Çözüm Forza Horizon 4 Intro ekranından sonra çöküyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Daha fazla  
Bu hataya sabahtan beri kafayı taktım ve sonunda birkaç adet çözüm buldum. Umarım işinize yarar.

1-) Kullanıcı isminiz Türkçe karakter içeriyorsa içinde Türkçe karakter bulunmayan yeni bir kullanıcı oluşturun ve ona geçiş yapın. Hesabınız yönetici hesabı değilse yönetici hesabına geçiş yapın.

Örnek: Ömer -> Omer.

2-) NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız Overlay'i devre dışı bırakın.

1615478917698.png

3-) ForzaFix'i kullanın.

Garip bir şekilde Explorer, oyuna müdahale etmekte. Bu nedenle oyunu oynadığımız sırada Explorer'ı kapatan bir araç kullanıyoruz.

4-) Herhangi bir AV yazılımı kullanıyorsanız Forza'yı istisnalar içine alın veya kaldırın. (Windows Defender da dahil.)

Örnek yazılımlar:
  • Trend Micro Maximum Security
  • Comodo Antivirus
  • Sophos
  • Emisoft
  • ESET NOD32
  • Kaspersky
  • Avira
  • Avast
  • Bitdefender Firewall

5-) Geliştirici modunu devre dışı bırakın.

Windows + R kombinasyonu ile açılan yere "Powershell" yazın. Akabinde ise bu kodu yazın, sisteminizi yeniden başlatın.

Kod:
Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

6-) Güç yönetimi, ses, klavye/fare, istatistik, video/ses kayıt ile ilgili uygulamaları silin.

Bu tür uygulamalar oyuna müdahale edebiliyor. Bu bağlamda kaldırmanızı önerdiğim yazılımlar:
  • MSI DragonCenter, Afterburner
  • RyzenMaster
  • Gamefast
  • Excalibur/Monster Control Center
  • RivaTuner Statistics Server
  • Logitech G Hub
  • EVGA Precision
  • OBS
  • Xsplit
  • Discord
  • MacType
  • SteelSeries Engine
  • Warsaw Banking App
  • Wallpaper Engine
  • A-Volute Sound studio
  • WoMic
  • VoiceMeeter Banana
  • ClownFish
  • Nahimic Audio
  • Sonic Audio
7-) Güncel Windows sürümünü ve ekran kartı sürücünüzü kullandığınızdan emin olun.

Bu oyun 1703 ve üstü versiyonlarda çalışacağını söylese dahi, güncel sürümleri kullanmaya özen gösterin.

Ekran kartı sürücünüz güncel değilse DDU ile kaldırıp güncelleyin.

8- ) Oyunun dosyalarını doğrulayın.

9-) C++ Runtime yazılımlarını silip baştan kurun.

Denetim masası -> Program kaldır veya Windows + R -> appwiz.cpl yazarak "C++ Redist" yazan uygulamaların hepsini kaldırıyoruz ve alttaki dosyayı kuruyoruz.

10-) Dahili GPU varsa devre dışı bırakın.

11-) Windows 10 LTSC sürümlerini kullanmadığınıza emin olun.

Xbox uygulamaları Forza'nın çalışması için gereklidir. LTSC sürümlerinde ise bu uygulamalar çalışmıyor. Bu bağlamda LTSC sürümü kullanmamalısınız.

12-) Xbox hizmetlerinin düzgünce çalıştığına emin olun.

Bazı temizlik uygulamaları bu hizmetleri devre dışı bırakabiliyor. Bu bağlamda "Hizmetler" kısmında uygulamaların doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

1615480362318.png

Buradaki yöntemler ile çözemiyorsanız şu an Steam sürümünde aynı hatayı yaşayan bolca kişi var. HotFix çıkaracaklarını düşünüyorum.

Umarım faydalı olmuştur. :) Keyifli oyunlar dilerim.

1615479762117.png

Geri
Yukarı