Frametime atlaması donanımsal hata mı yazılımsal mı?

İşletim sistemi
Windows 10

Clapper

Hectopat
Selamlar. Toplamış olduğum sistemde ilk günden beri frametime atlaması sorunuyla uğraşıyorum. Donanımsal bir sorun mu yoksa yazılımsal mı buna bile karar veremedim. Sorunlu bir parça varsa garantiye yollamayı düşünüyorum. Sorun genel olarak bir şeyi ilk kez yaparken oluyor. Silah değiştirirken, sprey basarken, ani dönüşlerde çoğunlukla. Umarım yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim herkese.

Sorun olabileceğini düşündüklerim şu şekilde:
- İşlemci soketi içinde termal macun akıntısı gördüm şeffaf sıvı şekilde bu sebep olur mu bilmiyorum.
- İşlemci hız olarak ekran kartına yetişemeyip gelen görüntüyü işleyememesi.
- İşlemci, RAM, ekran kartı arasındaki gecikme süreleri.
- Ekran kartı bozuk.

İşlemci: Ryzen 3500X.
Ekran kartı: Palit Dual 1660 Ti.
Power Supply: FSP HD600W Bronze.
Monitör: ASUS VS228ne 60Hz 1080p DVI.
Soğutucu: Snowman X6.
Anakart: ASUS B450M K ı
Kasa: Dark 4 fan.
SSD: Alpin 120GB.
HDD: Toshiba 2TB.
RAM: 8x2 kit t-Force Vulkan TUF yellow 2400 MHz XMP ile 3200 MHz çalışıyor.

Denediklerim:
- Orijinal Windows 10 Pro 64 Bit 20H2 sürümü kurulu ve güncel. Üç defa format attım. UEFI kurulum yapıldı.
- İki farklı HDD'ye sistem kurulup denendi. Sıcaklıklar 32 dereceyi geçmedi.
- SSD'ye kurulum yapıldı. Oyunlar SSD'ye taşınıp denendi.
- Anakart dört farklı BIOS sürümü ile denendi. Şu anda güncel sürüm 2807.
- Ekran kartı beş farklı sürüm ile denendi DDU ile güvenli modda kaldırılıp kuruldu. Şu anda 461.40 sürümü yüklü.
- Ekran kartı fanları düşük devirde sıcaklık kaynaklı olup olmadığını denemek için 78 dereceye çıkarılıp oyunlarda denendi.
- RAM bellekler sırayla tek slot olarak denendi. Memtest ile tarandı sorunsuz.
- İşlemci Boost kapatılıp 3.6 GHz'de sabit hızla denendi. Overclock ile stabil değerlerde 4.2 GHz'de sabit hızla denendi.
- İki defa termal macun değiştirildi, kasa temizliği yapıldı.
- Oyunlar orijinal olarak iki kez kurulup denendi.
- Ekran kartı güç limiti, sıcaklık limiti düşürülüp artırıldı.
- Kısa devre mi oluyor diye anakart sökülüp dışarıda çalıştırıldı.
- Kaspersky Security Cloud ile tam tarama yapıldı.
- Korsan programlardan kaçınıldı.
- Islc RAM programı kullanılıp denendi.

Testler:
MSI Afterburner frametime yenileme hızı üst limiti 50 ms.
CPU GPU yenileme hızları 100 ms.
- Deneyip resim ekleyemediğim Ultra ayarlardaki oyunlar; Valorant oyun başlangıcında sprey basarken hareket ederken, Fortnite silah değişikliğinde veya ani dönüşlerde, Grand Theft Auto V'de anti- aliasing açıldığında büyük haritada uzun süreli takılma.
- Çok nadir ya da hiç sorun yaşamadığım oyunlar; Call of Duty Modern Warfare, Star Wars: Battlefront II, Tom Clancy's The Division 2, Dying Light, Far Cry 3
FurMark testinde; 8X MSAA 1080p fullscreen / burada çekirdek kullanımı %100 olsa bile drop olmuyor dikkat ettim.

furmarkdrop.png

Stranded Deep ayarları ve drop olayı;

strandeddrop.png

strandedayar1.png

strandedayar2.png

Assassin's Creed IV Black Flag singleplayer.
Belli bölgelerde sürekli oluyor.
PhysX açık;

Assassins1.png

Assassins2.png

PhysX kapalı;

AssassinsPhy1.png

AssassinsPhy2.png

NVIDIA ayarlarım;

nvidia1.png

nvidia2.png

nvidia3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun galiba benim sorunla. Sinerji'ye gönderdim bilgisayarı onlar da sorunun kaynağını bulamadı. Bilgisayarın tüm parçalarını ayrı ayrı kendi teknik servislerine gönderdiler. Muhtemelen bu hafta içinde geri dönüş yaparlar. Ben PSU'da sorun olabilir diye düşünmüştüm.

