Fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

LAYNU

Decapat
Yer
Bursa Yıldırım
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i3-1005g1 | Samsung 4×8 GB 2666 MHz | Intel UHD Graphics | SKHynix 256GB SSD |
Meslek
Eğitim hayatı devam ediyor.
Arkadaşlar bu aralar keşfetimde hep sokak fotoğrafçılarını görüyorum ve bende de fotoğraf makinesi alma duygusu oluştu.
Fotoğraf makinesi hakkında gram bilgim yok.
Hangi tür fotoğraf makinesini almalıyım?
Nelere dikkat etmeliyim?
Lenslerde diyafram, mm vs. nedir?
Bütçe maksimum: 3500 (Toplam bütçe).

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o keşfetinize düşen makinalar aşırı pahalı ve profosyonel makinalar 3500 TL ile girerseniz paranıza yazık etme ihtimaliniz var.

10 BİN civarı vardır minimum bence.

Arkadaşlar bu aralar keşfetimde hep sokak fotoğrafçılarını görüyorum ve bende de fotoğraf makinesi alma duygusu oluştu.
Fotoğraf makinesi hakkında gram bilgim yok.
Hangi tür fotoğraf makinesini almalıyım?
Nelere dikkat etmeliyim?
Lenslerde diyafram, mm vs. nedir?
Bütçe maksimum: 3500 (Toplam bütçe).
Dostum o bütçeye çok fazla bir seçeneğin kalmıyor ama DSLR mı aynasız mı öncelikle buna karar ver. Şahsen ben DSLR makinaları daha çok seviyorum. İkinci el alacaksan ve DSLR alacaksan Shutter ömrüne dikkat et. Hangi lens'i kullanmak istiyorsun ona karar ver.
Bende 80D ve 800D Body var. Amatör seviyede hobi fotoğrafçılığımda yetiyor.

Mesela benim en sevdiğim lens Canon 50mm f/1.2 .. Tabi ne tür fotoğraflar çekeceğine görede lens seçimi değişiyor.

Ama dediğim gibi bütçe çok az pek bir seçeneğin yok gibi.

3500 liraya şu ekonomide adam gibi bir şey alman çok zor. Ama öncelikle ne çekeğine karar vermen gerek. Bana kalırsa aynalı makineler eskidi artık. Hafif bir aynasız makine alırsan hem sokakta yanında taşıman kolay olur hem de sokakta düşük profilde olursun. Sokağın ortasında elinde roketatar gibi kocaman makineyle dolaşmak pek hoş olmuyor. Bütçeni aşabilir ama Fujifilm makinelere bakabilirsin.

Giriş seviyesi bir ikinci el Canon 700D gibi bir makineyle 18-55mm kit lensi ile başlamak size uygun olur gibi, ama maalesef 3500TL biraz az kalıyor. Sirkeci'deki Hayyam Çarşısı'nda son gördüğüm fiyatlar 5000-6000TL civarıydı bu tarz başlangıç makineleri için. Bu tarz makinelerle enstantene, diyafram ve ISO gibi kavramları öğrenmen çok daha hızlı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı