Framerate Sorunsalı

DaggerFall

Hectopat
İyi akşamlar öncelikle. Yardım ederseniz çok memnun olacağım. Kafayı yemek üzereyim.Sorum şu ;

Epey eski artık emekliye ayırmak istediğim bir bilgisayarım var ancak şuan bütçem el vermiyor ve bu eski sistemle idare etmek zorundayım.

Şimdi efenim şöyle izah edeyim, bilgisayarcı abiden 2-3 ay önce böyle bir sistem aldım 300 TL civarına ucuz diye fakat bilgisayarı teslim aldığım günden beri sorunlu. Örneğin youtube'da vs. video falan izlerken ara ara takılyor. Aynı şekilde oyunlarda da. Fps hiç stabil değil mesela. Bi 50 lerdeyken 20-30 lara düşüyor ya da tamamen donuyor. Her oyunda böyle.(Team Fortress 2 , Battlefield Play 4 free , hatta Cs 1.6 da bile stabil 60 fps alamıyorum.)

Size yaptığım şeyleri madde halinde anlatayım hemen

- Güç kaynağını yeniledim belki yetmiyordur diye olmadı.(OCZ Fatal1ty 500W)
- Ekran kartı ve işlemciyi söküp macunlarını yeniledim , fanları ve kasanın içini temizledim.
- Format attım.
- Fan hızlarını sona çektim hepsi %100 şu an.
- Bios'u güncelledim.
- Ayrıca havalar da soğumaya başladı fakat hala düzelmiyor şu takılma meselesi.

Şimdi muhtemelen diyeceksiniz ki bu kadar eski bakkal amcanın sattığı pc'den ne bekliyorsun? Youtube'daki benchmark videolarını izleyince benden kat kat daha fazla performans aldığını gördüm insanların. Framerate'leri stabil en azından , benim özellikle Battlefield Play4Free'de çok fazla donma ve fps düşmeleri oluyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Yapmadığım şey kalmadı gerçekten, nolur bana bir tavsiye verin. Teşekkürler şimdiden.

Bu arada sistemim :

Intel P4 3.0 ghz Ht
Hd 3850 256 mb pci-ex
2 gb ram
Asus p5kpl-am se
Windows 7-32 bit

Ayrıca şu an chrome'dayken HWMonitör aracılığıyla sıcaklıkları da koyayım şuraya.(Fan hızları %100 , Speedfan'dan ayarladım)

t12xd.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet bu da bahsettiğim benchmark videosu .Adam video çekmiyorken 30-55 Fps aldığını belirtmiş gördüğünüz gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şimdi şöyle bir sorum olacak. Bilgisayar donduğunda "hırrr"diye bir ses geliyor mu ? Çünkü işlemci %100 kullanımda bazen miyadını doldurduğunu söylemeye çalışır. Benim elimde P4 var bir tane çalışıyor hala , isterseniz yollayabilirim.

Hocam şimdi şöyle bir sorum olacak. Bilgisayar donduğunda "hırrr"diye bir ses geliyor mu ? Çünkü işlemci %100 kullanımda bazen miyadını doldurduğunu söylemeye çalışır. Benim elimde P4 var bir tane çalışıyor hala , isterseniz yollayabilirim.

Sorumu önemseyip yanıt verdiğiniz için çok teşekkürler öncelikle. Ve evet , özellikle açılırken bilgisayar yani power tuşuna bastıktan sonra hemen ekran gelmiyor monitör bir kaç kere yanıp sönüyor ondan sonra geliyor. Ekrana görüntü gelmeden önce de o dediğiniz "hırr" sesi geliyor. Şimdi oyunlarda deniyeceğim bir de.

Evet , oyunlarda da fps düşerken ve takılırken "hırr" sesi geliyor gaza basıyormuş gibi.

- - - Güncellendi - - -

Bu arada teşekkürler işlemciyi vermek istediğiniz için. Düşünmeniz yeter :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı