Forza Horizon 5'te arabalardaki gizli yavaşlama özelliği nasıl kullanılır?

toomanynights

Kilopat
Makaleler
5
Evet arkadaşlar yanlış duymadınız! Klavye ile oynuyorsanız aşağı/S tuşuna, gamepad ile oynuyorsanız L2/LT tuşuna basarsanız aracınız yavaşlıyor, hatta durabiliyor! Çoğu oyuncunun bilmediği bu gizli özellik sayesinde virajlarda yavaşlayabilirsiniz ve etrafa uçmadan viraj alabilirsiniz!
Bu gizli özellik size bir çok şeyi bir arada sunnuyor. Hemen sıralayayım:
1) Aracınız yavaşlarsa viraj alabilirsiniz. Etrafa uçmadan sadece yolda kalarak da yarış tamamlanabiliyor.
2) Başkalarının arabalarına vurmadan geçebilirsiniz! Evet çok ilginç değil mi? Başkalarının arabalarına vurmadan onları geçebilirsiniz! Böylece hem siz hem başkası yavaşlamaz ve oyunun amacı olan yarışmayı daha üst düzeye taşıyabilirsiniz!
3) Başkasına vurmadan geçtiğiniz için ailenize küfür yemezsiniz.
4) Böylece hem kendi yarışınızı hem de başkasının yarışını zehir etmezsiniz. Evet evet, başkasının yarışını da zehir etmezsiniz.
5) Eğer iyi frenleme yaparsanız ve arkadan hızlı gelen aracın sizi geçebilmesini sağlayacak boşluk bırakırsanız, ileriki virajlarda sizin de onu geçebilme ihtimaliniz artar.

Eğer ben beceremem, ben bir kalasım, ben araba özürlüsüyüm, bu oyunu sadece diğerlerinin gününü zehir etmek için oynuyorum, benim tek bildiğim gaza basmak, başkalarına saygım yok, "Viraj mı? o da ne!" diyorsanız, ya Wreckfest/BeamNG oynayın yada otomatik frenleme özelliğini açın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu özellik ve benzerleri sanırım sürüş desteği olarak geçiyor. Desteği ne kadar arttırırsanız o kadar yaptığınız yarışlardan kazandığınız para/puan azalıyor. Ayrıca bu para/puan olayını oynadığınız oyun zorluğu da etkiliyor ancak zaten oyunda zorlanıyorsanız daha oynanabilir yapmak için hem zorluğu azaltabilir hem de sürüş desteklerini açabilirsiniz.

Forza 5 'de virajları almak çok zor. Ben alamıyorum. 130' da gideceksem neden Forza oynuyorum anlamadım. Bir taktiği falan var mı?
Hocam ABS yi ve yol kılavuzu açarsanız frenleme noktalaraını görürsünüz zaten. Sözüm size değil. Adamlar hiç fren yapmadan viraja geliyor. Atıyorum 90 derece dönüş var. Hiç fren yapmadan önündeki dönen oyunca tam gaz çakıyor, sonrada yoluna devam ediyor. Bu oyunculara çok sinirleniyorum. Yani siz yanlış anlamayın. Sözüm hiç ama hiç frene basmayanlara.

Forza 5'de virajları almak çok zor. Ben alamıyorum. 130'da gideceksem neden Forza oynuyorum anlamadım. Bir taktiği falan var mı?

Aslında viraj çizgilerini yarım açıp bir süre fren çalışmak lazım. Ayrıca kullandığınız arabanın hzılanması da önemli ama yarıştan yarışa araba seçimi daha da önemli. Araziye yatkın bir arabayla asfaltta sürüş yapmak zaten araba yol tutuşu az olduğu için sürüşü de zorlaştıracaktır.

Bir de arabayı kaldırırken tam gaz kaldırmaktansa yavaşça ya da önce yarım daha sonra hızlandıkça tam basmaya çalışın. Aynı şekilde tam gaz giderken gaz kesmeden de viraja yaklaştıkça yavaşça fren yapabilirsiniz.

Bir de keskin virajlarda oldukça yavaşlamak gerekiyor, eğer siz virajı dönene kadar diğer arabalar sizi geçiyorsa arabanızın hızlanması pek de iyi değil demektir. Bir süre viraj asistanı ve geri sarma açık olarak deneye yanıla oynamak lazım. Viraja girin, çok hızlı girdiyseniz ya da duracak kadar yavaşladıysanız geri sarıp tekrar deneyin. Böyle böyle zaten bir süre sonra geri sarma kullanımınız azalacak ve gaz/fren alışkanlığı kazanacaksınız.

Yarış oyunlarında klavye yerine en azından gamepad ile oynamak lazım. Neredeyse tüm yarış oyunlarında gamepad'in RT ve LT tuşları bastığınız seviyeye göre aksiyon alır. Bunu düzgün kullanmadıkça oyundan alacağınız zevk de azalır, ancak düz dağ, bayır gidersiniz yolda zevk almadığınız için. Burada sözüm size değil genel olarak bu ve benzeri oyunları beğenmeyenler için.

Sinirlendiğim sürücüler tam olarak şunlar;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sinirlendiğim sürücüler tam olarak şunlar;
Burada ilk sahnede taktik olarak çarpıyor gibi. Bazen ben de bu kadar olmasa da offline yarışlarda destek alıyorum özellikle 1.'yi geçmek için 🤷🏻‍♂️. Ancak Neef for Speed gibi oynamamak lazım. Gerçi güncel NFS'lerde bile fren yapmak gerekiyor ama eskiden Most Wanted ile frensiz oynuyordu çoğunluk.

Burada ilk sahnede taktik olarak çarpıyor gibi. Bazen ben de bu kadar olmasa da offline yarışlarda destek alıyorum özellikle 1.'yi geçmek için 🤷🏻‍♂️. Ancak Neef for Speed gibi oynamamak lazım. Gerçi günceli NFS'lerde bile fren yapmak gerekiyor ama eskiden Most Wanted ile frensiz oynuyordu çoğunluk.
Hocam onlar daha arcade oyunlar ve karşıdakiler NPC. Forza Open'da yapıyor adam bunu. Geliyo aynı ilk sahnedeki gibi çarpıyor. Forza'da öyle çarparak yarış da kazanamazsınız.

Hocam onlar daha arcade oyunlar ve karşıdakiler NPC. Forza Open'da yapıyor adam bunu. Geliyor aynı ilk sahnedeki gibi çarpıyor. Forza'da öyle çarparak yarış da kazanamazsınız.

Normalde duvara sert çapınca yavaşlama veriyor ama arabalara sert çarpınca yavaşlama veriyor mu hatırlayamadım. Daha Forza Horizon 5 ile Online'a girmedim hiç. Arada girip kafa dağıtmalık offline yarışıyorum, şu an çoğunlukla diğer oyunlarımı bitirmeye çalışıyorum.

Bu arada video +1 😅.

Bazen trollemek için çok çarpanlar oluyor maalesef ya da yarışmayı bilmeyenler de var ve bilmeyenler çoğunlukta. Gamepass sağolsun herkes erişebiliyor artık. Bir yandan iyi olsa da bir yandan da sıkıntılı bir şey bu Gamepass bu tarz şeylerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı