FPS düşmesi ve stuttering için voltaj regülatörü alınır mı?

Fakat dediğim gibi kaliteli bir PSU mevcutsa, elektrik akımı sağlandığı müddetçe bunun bilgisayar üzerinde olumsuz bir etkisi olması çok zor. Çok büyük voltaj dengesizlikleri ve regüle edilemeyecek kadar fazla ve yoğun akım dalgalanması olması lazım. Kısaca özetlemek gerekirse PSU için 6 adet koruma çeşidi bulunur. Kullandığınız PSU 6/6 protection sağlıyorsa elektrik, sisteminize negatif etki edemez. Bu 6 koruma çeşidi içinde, elektrik dengesizliğinin dışında kalan tek koruma çeşidi otp dediğimiz yüksek ısı koruması. Geriye kalan 5 koruma türünün hepsi elektrik ve elektrik dengesizlikleri ile doğrudan bağıntılı. Eğer yazacağım 5 koruma çeşidinden herhangi biri kullandığınız PSU'lar içerisinde yoksa bugüne kadar, elektrik ile ilgili sorun olabileceğini varsayabilirsiniz. Bunlar sırasıyla; opp(over Power protection), ovp(over voltage protection), uvp(under voltage protection), scp(short circuit protection) ve ocp(over current protection).

Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Psu'm FSP Hyper k 500W. Dediginiz korumalar var mı bilmiyorum. Elektrikçi bir tanıdığım ile konuştum bu süreçte. Sorunun yüksek ihtimalle elektrik kaynaklı olduğunu söyledi. Sanayi bölgesinde oturdugum için gelen elektiriğin çok dengesiz geleceğinden bahsetti. Bir de bir etkisi var mı bilmiyorum ama, evdeki sigortaların dandik Çin Mali olduğunu, çok düşük amperli olduklarını söyledi. Onlar değişecek. Bir de denemek için bir regülatör bulabilirsem çok güzel olacak.

Estağfurullah, sadece 3/6 koruma var PSU'da ne yazık ki. Bu durumda şüphelendiğiniz gibi elektrikten kaynaklanıyor olabilir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210111_061953.jpg
    Screenshot_20210111_061953.jpg
    68,3 KB · Görüntüleme: 48
Estağfurullah, sadece 3/6 koruma var PSU'da ne yazık ki. Bu durumda şüphelendiğiniz gibi elektrikten kaynaklanıyor olabilir.

O zaman en kısa sürede bir regülatör denemek şart. Regülatör ile sorunu çözersem ileride bir de PSU eklerim regülatörün yanına. Inventus oldukça kaliteli bir PSU diye satmıştı bana bu PSU'yu. Ama aklımı karıştıran bir şeyler var. Şimdi ben bu sorunu 2 masaüstü 1 laptop bilgisayar denememe rağmen hepsinde yaşadım. Yani hepsinin mi psu'sunda sıkıntı vardı.

O zaman en kısa sürede bir regülatör denemek şart. Regülatör ile sorunu çözersem ileride bir de PSU eklerim regülatörün yanına. Inventus oldukça kaliteli bir PSU diye satmıştı bana bu PSU'yu. Ama aklımı karıştıran bir şeyler var. Şimdi ben bu sorunu 2 masaüstü 1 laptop bilgisayar denememe rağmen hepsinde yaşadım. Yani hepsinin mi psu'sunda sıkıntı vardı.

Kaliteden kastettikleri komponent kalitesi olabilir. Zira Corsair gibi bir markanın bile 1k bütçeye yakın modellerinde bütün korumalar olmayabiliyor. Bu konuda sanırım en taviz vermeyen marka High Power. Genelde tam oluyor korumaları. Laptop micro stuttering konusunda biraz daha hassas masaüstü sistemlere göre. Orada yaşadığınız sorun beklenmedik bir durum olmayabilir.

Kaliteden kastettikleri komponent kalitesi olabilir. Zira Corsair gibi bir markanın bile 1K bütçeye yakın modellerinde bütün korumalar olmayabiliyor. Bu konuda sanırım en taviz vermeyen marka High Power. Genelde tam oluyor korumaları. Laptop Micro stuttering konusunda biraz daha hassas masaüstü sistemlere göre. Orada yaşadığınız sorun beklenmedik bir durum olmayabilir.

Aslına bakarsanız, son aldığım sistemi toplamadan önce, bir sistem toplamıştım ve o sistemde 750W bir High Power PSU kullanmıştım, ama modeli tam olarak hatırlamıyorum. Onda da ayni sorunu yaşamıştım. Bilemedim şimdi.

Sorun elektrikteyse eğer, sıradışı olması lazım biraz demek istediğim o aslında. Yani basit bir elektrik dalgalanması bu kadar kronik ve devamlı bir sorun yaratmaz hem de PSU'yu yok sayarak. Baya büyük şanssızlık.

Sorun elektrikteyse eğer, sıradışı olması lazım biraz demek istediğim o aslında. Yani basit bir elektrik dalgalanması bu kadar kronik ve devamlı bir sorun yaratmaz hem de PSU'yu yok sayarak. Bayağı büyük şanssızlık.

Açıkçası artık başka deneyebileceğim hiçbir alternatif yol kalmadı. Eğer bunlar da olmazsa yapacak birşeyim yok. Olursa çok güzel olur.
Sorun elektrikteyse eğer, sıradışı olması lazım biraz demek istediğim o aslında. Yani basit bir elektrik dalgalanması bu kadar kronik ve devamlı bir sorun yaratmaz hem de PSU'yu yok sayarak. Baya büyük şanssızlık.
Güncelleme: Çok güvendiğim voltaj regülatörü çözümü de işe yaramadı. 3,5 sene oldu, 3.5...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı