Foxconn H61MXV BIOS Güncelleme

Bu bios türü aşağıda AMI EFI yazan mı? öyleyse hangi program kullanmak lazım...
Ekran Alıntısı 1.PNG

Bu rehberle USB belleği hazırlayın:

USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

Sonra klasördeki MEBIOS ve SYSBIOS klasörlerini belleğe atın.

Bilgisayarı bellek ile boot edin. Karşınıza DOS penceresi çıkacak. Buada şu komutu girin:

Kod:
cd MEBIOS
AUTOEXEC.BAT

Bu işlem ME güncellemesini başlatacak. İşlem bitiminde ekranın bir fotosunu paylaşın lütfen.

İşlem bitince tekrar dos komut satırında olmanız gerek. Bu defa bu komutları girin:

Kod:
cd..
cd SYSBIOS
dosflash.bat

Bu işlem de BIOS güncellemesini yapacak. Her şey sorunsuz gittiğinde başarılı bir biçimde BIOS'u güncellemiş olmalısınız. Tekrar bir foto çekin ve bu fotoyu da paylaşın.

Son düzenleme:
Bu rehberle USB belleği hazırlayın:

USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

Sonra klasördeki MEBIOS ve SYSBIOS klasörlerini belleğe atın.

Bilgisayarı bellek ile boot edin. Karşınıza DOS penceresi çıkacak. Buada şu komutu girin:

Kod:
cd MEBIOS
AUTOEXEC.BAT

Bu işlem ME güncellemesini başlatacak. İşlem bitiminde ekranın bir fotosunu paylaşın lütfen.

İşlem bitince tekrar dos komut satırında olmanız gerek. Bu defa bu komutları girin:

Kod:
cd..
cd SYSBIOS
dosflash.bat

Bu işlem de BIOS güncellemesini yapacak. Her şey sorunsuz gittiğinde başarılı bir biçimde BIOS'u güncellemiş olmalısınız. Tekrar bir foto çekin ve bu fotoyu da paylaşın.

Cevabınızı birkaç saat önce gördüm ama şu anda Windows 8.1'den Windows 7'ye geri dönmeye çalıştığımdan uygulayamadım dedikleriniz. Ancak en kısa zamanda ki bu yarın gün içerisinde olacak sanırım, dediklerinizi uygulayıp görselleride siteye yükleyeceğim.

Benim sormak istediğim, elimde iki tane ram var bu ramlerden birini takviye olarak evdeki bilgisayara takacağım. Daha önce ana kartımın özellikleride DDR3 1600(IVB)/1333 yazıyor demiştim ve 1600gh'lik rami kullanabilmem için "Ivy Bridge işlemci kullanıyor olmalısın." demiştiniz. Elimdeki ramlerden biri 1600gh, bunu bilgisayar taktığımda 4gb ramlik bilgisayarım 8gb oluyor.

Kısaca bilgisayar 1600^lük rami görüyor.
Elimdeki ramler; Corsair 4gb Value Ddr3 1333mhz Cl9 Tek Modül Ram 22770335 - n11.com ve Corsair Vengeance 4gb 1600mhz Ddr3 Soğutuculu Pc Ram Cmz4gx3m1a1600c9 23423044 - n11.com

Acaba hangisini kullanmamı tavsiye edersiniz? Bu arada işlemcim i5

Son düzenleyen: Moderatör:
1600 MHz frekansta kullanmak için işlemcinin Ivy olması gerek. Sandy işlemcilerde frekans 1333'e düşüyordur. İkisi de uyumlu çalışıyorsa sorun yok, kullanabilirsiniz.
Çevabınız için teşekkürler, 1333hz ram kullanmak daha yerinde olacak sanırm.
Bios için dedikleirnizi uyguladım ancak ilk kodları girdiğimde. yazılar felan geldikten sonra en altta sarı renkle yazılı
Kod:
PDR Regin dose not exist
GEB Regin dose not exist
kırmızı yazıyla büyük bir paragraf boyuca
Kod:
Error 25: ...
Altında da
Kod:
Flash BIOS error
C:\MEBIOS\BIOS>
Aslında DOS'dayken ekran görüntüsünü nasıl alacağımı bilsem daha sağlıklı bilgi olurdu ama özetle yukarıda dediğim yazılar vardı...

Birde usb'yi Bootable yaparken Volume label altında hiç birşey yazmıyor ama işlemi devam ettiğimde söylediğiniz işlemler gerçekleşiyor:

upload_2014-5-6_18-0-46.png

MEBIOS olmadıysa SYSBIOS'a geçmeliydiniz. DOS'ta ekran görüntüsü almayı ben de bilmiyorum (belki de hiç yoktur). O yüzden zaten "foto çekin" dedim.

Dediğinizi yaptım ve
cd MEBIOS
AUTOEXEC.BAT kodunu girdiğimde şöyle bir ekranla karşıma çıktı.

DSC_0111.JPG

Olmayınca önce verdiğiniz 2. kodlarla
cd..
cd SYSBIOS
dosflash.bat denedim. Onda da şu ekran çıktı.

DSC_0113.JPG

Yanlış birşey mi yapıyorum anlamadım.

Sanırım anakartın üstüne ME kısmı için bir koruma Jumper'ı var. O Jumper'ın yerini değiştirip korumayı kaldırmanız gerek.

Jumper'ın yerini değiştirerek yaptım; ama öncesinde foxconn'un kendi sitesinden "fox liveuptade" progrmıyla deneyeyim dedim. Program tam bir saçmalık hiçbir işe yaramıyor. Online update butonuna basıyorum ama tekrar deneyin demekten başka bir yazı çıkmıyordu. Neyse jumper'ın yerini değiştirdikten sonra ilk kodları girdim birçok yazılar felan geldikten sonra bilgisayar yeniden başladı açıldığında da windows yeniden başlatmamı istedi, yaptım. Yalnız 2. kodu girdiğimde yine aynı ekranla karşılaştım ekran fotosu yukarıdaki. Bilgisayarı tekrar başlatıp "fox liveupdate" programına girince bios bölümünde güncel bios okduğunu gördüm.

Ekran Alıntısı.PNG

Daha önce bios versiyonu ve tarihi olarak, eski gözüküyordu. 2. kodları girmeme rağmen bios gerçekleşti mi? Eğer öyleyse yardımlarınız için teşekkürler...

Birde bıos'tan sonra windowsun daha hızlı açılması için ne yapmamı tavsiye edersini ve overclock hakında dedaylı bilgi alabileceğim bir link verir misiniz? Madem BIOS'u hallettik (umarım etmişizdir) overclock'da yapalım...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı