FPS yüksek ama kasma hissiyatı var

İşletim sistemi
Windows 10

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar aslında sorunum çok basit ama bir türlü kaynağı ve çözümünü bulamadım haftalardır. Şu sıralar oynadığım tek oyun CS:GO ve 1 ay önce AOC C24G1 marka model 144 Hz bir monitör satın aldım her şey çok mükemmel gidiyordu ancak 2 haftadır oyunlarda kasma, takılma hissiyatı var ve birden oluştu. Zıplarken, koşarken, ateş ederken sürekli bir oyunda takılma, ekranda yırtılma hissiyatı var ve aşırı rahatsız edici bir durum. 2-3 haftadır akıcı bir şekilde mis gibi oynarken bilgisayarda ne bir yazılımsal ne bir donanımsal hiçbir şey yapmamışken bir gün uyanıp oyuna girdiğimde bu sorunla karşılaştım ve denemediğim şey kalmadı. HDD değiştim, DDU ile Driver kaldırıp tekrar kurdum, Windows güncelleştirmelerini yaptım, oyunu silip yükledim, format attım ama nafile. FPS 200-300 civarı ama oyun takılıyor gibi. 3 haftadır hep aynı şartlarda oynarken neden bir anda böyle bir sorunla karşılaşmış olabilirim yardımcı olabilecek var mı? Çok teşekkürler şimdiden...

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar aslında sorunum çok basit ama bir türlü kaynağı ve çözümünü bulamadım haftalardır. Şu sıralar oynadığım tek oyun CS:GO ve 1 ay önce AOC C24G1 marka model 144 Hz bir monitör satın aldım her şey çok mükemmel gidiyordu ancak 2 haftadır oyunlarda kasma, takılma hissiyatı var ve birden oluştu. Zıplarken, koşarken, ateş ederken sürekli bir oyunda takılma, ekranda yırtılma hissiyatı var ve aşırı rahatsız edici bir durum. 2-3 haftadır akıcı bir şekilde mis gibi oynarken bilgisayarda ne bir yazılımsal ne bir donanımsal hiçbir şey yapmamışken bir gün uyanıp oyuna girdiğimde bu sorunla karşılaştım ve denemediğim şey kalmadı. HDD değiştim, DDU ile driver kaldırıp tekrar kurdum, Windows güncelleştirmelerini yaptım, oyunu silip yükledim, format attım ama nafile. FPS 200-300 civarı ama oyun takılıyor gibi. 3 haftadır hep aynı şartlarda oynarken neden bir anda böyle bir sorunla karşılaşmış olabilirim yardımcı olabilecek var mı? Çok teşekkürler şimdiden...

V-Sync'yi aç.

Aynı sorunları yaşıyorum. Bu sorun çözüldü mü acaba? @Ahmet Metin
Maalesef hocam ekran kartı değiştirdim yine çözülmedi. Yapmadığım, araştırmadığım vs. hiçbir şey kalmadı. Sorun elektrik tesisatında olabilirmiş, yüksek ihtimal ev tadilata girdiğinde tesisatı komple değiştirip yeni bir pc alıcam hayattan soğudum resmen şu sorun yüzünden depresyona girdim :D
Kardeşim çözüm bu değil. Teşekkür ederim yine de.

Kardeşim çözüm bu değil. Teşekkür ederim yine de.
O hissiyatı tahmin edebiliyorum. Ben de yaşamıştım benzer bir durum. FPS yüksek ama kasıyor hissiyatı yani input lag varmış gibi veya sistem gecikmesi de olabilir yani system latency. Belki BIOS güncellemesi yapıldı, ram'lerin frekansı değişti ve memory latency değeriniz arttı. Bu konular üzerine yoğunlaşın bence. Ben AMD Zen 2'li sistem kullanıyorum ve RAM değerleri çok önemli bir rol oynuyor. Memory latency değerimi, Türkiye'de asla satışı olmayan ama Newegg'de bulunan çok pahalı yüksek frekanslı Samsung Die barındıran model alıp sağlam bir memory overclock yaparak düşürmüştüm. AIDA 64 ile latency benchmark yapıp gecikme değerlerinizi görebilirsiniz.