Test olarak HeavenBenchmark'ı indirip, ayarlardan serbest kamerayı dener misin? Haritada hareket ederken sorun olacak mı bir görelim.

Benim açtığım konu:

- Riva turner uzerinden GPU power consuption acip kontrol eder misin? Spike oldugu sirada GPU karti besleyemiyor mu gorelim. Tarifinden yeni screen cizmeye calisirken ( donerken ) oluyormus gibi anladim, sahne degismeden kamera acisi sabitken de yasiyor musun bu durumu? Ornegin hep ayni yere bakarken.

- Stres testi yapmayi denedin mi? Furmark ile yaptigin degil. Ayni anda hem CPU hem de GPU yu yorarak sistemin maximum enerji harcamasini saglayip direncini gorebilmek. ( Stress testi sirasinda CPU ve GPU normalden kotu performans verebilir, burada esas amac aslinda PSU yu ve sistemi genel olarak test etmek )

- Nvidia ayarlarindan max performance secmissin, bence driver kaynakli bir sey degil bu. Windows event viewer uzerinden inceleme yapar misin, sistem sen oyundayken arka planda hata alip recovery mi yapiyor sorunlu bir baska driver/donanim yuzunden? Kac tane hata goruyorsun event viewer'da?

- AC icin gonderdigin image'larda 60 FPS civarinda locked olmus gibi goruyorum. Menude 60 FPS almissin. Ama V-sync kapali. Frame limit eden baska bir configurasyon var mi? Sorun burada da olabilir. ( Menude de , oyunda da ayni anda 60 FPS alman ilginc vsync kapaliyken ) Diger oyunlarda

- Rivaturner ve afterburner'i deaktive edip, yalnizca arka planda oyun acikken de frametime spike aliyor musun? Bu uygulamalarin kendisi de periyodik ziplamalara sebep oluyor olabilir.

- RAM frekansi nedir? Monitor ile kullandigin sync var mi ( Freesync, Gsync vs ) ?

- SSD mi kullaniyorsun HDD mi? Her ikisini birden kullaniyorsan; SSD ye yukleyip bir tane oyunu oyle dener misin? Disk aktivitesi spike a yol aciyor olabilir.

- Ustteki ihtimalleri eledikten sonra tavsiyem gereksiz tum komponentleri anakarttan cikartim ( external hdd, kasa USB3 baglantilari, ikincil SSD vs ) sadece RAM - CPU - GPU ve disk ile calistirip oyle denemen.

Son düzenleme:
Aynı sorun galiba benim sorunla. Sinerji'ye gönderdim bilgisayarı onlar da sorunun kaynağını bulamadı. Bilgisayarın tüm parçalarını ayrı ayrı kendi teknik servislerine gönderdiler. Muhtemelen bu hafta içinde geri dönüş yaparlar. Ben PSU'da sorun olabilir diye düşünmüştüm.

Test olarak HeavenBenchmark'ı indirip, ayarlardan serbest kamerayı dener misin? Haritada hareket ederken sorun olacak mı bir görelim.

Benim açtığım konu:
Umarım çözersin sorununu çile gerçekten. Sorun kaynağı tespit edilirse yazar mısın?
Bu normal senaryoda meşale gelene kadar normal gibiydi.
Ayarlar 8x filtre, kalite ultra.
heavenultrax81080dx11.png

Serbest kamerada resmin bulunduğu konumdan yürür hızda geçersem resimdeki gibi oluyor.
8x filtre kapatılınca bile çok ufak bir dalgalanma oluyor.

heaven.png

- Riva turner uzerinden GPU power consuption acip kontrol eder misin? Spike oldugu sirada GPU karti besleyemiyor mu gorelim. Tarifinden yeni screen cizmeye calisirken ( donerken ) oluyormus gibi anladim, sahne degismeden kamera acisi sabitken de yasiyor musun bu durumu? Ornegin hep ayni yere bakarken.

- Stres testi yapmayi denedin mi? Furmark ile yaptigin degil. Ayni anda hem CPU hem de GPU yu yorarak sistemin maximum enerji harcamasini saglayip direncini gorebilmek. ( Stress testi sirasinda CPU ve GPU normalden kotu performans verebilir, burada esas amac aslinda PSU yu ve sistemi genel olarak test etmek )

- Nvidia ayarlarindan max performance secmissin, bence driver kaynakli bir sey degil bu. Windows event viewer uzerinden inceleme yapar misin, sistem sen oyundayken arka planda hata alip recovery mi yapiyor sorunlu bir baska driver/donanim yuzunden? Kac tane hata goruyorsun event viewer'da?

