FPS oyunlarında nişancılık mı önemli, kullanılan fare mi?

Fare ivmesi en sevdiğim özellik hem Windows da hem üstüne oyunlarda açarım. Fareyi ani hareketlerine göre hassasiyeti dinamik olarak ayarlıyor. Yüksek hassasiyet iyidir örnek CS 1.6 ayarlarım 2400 DPI sensitivty 4.5 fare ivmesi hem oyunda hem Windows da açık.
Cs 1.6'da ki hassiyet mükemmel zaten mininum 1 :D

Aşağılamak için sormuyorum ama rankınızı merak ediyorum, arkaya dönme olayı tamamen alışma meselesi mesela başlarda arkaya dönmekte zorlanırsın sonra alıştıktan sonra çok hızlı bir şekilde dönebilirsin. Bazı oyuncular 400 DPI 1.3 sens kullanıyor. İnsanlar mikro ayarlamaları kolay yapmak, daha tutarlı flickler atmak için genellikle düşük hassasiyetler kullanır. Aşırı yüksek sens kullanan profesyonel oyuncu yok. Karşındaki adamın hassasiyeti düşükse ve alışmışsa onu o hassasiyet ile vuramazsın çünkü adam uzak mesafede de flickleri hızlıdır ve tutarlıdır.
Rank ? Csgo oynamıyorum ama geçen sene nova 3 yapmıştım can sıkıntısından girerken. CS 1.6 da bunny yapıyorum şu arkadaşın 2 katı sens ile oynuyorum.

Acaba bu iki faktörden hangisi daha önemli olabilir?
Her bir faktör mutlaka ki önemlidir. Ama genel anlamda ben FPS oynarım, türe genel anlamda hakimim diyen oyuncular için ise oynanan oyuna göre değişir.

Mesela küçük haritalarda, çok kısıtlı özgürlük ile ezbere oynanan CS:GO - Valorant gibi oyunlarda aim ve reaksiyon süresi daha önemlidir.

Çok uzun menzillerden ateş edilebilen, devasa haritalarda oynanan, Squad, Arma 3 gibi oyunlarda rakip ile mesafeyi korumak ve çok uzak menzilden ateş edilirken hedef alma esnasında milimetrelik hareketlerin bile fark yaratmasından ötürü fare hassasiyeti daha önemlidir.

Her ses kırıntısının aşırı önemli olduğu, Escape From Tarkov gibi Hardcore Tactical MMOFPS oyunlarda kulaklık ve harita bilgisi (pozisyon alabilmek için) önemlidir.

EFT'nin çok daha hafif versiyonu olsa da, taktiğe ve rakibe dayalı oynanan, üstelik yıkılabilir öğeler içeren Rainbow Six Siege gibi oyunlarda ise karakter bilgisi daha ön plandadır.

O yüzden hangi faktörün daha önemli olduğu daha çok oynanan oyunla ilgilidir. Misal ben 2001'den beri CS oynamış birisiydim (CS:GO'ya geçmedim ve bıraktım oyunu) ve 2017'de ilk kez EFT oynamaya başladığımda alışmam aylar sürmüştü.

Yeni konular

Geri
Yukarı