Son düzenleme:
O hissiyatı tahmin edebiliyorum. Ben de yaşamıştım benzer bir durum. FPS yüksek ama kasıyor hissiyatı yani input lag varmış gibi veya sistem gecikmesi de olabilir yani System latency. Belki BIOS güncellemesi yapıldı, RAM'lerin frekansı değişti ve Memory latency değeriniz arttı. Bu konular üzerine yoğunlaşın bence. Ben AMD zen 2'li sistem kullanıyorum ve RAM değerleri çok önemli bir rol oynuyor. Memory latency değerimi, Türkiye'de asla satışı olmayan ama Newegg'de bulunan çok pahalı yüksek frekanslı Samsung die barındıran model alıp sağlam bir Memory overclock yaparak düşürmüştüm. AIDA 64 ile latency benchmark yapıp gecikme değerlerinizi görebilirsiniz.

Merhabalar, ilginiz için teşekkürler. Memtest86 sonuçları tertemiz çıktı. Latency orada belli olur mu bilginiz var mı? AIDA64'ten deneyeceğim. Artık input lag mı yoksa Micro stuttering mi diyorlar bilmiyorum ama illallah ettirdi ne yaptıysam sonuç alamadım. Ekran kartı sorunu çıkmadı, RAM'lerde sıkıntı çıkmadı, BIOS güncel ve RAM frekansları aynı. Windows 8.1 denedim olmadı, SSD aldım olmadı, DP ve HDMI kabloları değiştim olmadı...
O hissiyatı tahmin edebiliyorum. Ben de yaşamıştım benzer bir durum. FPS yüksek ama kasıyor hissiyatı yani input lag varmış gibi veya sistem gecikmesi de olabilir yani system latency. Belki BIOS güncellemesi yapıldı, ram'lerin frekansı değişti ve memory latency değeriniz arttı. Bu konular üzerine yoğunlaşın bence. Ben AMD Zen 2'li sistem kullanıyorum ve RAM değerleri çok önemli bir rol oynuyor. Memory latency değerimi, Türkiye'de asla satışı olmayan ama Newegg'de bulunan çok pahalı yüksek frekanslı Samsung Die barındıran model alıp sağlam bir memory overclock yaparak düşürmüştüm. AIDA 64 ile latency benchmark yapıp gecikme değerlerinizi görebilirsiniz.
Detaylı konum burdadır. Dilerseniz inceleyebilirsiniz, latenchmon, memtest vs. sonuçları barındırıyor.
O hissiyatı tahmin edebiliyorum. Ben de yaşamıştım benzer bir durum. FPS yüksek ama kasıyor hissiyatı yani input lag varmış gibi veya sistem gecikmesi de olabilir yani System latency. Belki BIOS güncellemesi yapıldı, RAM'lerin frekansı değişti ve Memory latency değeriniz arttı. Bu konular üzerine yoğunlaşın bence. Ben AMD zen 2'li sistem kullanıyorum ve RAM değerleri çok önemli bir rol oynuyor. Memory latency değerimi, Türkiye'de asla satışı olmayan ama Newegg'de bulunan çok pahalı yüksek frekanslı Samsung die barındıran model alıp sağlam bir Memory overclock yaparak düşürmüştüm. AIDA 64 ile latency benchmark yapıp gecikme değerlerinizi görebilirsiniz.

Latencymon sonuçlarında "Sisteminiz, gerçek zamanlı ses ve diğer görevleri yerine getirmekte güçlük çekiyor gibi görünüyor. Arabellek yetersizliği nedeniyle kopmalar, tıklamalar ve patlamalar yaşayabilirsiniz. Sisteminizde çalışan bir sürücüye ait olan bir veya daha fazla DPC rutini çok uzun süredir çalışıyor gibi görünüyor. Bir sorun güç yönetimiyle ilgili olabilir, denetim masası ve BIOS kurulumundaki CPU kısma ayarlarını devre dışı bırakın." Şöyle bir şey yazıyormuş. Hiç dikkat etmemişim kırmızı yazmadığı için. Ne anlama geliyor acaba pek anlamadım...

