Çözüldü Fotoğraftaki RAM gecikme değerleri iyi midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AceTeq

Megapat
Yer
Başkent
Öncelikle, şimdiye kadar yardım eden herkese teşekkürler.

RAM gecikme değerleri iyi mi, düzeltmem gereken bir yer var mı?

Daha iyi değerler mümkün mü?

@deadfellow @William Butcher

Sistem:
  • Anakart: Gigabyte B450M-S2H
  • RAM: 2x8 16 GB 3600 MHz CL18.
  • İşlemci: R5 5600X.
Herkese iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• BIOS (1).jpg
    BIOS (1).jpg
    250,7 KB · Görüntüleme: 29
  • RAM 2.png
    RAM 2.png
    37,3 KB · Görüntüleme: 28
  • RAM 1.png
    RAM 1.png
    82,1 KB · Görüntüleme: 28
  • BIOS (5).jpg
    BIOS (5).jpg
    231,1 KB · Görüntüleme: 20
  • BIOS (4).jpg
    BIOS (4).jpg
    247,4 KB · Görüntüleme: 18
  • BIOS (3).jpg
    BIOS (3).jpg
    242,1 KB · Görüntüleme: 19
  • BIOS (2).jpg
    BIOS (2).jpg
    284 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam tRC 30 şu anda, 34 olması daha mı iyi olur?

Düzenleme: Hocam tRC 30'da 43. dk'da 1 hata aldım. tRC 34 deniyorum.

2. Düzenleme: Hocam tRC 31 değerinde, Exreme1@Anta777 testini tamamen hatasız bitirdi. Yapılacak bir şey kalmadı diye düşünüyorum. Siz de tamamsanız bu iş burada biter.

@William Butcher

Bırakabilirsin böyle zaten geriye pek yapılabilecek bir şey kalmamış. Biraz DRAM veya CLDO VDDP voltajı vererek *SCL 4-4 zorlayabilirsin.
Ryzen için en iyisi 3600MHz CL16 diyorlar. Seninki de çok fena sayılmaz. İşini görecektir. Sorun çıkarmayacaktır. Bir ara RAM konusunda kafayı kırdım. Sahibinden'de tüm satıcılardan RAM seri numaralarını alıp, seri numarasından Samsung B-Die chipli RAM buldum. 4000 MHz CL16 kullanıyorum :) Performans olarak farkını da görmedim desem yalan olur. Ben hiç fark olmaz sanmıştım ama gayet iyi çıktı.

tRTP 10 gir tWR 20 gireceksen ve de *SCL'leri eşitle. Alt zamanlamalar fena değil ama CL yüksek kalmış. Belleğin üstündeki etiketteki v5 diye başlayan kodu söyler misin?
Fotoğraf attım hocam. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5v versemde CL16 stabil olmuyordu. "SCL" olanların biri 4, diğeri 5. 5 olanı 4 yapınca hata veriyordu. O zaman ikisini de 5 yapıyorum hocam. tRTP 10 giriyorum birde. 👍

@William Butcher

Dosya Ekleri

• IMG_20240420_234729.jpg
    IMG_20240420_234729.jpg
    194,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Fotoğraf attım hocam. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5v versemde CL16 stabil olmuyordu. "SCL" olanların biri 4, diğeri 5. 5 olanı 4 yapınca hata veriyordu. O zaman ikisini de 5 yapıyorum hocam. tRTP 10 giriyorum birde. 👍

@William Butcher

Hynix AFR olması lazım bunun. Eski bir çip dolayısıyla pek iyi bir potansiyele sahip değil. Gear Down modunu kapat(AddrCmdSetup - 56 girmen veya tRCDRD, tRC ve tRP gibi zamanlamaları birkaç tik gevşetmen gerekebilir.), sonrasında CL17 deneyebilirsin. AFR 1.45v üstünde ölçeklenmiyordu diye hatırlıyorum boşuna 1.5v falan denemene gerek yok.

Hynix AFR olması lazım bunun. Eski bir çip dolayısıyla pek iyi bir potansiyele sahip değil. Gear Down modunu kapat(AddrCmdSetup - 56 girmen veya tRCDRD, tRC ve tRP gibi zamanlamaları birkaç tik gevşetmen gerekebilir.), sonrasında CL17 deneyebilirsin. AFR 1.45v üstünde ölçeklenmiyordu diye hatırlıyorum boşuna 1.5v falan denemene gerek yok.
Son değerler bunlar hocam, TestMem'de Extreme1@anta777'mi yoksa 1umus_v3'mi test edeyim?

@William Butcher hocam unuttunuz galiba. 🙁

Dosya Ekleri

• Timings.png
    Timings.png
    37,3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Son değerler bunlar hocam, TestMem'de Extreme1@anta777'mi yoksa 1umus_v3'mi test edeyim?

@William Butcher hocam unuttunuz galiba. 🙁

Unutmuşum evet kusura bakma. :D tRC 34 altına düşme, muhtemelen mavi ekran yersin. tWR 16 tRTP 8 hatta 10-5 veya 12-6 deneyebilirsin. tCWL'i düşürmek için tRDWR'i o kadar şişirme çünkü faydası olmuyor bir yerden sonra. tCWL 16 tRDWR 9 veya tCWL 14 tRDWR 11 ideal. tWTRL 10 deneyebilirsin. tFAW ise 16, boot ediyorsa da tWTRL 4.

Extreme1 kullanabilirsin.

Unutmuşum evet kusura bakma. :D tRC 34 altına düşme, muhtemelen mavi ekran yersin. tWR 16 tRTP 8 hatta 10-5 veya 12-6 deneyebilirsin. tCWL'i düşürmek için tRDWR'i o kadar şişirme çünkü faydası olmuyor bir yerden sonra. tCWL 16 tRDWR 9 veya tCWL 14 tRDWR 11 ideal. tWTRL 10 deneyebilirsin. tFAW ise 16, boot ediyorsa da tWTRL 4.

Extreme1 kullanabilirsin.
tWTRL 4 çalışmadı hocam son gecikme girdileri bunlar. Extreme1@anta777 testine başladım.

Dosya Ekleri

• Timings 2.png
    Timings 2.png
    37 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı