Forumun tarih konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması

Abdülhamit sıradan bir padişah idi; ne ulu hakan, ne kızıl padişah. Babası padişah olmasa ve saray eğitimi olmasa hayatını marangoz olarak geçirecek birisi idi.

TV dizileri kaynak değildir, kişiler gereksiz derecede övülür hatta yanlış tarih bile anlatılır.

Tarih TV dizilerinden, popcorn, Necip gibi tüccar tiplerden de öğrenilmez. Devlet arşivlerinden, İlber Ortaylı, Celal Şengör, Ümit Doğan, Sinan Meydan vb. belgeli konuşan insanlardan öğrenilir.

Haklısınız. Ne kadar çok kaynak, o kadar doğru bilgi. Nitekim bir yerden başlamak lazım.

Abdülhamit sıradan bir padişah idi; ne ulu hakan, ne kızıl padişah. Babası padişah olmasa ve saray eğitimi olmasa hayatını marangoz olarak geçirecek birisi idi.

Alakası yok. Çöküşü 33 yıl geciktirdi. O düşmanı düşmana kırdırdı. İleri görüşlü bir padişahtı. O zamandan 1. dünya savaşı çıkacağını anlayıp boğaza dönemin en iyi toplarından alman krupp toplarını yerleştirmiştir. Daha bir çok başarısı vardır. Bunu yazarak ne kadar tarih bildiğiniz ortada.

Profil fotoğrafıma abdülhamiti koyup osmanlı torunuyum yazmaktansa tarihe ilgisiz olmayı tercih ederim.
Elimizde hançer göğsümüzde İMANLAA . :D :D :D .
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alakası yok. Çöküşü 33 yıl geciktirdi. O düşmanı düşmana kırdırdı. İleri görüşlü bir padişahtı. O zamandan 1. dünya savaşı çıkacağını anlayıp boğaza dönemin en iyi toplarından alman krupp toplarını yerleştirmiştir. Daha bir çok başarısı vardır. Bunu yazarak ne kadar tarih bildiğiniz ortada.
Kesinlikle. Çanakkale'de İngilizleri, daha doğrusu İtilaf devletlerini Sultan Abdülhamit'in kurdurduğu tabyalar sayesinde koruduk. Savaştan yıllar önce Çanakkale'ye torpiller döşetmiş. Ülkenin işgal edilme ihtimaline karşı ülke topraklarına silahlar gömdürmüş. Bunlar olmasaydı bizim işimiz zordu.

Tarih, okunarak öğrenilir.

Ancak yeni nesil kitaplara öcü gibi baktığı için, sığ düşünceleri ile tarih marih konuşulmuyor.

Tarihte alternatif yoktur. Ya öyle olsaydı yoktur. Tarihte, olanı yerine ve zamanına göre yargılamak vardır. Objektif yaklaşmak ve çok yönlü düşünmek vardır. Olay ve olguyu ayırabilmek vardır. Fanatikliğe yer yoktur.

Bir bireyde bu temel kaidelerin olması için de okuması, kendini doldurması gerekir.

Sabah akşam bilgisayar başında HoI4, EU4 oynuyor diye kendini tarihçi sanan, iki üç tarihi video izledi diye orada burada ben tarih biliyorum diye gezen tiplerle tarih tartışılmaz.

Bir kere forum gibi anonimliğin olduğu, karşındakinin adını sanını, yaşını bilmediğin yerlerde herhangi bir konuda tartışılmaz.

Boş verin geçin...

Ancak yeni nesil kitaplara öcü gibi baktığı için, sığ düşünceleri ile tarih marih konuşulmuyor.

Tarihte alternatif yoktur. Ya öyle olsaydı yoktur. Tarihte, olanı yerine ve zamanına göre yargılamak vardır. Objektif yaklaşmak ve çok yönlü düşünmek vardır. Olay ve olguyu ayırabilmek vardır. Fanatikliğe yer yoktur.

Bir bireyde bu temel kaidelerin olması için de okuması, kendini doldurması gerekir.

Sabah akşam bilgisayar başında HOI4, EU4 oynuyor diye kendini tarihçi sanan, iki üç tarihi video izledi diye orada burada ben tarih biliyorum diye gezen tiplerle tarih tartışılmaz.

Bir kere forum gibi adını sanını, yaşını bilmediğin kişilerle herhangi bir konuda tartışılmaz.

Boş verin geçin...
Nihayet anlatmak istediklerimi yazan biri! Teşekkürler! Dediğiniz gibi üç tane tarih videosu izleyip, bütün gün HOI4 oynayan bir veletle tarih tartışılmaz. Zaten cahil olur. Cahile ne desek boş.

"40 alimi 1 delille yendim ama 1 cahili 40 delille yenemedim."
Mevlana Celaleddin-i Rumî.

Sabah akşam bilgisayar başında HoI4, EU4 oynuyor diye kendini tarihçi sanan, iki üç tarihi video izledi diye orada burada ben tarih biliyorum diye gezen tiplerle tarih tartışılmaz.

Bir kere forum gibi anonimliğin olduğu, karşındakinin adını sanını, yaşını bilmediğin yerlerde herhangi bir konuda tartışılmaz.

Boş verin geçin...
Herkes alternatif tarihe takıldı. Yazdığım konu sadece örnekti. Alternatif tarih olmasa da genelde saçma sapan şeyler yazılıyor.

Geri
Yukarı