Fransa neden güçlü?

üyeadi321321

Hectopat
Fransa dünyanın en büyük 7. ekonomisine sahipmiş. Benim anlamadığım, Fransa neden bu kadar güçlü? Fransa'nın göze çarpan büyük şirketleri, sanayisi yok rakipleri Almanya, İngiltere gibi. Neden bu kadar güçlüler?

Fransa dünyanın en büyük 7. ekonomisine sahipmiş. Benim anlamadığım, Fransa neden bu kadar güçlü? Fransa'nın göze çarpan büyük şirketleri, sanayisi yok rakipleri Almanya, İngiltere gibi. Neden bu kadar güçlüler?

Sömürge temellerinden kaynaklı.

Fransa'nın alan olarak dörtte birinin üretimi bile bütün Türkiye'ye eşit. Ciddi anlamda Fransız sanayi ürünleri, silah ve kozmetik ürünü Dünya'ya satılıyor ve üstüne bir de en çok turizm geliri olan ülkelerden biri.
Bunun dışında ülkenin kolonyal geçmişini de unutmayın.

Otomobil firmaları, kozmetik firmaları, hacimli üretim yapmasa da süper güç vs. gibi askeri teknolojilerde kendi alternatifleriyle bağımsız, fransızları kendini beğenmişlikleriyle sevmesem de halkı iki kuruş zam veya hak gaspına karşı birlik olup iktidara veya güce karşı duruyor, tüm bunlara tatlı olarak kültür ve edebiyatlarına sahip çıkıyorlar (bizde kültür diye dayatılan harami düzeni değil)...
Sadece sömürgeyle açıklanmaz bu durumları. Kahve köşesinde komplo teorisiyle dünyayı çözen amcalar gibi olmayalım.

Geri
Yukarı