- AC icin gonderdigin image'larda 60 FPS civarinda locked olmus gibi goruyorum. Menude 60 FPS almissin. Ama V-sync kapali. Frame limit eden baska bir configurasyon var mi? Sorun burada da olabilir. ( Menude de , oyunda da ayni anda 60 FPS alman ilginc vsync kapaliyken ) Diger oyunlarda

- Rivaturner ve afterburner'i deaktive edip, yalnizca arka planda oyun acikken de frametime spike aliyor musun? Bu uygulamalarin kendisi de periyodik ziplamalara sebep oluyor olabilir.

- RAM frekansi nedir? Monitor ile kullandigin sync var mi ( Freesync, Gsync vs ) ?

- SSD mi kullaniyorsun HDD mi? Her ikisini birden kullaniyorsan; SSD ye yukleyip bir tane oyunu oyle dener misin? Disk aktivitesi spike a yol aciyor olabilir.

- Ustteki ihtimalleri eledikten sonra tavsiyem gereksiz tum komponentleri anakarttan cikartim ( external hdd, kasa USB3 baglantilari, ikincil SSD vs ) sadece RAM - CPU - GPU ve disk ile calistirip oyle denemen.

- RivaTuner üzerinde HWiNFO ile 8 PiN 12 VOLT girişini kontrol ettim, drop esnasında düşüp çıkmıyor, neredeyse sabit. Oyun içi sabit dururken böyle bir sorun ile karşılaşmadım. HeavenBenchmark ile denedim güç tüketiminide takıldığı anda güç yüzdesi 30 a kadar düşüp çıktı.
- AiDA64 ile GPU ve CPU testlerini aynı anda yaptım. Test yapılırken sadece değerleri kontrol edebildim.
- Olay görüntüleyici hataları ve uyarıları.
olaygoruntuleme.png
- Assassin's Creed ile 60 FPS'yi geçiremedim bir türlü, PhysX açıldığında sabit tek bir yerden geçerken sürekli droplanıyor. Dönüyorum aynı yerden tekrar geçiyorum ve droplanma atlamaları aynı şekilde oluyor.
- FPS izleme uygulamalarını kurmadanda aynı sorunları aynı oyunlarda yaşadım.
- RAM 3200 MHz XMP ile çalışıyor. Temel frekansı 2400 MHz'e çekerek ve 3600 MHz'e OC yaparak test ettim. Monitörde öyle bir özellik bulunmuyor.
- Fanlar, diğer HDD'ler sökülüp oyunlar SSD kurulup kasasız çalıştırıldı. Mouse, Klavye, RAM, CPU, GPU, PSU, SSD, soğutucu ile.
Güncel olarak masaüstünde pencere kaydırırken imleçle eş zamanlı hareket sağlanmıyor takılıyor bazen. Oyun içi yükleme ekranlarında 1000 MS kadar gecikme yaşanıyor ve Afterburner değerleride donuyor 100 MS yapmama rağmen. Oyun içi envanter açma, build yapma sırasında takılma söz konusu.
İşlemci fabrika ayarlarında olacak şekilde kullanırken oyun yükleme ekranında mavi ekran aldım, hata kodu şu şekilde CRITICAL_PROCESS_DIED.
Üstte belirttiğim hatadan sonra ne yaparsam yapayım, kayıt defteri programından olsa gerek ses gelmedi Windows'a. SSD'ye hem 0 hem 1 yazdırdım wipe ile. HDD'yi sadece 0 yazdırıp tekrar kurulum yaptım SSD'de aynı sorunu yaşarken HDD'de bir tık düzelme olmuştu. Bir hafta geçti sorunlar genel olarak geri döndü.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama üstünden zaman geçmiş çünkü sorununu çözebildin mi? Bence bu stuttering denilen şey çoğunlukla oyunla alakalı oluyor. Göz hassasiyeti denen bir durumda var tabii. Oyun bende gayet akıcı diyen arkadaşlarımın hepsinin bilgisayarında aynı oyunları oynarken sorunu görüyorum veya benim gözüme çarpıyor. Onları bu durum rahatsız etmediği için akıcı gibi geliyor. Oyun içerisinde sürekli veya sistematik olarak anlık donma yaşıyorsan bir problem gibi düşünebilirsin, onun dışında konsol dışında oyunların çok büyük kısmı stuttering sorunlu özellikle bazı oyunlarda genelde hep aynı yerden geçerken veya çok fazla data işlerken olur. Dünyada binlerce insanda var bu durum, bence oyunla ilgili %80 ihtimalle. Çok iyi bir sisteme sahibim. Bir oyun var sıfır sıkıntısız yağ gibi akarken, bir oyun oluyor frametime atlaması oluyor. Bunu bir sorun olarak görmüyorum. Doğal bir durum bence, en iyi oyun performansı konsolda oluyor.

Geri
Yukarı