Forum sitesi nasıl kurulur?

MyBB, Flarum gibi forum yazılımlarını kullanarak forum sitesi kurabilirsin.
Discourse, Forem, NodeBB yazılımları da güzel. Şahsen Discourse'yi ayrı beğeniyorum.

Flarum'un bir avantajı var paylaşmsız hostinge kurabiliyorsun yani illa VPS veya VDS almana gerek yok. Diğer forum yazılımlarında ise bir sunucu alman gerekiyor. Eğer sadece denemek ve öğrenmek amaçlı kurmak istiyorsanız XAMMP ile kurabilirsiniz. Bence yukarıda sayılan forum yazılımlarından en iyisi Discourse. Destek ekibi olsun, eklentileri olsun gayet iyi. Tasarım olarak ise en beğendiğim Flarum'dur.

Forum sitesi nasıl kurulur acaba?

İki seçenek var yazılım biliyorsan kurabilirsin. Ya da belirli bir ücret karşılığı forum alma siteleri var mesela Discourse kodlamaya gerek duymadan direkt alıyorsun host işini vb her şeyi onlar hallediyor aylık ücret ödüyorsun.

Discourse, Forem, NodeBB yazılımları da güzel. Şahsen Discourse'yi ayrı beğeniyorum.

Flarum'un bir avantajı var paylaşmsız hostinge kurabiliyorsun yani illa VPS veya VDS almana gerek yok. Diğer forum yazılımlarında ise bir sunucu alman gerekiyor. Eğer sadece denemek ve öğrenmek amaçlı kurmak istiyorsanız XAMMP ile kurabilirsiniz. Bence yukarıda sayılan forum yazılımlarından en iyisi Discourse. Destek ekibi olsun, eklentileri olsun gayet iyi. Tasarım olarak ise en beğendiğim Flarum'dur.

Flarum çok daha yeni bir yazılım, geliştirilecek daha çok yönü var. Genelde bütçesi kısıtlı olanlar ücretsiz olmasından dolayı tercih ediyor. Beta sürümünde 8 ay kadar kullandım, Flarum başarılıydı. Türkçe topluluğu da yeterli bu arada, eklentiler ve arayüz için Türkçe dil desteği bulunuyor.

Belki şu an panelden direkt eklenti kurabilme özelliği gelmiştir, ben kullanırken o yoktu. Composer ile eklenti kurmak, güncellemek biraz uğraştırıcı oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı