Formula 1 oyununda iniş yaşıyorum

Yaşar Mumcu

Decapat
Daha fazla  
Formula 1 oyununa Mercedes'le başladım, he şey gayet iyi gidiyordu fakat Monaco Gp'ye girince işler değişti. Virajlar falan çok keskin, dar bir pist. Sonra sıralamalarda bayağı altlarda olunca da Mercedes beni hâliyle şutladı racing Point'e. Arabaya alıştım ama araba yavaş ve aerodinami açısından kötü. Sizce tekrar gidilir mi daha iyi bir takıma?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gidilir. Monaco Grand Prix'ten sonra daha rahat yarışabileceğiniz pistler var sezonda, düzlüklerin bol olduğu pistlerde doğru ayarlarla Racing Point'in aracını gayet hızlı kullanabilirsiniz. Sonuçta Mercedes motoru kullanıyor.

Monaco'da yere bastırma ayarlarını düzgün yapman ve son hızdan çok hızlanmaya yüklenmen lazım. Aerodinami kısmında arka açıyı 6-7'de bırakıp ön açıyı 10 yap, böylece dar keskin virajlarda öndeki tutuşun iyi olacak ve arka tarafa ihtiyacın olan 1 hızlı viraj hariç diğerlerinde çok rahat edeceksin. Ayrıca arka açıyı da tamamen yükseltmediğin için hızın birazcık daha artar.

Son hızda ilk viraj sonrası düzlük ve tünel kısımlarında dezavantajın olsa da tüm yavaş virajların ardından kazanacağın avantajın daha büyük olacak.

Formula oyunlarını simülasyon düzeyinde oynamaya başladığımda Monaco'da çok sıkıntı yaşayıp çoğu defa yarışı bitiremiyordum. Toplamda 2000 turdan fazlasını atarak (sadece alıştırma amaçlı bu) bazı noktaları tamamladım geçen yıllarda. Artık yan ekranda video izlerken göz ucuyla bakarak dönüyorum Monaco'da. :D

Yeni aracında da aerodinami sorunu varsa ilk olarak geliştirmelerde o kısma puanlarını basarsın, sezonun son çeyreğine gelene kadar o konudaki eksiği giderip yükselmeni yaparsın. Tekrar üst sıralar için yarışmaya başlayınca (pistleri öğrenince halledersin) başka takımlara gidersin.

Sonuçta Mercedes motoru kullanıyor.
F1 2020 oynuyorsa son oynadığımda Ferrari motoru daha hızlıydı Mercedes'e göre. Sonradan bir yama geldi ama neleri düzelttiler bilmiyorum.

Monaco'da yere bastırma ayarlarını düzgün yapman ve son hızdan çok hızlanmaya yüklenmen lazım. Aerodinami kısmında arka açıyı 6-7'de bırakıp ön açıyı 10 yap, böylece dar keskin virajlarda öndeki tutuşun iyi olacak ve arka tarafa ihtiyacın olan 1 hızlı viraj hariç diğerlerinde çok rahat edeceksin. Ayrıca arka açıyı da tamamen yükseltmediğin için hızın birazcık daha artar.

Son hızda ilk viraj sonrası düzlük ve tünel kısımlarında dezavantajın olsa da tüm yavaş virajların ardından kazanacağın avantajın daha büyük olacak.

Formula oyunlarını simülasyon düzeyinde oynamaya başladığımda Monaco'da çok sıkıntı yaşayıp çoğu defa yarışı bitiremiyordum. Toplamda 2000 turdan fazlasını atarak (sadece alıştırma amaçlı bu) bazı noktaları tamamladım geçen yıllarda. Artık yan ekranda video izlerken göz ucuyla bakarak dönüyorum Monaco'da. :D

Yeni aracında da aerodinami sorunu varsa ilk olarak geliştirmelerde o kısma puanlarını basarsın, sezonun son çeyreğine gelene kadar o konudaki eksiği giderip yükselmeni yaparsın. Tekrar üst sıralar için yarışmaya başlayınca (pistleri öğrenince halledersin) başka takımlara gidersin.

F1 2020 oynuyorsa son oynadığımda Ferrari motoru daha hızlıydı Mercedes'e göre. Sonradan bir yama geldi ama neleri düzelttiler bilmiyorum.
Teşekkürler

Aslında pistlere göre bazı önemli noktaları araştırırsan iyi olur, pistleri öğrenme sürecin kısalır. Sadece virajları ezberlemek değil, hangi virajda arabanın nasıl tepki vereceğini de daha kısa yoldan öğrenirsin.

Mesela birkaç örnek: Belçika Spa'da arka kanat açısını iyi ayarlaman lazım, Eau Rouge'da düzlüğe çıkamadan kontrolü kaybedersin ve 12. virajda asla şikan üzerine tekerlek çıkarmamak lazım. İngiltere Silverstone'da arka kanat açın olması gerekenden düşük olursa Maggotts - Becketts arasında kontrolü kaybedersin. Azerbaycan Bakü'de 90 derecelik dönüşler için ön açını yüksek tutarsın ama arka açını belli bir seviyenin altında bırakırsan 8. virajdan 9. viraja bağladığın noktada duvara çarparsın. Bahreyn'de 12. virajda asla şikan üzerine çıkma, Vettel gibi spin atarsın. ABD Austin'de dengeli profil kullanmazsan aslında çok zevkli olan 3-4-5-6-7-8 numaralı bağlanan virajlarda yol dışına çıkarsın, ya 7. ya da 9. viraj girişinde kontrolü kaybedersin. Macaristan Hungaroring'de 4. virajı kesmezsen her turda 0.2 saniye kaybedersin. Optimum ayarlarda İspanya Catalunya'da 11. virajı ve Çin Shanghai'da yine 11. virajı kesmezsen arka tarafı yoldan koparma ihtimalin var, arka açıyı yükseltsen bu defa yavaş kalacağın için bunu yapmayıp viraj kesebilirsin.

Son düzenleme:
Aslında pistlere göre bazı önemli noktaları araştırırsan iyi olur, pistleri öğrenme sürecin kısalır. Sadece virajları ezberlemek değil, hangi virajda arabanın nasıl tepki vereceğini de daha kısa yoldan öğrenirsin.

Mesela birkaç örnek: Belçika Spa'da arka kanat açısını iyi ayarlaman lazım, Eau Rouge'da düzlüğe çıkamadan kontrolü kaybedersin ve 12. virajda asla şikan üzerine tekerlek çıkarmamak lazım. İngiltere Silverstone'da arka kanat açın olması gerekenden düşük olursa Maggotts - Becketts arasında kontrolü kaybedersin. Azerbaycan Bakü'de 90 derecelik dönüşler için ön açını yüksek tutarsın ama arka açını belli bir seviyenin altında bırakırsan 8. virajdan 9. viraja bağladığın noktada duvara çarparsın. Bahreyn'de 12. virajda asla şikan üzerine çıkma, Vettel gibi spin atarsın. ABD Austin'de dengeli profil kullanmazsan aslında çok zevkli olan 3-4-5-6-7-8 numaralı bağlanan virajlarda yol dışına çıkarsın, ya 7. ya da 9. viraj girişinde kontrolü kaybedersin. Macaristan Hungaroring'de 4. virajı kesmezsen her turda 0.2 saniye kaybedersin.
Çok karmaşıkmış ama denerim.

Geri
Yukarı