Forumdaki troll tipler ve konularda sohbet edilmesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En azından yetkileri kısıtlı da olsa da bir işin ucundan tutabilecek insanlar arttırılabilir. Örneğin herkesin forumda tanıdığı bazı konuları iyi bilen insanlar var. Bu kişilerin bilgi sahibi oldukları konularda çözüm olarak işaretleyebilme yetkisine sahip olmasına izin verilebilir belki. Tamamen varsayım. Bu durumu suistimal edemeyecek olan insanlar zaten bellidir.
Bir dönem "Katkıda Bulunan" diye bir rütbe vardı. Onu bile kaldırdılar. Yetkisi o kadar bile değildi. Kaldırtanlar ise sağlamından troll tayfa idi. Onda var, bende niye yok? Şimdi buna verdiniz, kötüye kullandı gibisinden önce yaygınlaştırdılar, sonra da ayak altına serdirttiler. Doğruları yıkmak çok kolay burada. Toparlamak ise imkansız. Üstüne beton dökülüyor, tartışmaya kapatılıyor.

Bir dönem "katkıda bulunan" diye bir rütbe vardı. Onu bile kaldırdılar. Yetkisi o kadar bile değildi. Kaldırtanlar ise sağlamından troll tayfa idi. Doğruları yıkmak çok kolay burada. Toplarlamak ise imkansız. Üstüne beton dökülüyor, tartışmaya kapatılıyor.

O çok iyi bir şey imiş gibi duruyor. Konu açma süresi, mesaj düzenleme süresi ve sınırı vb şeyler gidiyormuş. Keşke olsa da hak edenler yine alabilse.

Bir dönem "Katkıda Bulunan" diye bir rütbe vardı. Onu bile kaldırdılar. Yetkisi o kadar bile değildi. Kaldırtanlar ise sağlamından troll tayfa idi. Onda var, bende niye yok? Şimdi buna verdiniz, kötüye kullandı gibisinden önce yaygınlaştırdılar, sonra da ayak altına serdirttiler. Doğruları yıkmak çok kolay burada. Toparlamak ise imkansız. Üstüne beton dökülüyor, tartışmaya kapatılıyor.

Haklısınız, o iş çok saçma bitmişti... Ama eski defterler kapandı. Artık önümüzde yeni bir yol var. :)

Moderasyon ekibi kötü değil, yetersiz. Şu zamanlarda aktif üye sayısı çok arttı ve haliyle moderatörler işlere yetişemez oldu. Moderasyon ekibi gereğinden fazla bile çalışıyor ama yine de yetişemiyorlar. Koskoca forumda 10-15 kişi ne yapabilir ki? Kişi sayısı arttırılırsa sorun büyük ölçüde çözülür diye düşünüyorum. Bu sayede belirtilen troll kişiler de ortadan kalkar.

Sepultura adam bu günlerde çok fazla şikayet ediyorsun, başına bir şey gelmesin? Ayrıca, moderatör sayısı az diye düşünüyorum. Ondan olabilir.
Moderatör sayısı az, haklısınız ama işlevselliği de bu aralar yok. Reportladıktan saatler sonra ceza atabiliyorlar.

O çok iyi bir şey imiş gibi duruyor. Konu açma süresi, mesaj düzenleme süresi ve sınırı vb şeyler gidiyormuş. Keşke olsa da hak edenler yine alabilse.
Mutlaka suistimale açık bir yetkiydi. Moderatörlük de öyledir. Fikri bozuk bir insan her yetkiyi suistimal eder. Bu yetkileri sadece bu yetkiyi suistimal etmeyeceğine güvendiğin kişilere vereceksin. "Onda niye var, ben de isterem" diye zırlayanlar yüzünden ele düşürmeyeceksin en başından. Sonrası malum. Kazanılmış hakkı da yok sayıyorlar, yeter ki baş ağrımasın. O yetki bende de vardı. Malum bir kişiye bu konuyu sordum ama biraz tepeden baktığı için terslemek dışında bir şey yapmadı. Ne diyelim, tatmin olduysa ne mutlu. İnsanlar çok değişik. Bana kalırsa o kişi de rütbesini suistimal ediyordu. Sanırım bu aralar görevde değil.

Bir örnek vereyim,

Konu başlığı nedir?
Mesajdaki içerik nedir?
Başlık ile içeriğin alakası nedir?

Ben daha önce bir konu açmıştım ve başlığa müdahale edilmişti, "konuyu yansıtmıyor" denilerek. yaptıları müdahale cümlenin anlamını değiştirdiği için itirazım uzaklaştırma ile sonuçlanmıştı.

Mesajda anlatılan anlamlı bir içerik değil. Zaten bir kişi etiketlenerek konu sohbet için açılmış.
Forumlarda açılan konular moderasyon ekibinin onayından geçiyor diye biliyorduk. Buna onay nasıl veriliyor?

Bir örnek vereyim,

Konu başlığı nedir?
Mesajdaki içerik nedir?
Başlık ile içeriğin alakası nedir?

Ben daha önce bir konu açmıştım ve başlığa müdahale edilmişti, "konuyu yansıtmıyor" denilerek. yaptıları müdahale cümlenin anlamını değiştirdiği için itirazım uzaklaştırma ile sonuçlanmıştı.

Mesajda anlatılan anlamlı bir içerik değil. Zaten bir kişi etiketlenerek konu sohbet için açılmış.
Forumlarda açılan konular moderasyon ekibinin onayından geçiyor diye biliyorduk. Buna onay nasıl veriliyor?
Çok gariptir ki her mesajda farklı konu konuşuluyor. Nadir olay, kaydedin derim bunu. :D

Ayrıca, moderatör sayısı az diye düşünüyorum. Ondan olabilir.
Moderatör sayısı az değil aslında, aktiflikleri düşük. 18 yetkili var, çok rahat kontrol edilebilmesi gerektiğini düşünüyorum 18 kişiyle. Tabii ki işleri güçleri var, sonuçta hepsinin tek işi Technopat'ta bulunmak değil ama bu kadar esnek olmamalı.

Sepultura adam bu günlerde çok fazla şikayet ediyorsun, başına bir şey gelmesin?
İnşallah hocam maşallah.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı