Fotoğraf ve dosya saklamak için ne tercih edilmeli?

RoKF0siC

Hectopat
Merhaba, aile fotoğrafları ve vb... Dosyaları uzun yıllar boyu saklamak için ne tür bir depolama cihazı almam gerek.
2.5 inç SSD veya HDD alarak SATA'dan USB'ye dönüştüren kablo alarak 100-200 MB sabit dosya aktarımı benim için gayet kafi.

Uzun ömürlü ve verilerin yok olmaması için HDD mi almam daha mantıklı, SSD mi? Hangisi alınırsa alınsın, ne çok sıcak, ne çok soğuk bir ortamda saklanacak. Sert bir darbe almayacak.
Yılda 2-3 defa çalıştırırım o kadar.

Samsung marka taşınabilir 1 TB hard diskim çalışamaz hale geldi verileri zar zor kurtardım, HDD'lere biraz şüpheli yakalışıyorum. + 128 GB kinstone flash bellekte verileri canı isteyince gösteriyor bendeki normalde her şeyi ona atacaktım.
Bir de şu anda PC'de kullandığım 2.diskim var HDD 1 TB bu diske verileri kaydetsem güvenli olur mu? 3 senedir saatlerce çalıştı kendisi. İşletim sistemi kurulmadı ama sanal makineler, oyunlar, programlar kuruldu.

2.5inç SATA3 samung marka bir SSD uzun yıllar çalıştırılmazsa veri kaybı olur mu? USB ile çalıştırılırsa SSD'deki verilerin sağlığını korumak için gerekli güç akışı sağlanır mı ("SSD'lerde veri, elektrik hücrelerinden faydalanılarak saklanır." yazıyor internette) SSD olarak 500 GB almayı düşünüyorum.

HDD olarak veya SSD olarak ne tavsiye edersiniz?

Geri
Yukarı