Son düzenleme:
Merhabalar, ilginiz için teşekkürler. Memtest86 sonuçları tertemiz çıktı. Latency orada belli olur mu bilginiz var mı? AIDA64'ten deneyeceğim. Artık input lag mı yoksa Micro stuttering mi diyorlar bilmiyorum ama illallah ettirdi ne yaptıysam sonuç alamadım. Ekran kartı sorunu çıkmadı, RAM'lerde sıkıntı çıkmadı, BIOS güncel ve RAM frekansları aynı. Windows 8.1 denedim olmadı, SSD aldım olmadı, DP ve HDMI kabloları değiştim olmadı...

Detaylı konum burdadır. Dilerseniz inceleyebilirsiniz, latenchmon, memtest vs. sonuçları barındırıyor.

Latencymon sonuçlarında "Sisteminiz, gerçek zamanlı ses ve diğer görevleri yerine getirmekte güçlük çekiyor gibi görünüyor. Arabellek yetersizliği nedeniyle kopmalar, tıklamalar ve patlamalar yaşayabilirsiniz. Sisteminizde çalışan bir sürücüye ait olan bir veya daha fazla DPC rutini çok uzun süredir çalışıyor gibi görünüyor. Bir sorun güç yönetimiyle ilgili olabilir, denetim masası ve BIOS kurulumundaki CPU kısma ayarlarını devre dışı bırakın." Şöyle bir şey yazıyormuş. Hiç dikkat etmemişim kırmızı yazmadığı için. Ne anlama geliyor acaba pek anlamadım...

Latencymon sonucunuza baktım. Açıklama bölümünde CPU'yu işaret ediyor. RAM&CPU stability problemi olabilir. (Latencymon'a hakim değilim çünkü daha önce kullanmadım)

AIDA64 memory latency değerinizi merak ediyorum. Arkaplandaki herşeyi kapatıp fareyi bile hareket etmeden ölçüm yapın birkaç kere.

Sisteminiz 32bit mi yoksa 64bit mi? Ayrıca günümüzde 8GB RAM maalesef yeterli değil.

SSD'nizin kapasitesi de düşük. Sürekli olarak en az %25 boş alan olmasına özen gösterin.

Latencymon sonucunuza baktım. Açıklama bölümünde CPU'yu işaret ediyor. RAM&CPU stability problemi olabilir. (Latencymon'a hakim değilim çünkü daha önce kullanmadım)

AIDA64 memory latency değerinizi merak ediyorum. Arkaplandaki herşeyi kapatıp fareyi bile hareket etmeden ölçüm yapın birkaç kere.

Sisteminiz 32bit mi yoksa 64bit mi? Ayrıca günümüzde 8GB RAM maalesef yeterli değil.

SSD'nizin kapasitesi de düşük. Sürekli olarak en az %25 boş alan olmasına özen gösterin.
1607712369948.png

64 bit, SSD öncesi de bu sorun devam ediyordu. Belki soruna çözüm olur diye SSD aldım zaten...

1607712623493.png

Memory latency absürt bir değerde değil.

SSD almanıza bir lafım olmadı zaten... "Kapasitesi düşük, en az %25 boş alanınız olmasına özen gösterin" dedim çünkü performans düşüşüne sebep olur fazla doldurmak.
Ben yanlış anladım o halde özür dilerim. Sorunumun SSD kaynaklı olduğunu belirttiğinizi anladım.

Ben yanlış anladım o halde özür dilerim. Sorunumun SSD kaynaklı olduğunu belirttiğinizi anladım.
Sorununuz bu şekil mi? Ayrıca ekstra olarak anlık takılmalar oluyor. Bu Video'yu 2.monitorumde(60hz) de kaydettim çünkü daha belirgin oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı