çok teşekkür ederim.

Screenshot_1.png

Merhabalar. Uzun bir sürece önce, Durmaplay üzerinden 32TL civarında Windows 10 Pro key aldım. Site üzerindeki açıklama da "Windows'u tekrar kurmayı denetim masası Windows sıfırlama üzerinden yapmalısınız. Format / Fdisk attığınızda fiziksel temizlik yaptığınız için aynı kodu tekrar kullanamazsınız." gibi bir uyarı bulunmakta. Forumda araştırmalarım sonucu, Key'in anakarta gömüleceğini yönünde açıklamalar okudum fakat emin olamadım. Bugün format atmayı düşünüyorum, Durmaplay'den alıp kullanan varsa yardımcı olmasını çok isterim.
O olay şöyle hocam. Siz lisansı aldınız bilgisayarınıza girdiniz lisansı. Artık o lisans o bilgisayara aittir. Temiz kurulumdan sonra lisansı aynı bilgisayara girebilirsiniz. O lisansı girdiğin ana karta gömülecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı